• Start
  • Wiadomości
  • W marcu do wglądu dwa projekty miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego

W marcu do wglądu dwa projekty miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego

Od 2 do 30 marca w Biurze Rozwoju Gdańska wyłożono do publicznego wglądu dwa projekty miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego - Zakoniczyn w rejonie ul. Alaksandra Dulin’a oraz Barniewice północno zachodnie II. Dyskusje publiczne dotyczące projektów planów odbędą się 17 marca o godz. 17:00.
02.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zakoniczyn - obszar objęty projektem planu jest obecnie niezagospodarowany
Zakoniczyn - obszar objęty projektem planu jest obecnie niezagospodarowany
gdansk.ukosne.pl

 

Wraz z projektami planów do wglądu udostępnione są również prognozy oddziaływania na środowisko z uzgodnieniami Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku, dotyczącymi zakresu i stopnia szczegółowości informacji zawartych w prognozie. Projektanci udzielają informacji od poniedziałku do piątku między godziną 9:00 a 15:00. Informacje dotyczące projektów planów są dostępne na stronach: www.brg.gda.pl oraz bip.brg.gda.pl.  


ANIMACJA Z LOKALIZACJAMI 

 

Dyskusje publiczne dotyczące projektów planów odbędą się 17 marca o godz. 17:00 w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska (ul. Wały Piastowskie 24, IV. piętro, budynek z windą i podjazdem).

Zakoniczyn rejon ulicy Aleksandra Dulin’a (kliknij w grafikę, aby powiększyć)

ZAKONICZYN_1850_MPZP mala

 

Obszar objęty projektem planu jest obecnie niezagospodarowany. W jego północnej części umożliwiono powstanie całorocznego lodowiska oraz pływalni, które wejdą w skład dzielnicowego ośrodka usługowego, wyznaczonego i zaproponowanego w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska z 2018 roku. Na tym terenie umożliwiono wprowadzenie zabudowy mieszkaniowo-usługowej, a wzdłuż południowej granicy tej strefy przewidziano miejską zieleń urządzoną – w ten sposób powstanie połączenie Centrum Edukacyjnego Jabłoniowa z parkiem retencyjno-rekreacyjnym o powierzchni 4,31 ha, zlokalizowanym we wschodniej części projektu planu miejscowego.

Celem przystąpienia do sporządzenia planu jest m.in. uaktualnienie zapisów dotyczących zagospodarowania wód opadowych. W związku z tym konieczne jest określenie maksymalnego współczynnika spływu wód, ograniczającego ilość wód odprowadzanych z terenów nowych inwestycji. Sposób zagospodarowania obszarów zieleni urządzonej powinien umożliwić realizację retencji i wykreowanie terenów rekreacyjnych.

Projekt zakłada, że zlokalizowanie parku umożliwi lepsze gospodarowanie wodami opadowymi i instalację urządzeń ochrony przeciwpowodziowej. Ponadto park retencyjny będzie pełnił funkcję rekreacyjną, a korzystanie z jego przyrodniczych walorów umożliwią liczne ścieżki i alejki. Udział powierzchni biologicznie czynnej w obszarze parku ustalono na minimum 80%. We wschodniej części planu wyznaczono dwa tereny, przeznaczone pod funkcje zieleni z usługami – na jednej z nich może powstać boisko sportowe z trybunami, na drugiej dopuszczono zlokalizowanie np. punktu gastronomicznego w otoczeniu parku. Park oraz ciąg pieszy łączący go z Centrum Edukacji Jabłoniowa, stanowić będą część Ogólnomiejskiego Systemu Terenów Aktywnych Biologicznie (OSTAB). Osiedla mieszkaniowe położone za południową granicą planu z przyszłym centrum dzielnicowym (na północ od granic planu) łączyć będzie ulica planowana w gdańskim standardzie ulicy miejskiej, z obustronnymi szpalerami drzew, z usługami w parterach po jednej stronie i parkiem po drugiej.

W trzech strefach w zachodniej części planu umożliwiono wprowadzenie zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, przy czym kondygnacje parterowe od strony parku muszą zostać w znacznej części wykorzystane jako lokale usługowe. Ponadto na jednym z dwóch obszarów mieszkaniowo-usługowych, zlokalizowanych najbliżej planowanego lodowiska i pływalni, musi powstać usługa społeczna. Projekt wskazuje zlokalizowanie tam np. żłobka lub przedszkola, ośrodka zdrowia, ale również domu sąsiedzkiego lub domu kultury. Dodatkowo projekt planu przewiduje wprowadzenie szpalerów drzew wzdłuż granic stref mieszkaniowo-usługowych.


Barniewice północno-zachodnie II (kliknij w grafikę, aby powiększyć)

BARNIEWICE_2154_MPZP mala

 

Celem sporządzenia planu jest umożliwienie realizacji celu publicznego, jakim jest ustalenie rezerwy terenowej na działkach gminnych, znajdujących się przy ulicy Wenus, pod miejską zieleń urządzoną ogólnodostępną. Poprawi to dostępność mieszkańców do terenów rekreacyjnych zwiększając tym samym standard zamieszkiwania. Połączenie terenu zieleni z planowanym docelowo ciągiem pieszo-rowerowym (prowadzonym po nasypie obecnej linii kolejowej), wzbogaci ofertę wypoczynku codziennego dla mieszkańców. Będzie to stanowić kontynuację całościowego założenia komunikacyjnego pieszo-rowerowego, prowadzonego od Firogi do terenów wokół Jeziora Wysockiego.

Rozszerzenie przeznaczenia usługowego o funkcje mieszkaniowe w większości terenu objętego opracowaniem, posłuży zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych w Barniewicach. Jest to zgodne z ustalonym w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska dominującym przeznaczeniem mieszkaniowo-usługowym. Pozostawienie funkcji usługowej wokół terenów produkcyjno-składowych (w sąsiedztwie) stanowić będzie izolację wizualno-akustyczną dla rozwijającej się zabudowy mieszkaniowej. Ponadto nieznaczna korekta parametrów zabudowy umożliwi rozbudowanie bazy sportowo-rekreacyjnej przy ulicy Nowy Świat.


Zgłaszanie uwag - do 14 kwietnia

Każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego lub w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, może wnieść swoje uwagi. Należy złożyć je na piśmie (opatrzonym podpisem) do Prezydenta Miasta Gdańska z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej wraz z adresem oraz oznaczeniem nieruchomości, której uwaga dotyczy. Ostateczny termin zgłaszania uwag mija 14 kwietnia 2020 r.

Pisma należy kierować na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk lub w postaci elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy ważnego, kwalifikowanego certyfikatu na adres: brg@brg.gda.pl.

Uwagi dotyczące prognozy oddziaływania na środowisko należy składać na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk, ustnie do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej na adres: brg@brg.gda.pl, bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem.


21 dni na rozpatrzenie uwag

Uwagi do projektu planu oraz wnioski i uwagi w postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko są rozpatrywane przez Prezydenta Miasta Gdańska w terminie 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. Rozpatrzenie uwag zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Biura Rozwoju Gdańska na stronie internetowej http://bip.brg.gda.pl.


Informacje dla osób ze szczególnymi potrzebami

Informacje na temat dostępności budynku

Biuro Rozwoju Gdańska mieści się w budynku przy ul. Wały Piastowskie 24 w Gdańsku, w pobliżu przystanków komunikacji publicznej (tramwajowych, autobusowych) i Dworca Głównego PKP. Przed gmachem znajduje się parking (płatny w dni powszednie w godzinach 9.00-17.00), z jednym oznakowanym miejscem postojowym, przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnościami.

Budynek jest częściowo dostosowany do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami. Wejście główne jest zlokalizowane od strony ul. Rajskiej. Po prawej stronie od schodów wejściowych znajduje się podjazd prowadzący na poziom -1, skąd na kolejne piętra można dostać się windą. W windzie są oznaczenia w alfabecie Braille’a.

Główny sekretariat Biura Rozwoju Gdańska wraz z salą konferencyjną, w której odbywają się dyskusje publiczne, znajdują się na 4. piętrze.

Pomieszczenia Biura Rozwoju Gdańska są rozmieszczone na parterze (poziom 0) oraz 4. i 5. piętrze. Sekretariat Biura Rozwoju Gdańska, pokoje zespołów urbanistycznych oraz dwie sale konferencyjne znajdują się na 4. piętrze.

Do pomieszczeń na 4. piętrze można dostać się windą. Przeszklone drzwi do pomieszczeń zlokalizowanych na 4. piętrze są otwierane za pomocą domofonu. Dzwonek znajduje się po lewej stronie drzwi. Pokoje Zespołu Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego BRG mieszczą się na podwyższonej części parteru.

Wszystkie pomieszczenia Biura Rozwoju Gdańska są dostępne dla osób z psem asystującym i psem przewodnikiem.

Biuro Rozwoju Gdańska zapewnia asystę pracownika przy wejściu do budynku. W celu zapewnienia asysty, prosimy o wcześniejsze zgłoszenie telefoniczne u wyznaczonych osób:

Moniki Lajourdie - tel. (58) 308-44-44,
Dariusza Marciniaka – tel. (58) 308-44-45.
Osoby planujące wizytę w Zespole Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego BRG prosimy o kontakt z:

Anną Górską – tel. (58) 308-44-28.
Zgłoszenia można dokonać także po przybyciu do budynku, za pośrednictwem pracownika znajdującego się na parterze w recepcji.

Dostęp do świadczenia usług tłumacza migowego podczas dyskusji publicznej

Biuro Rozwoju Gdańska, zgodnie z ustawą z dnia 19 lipca 2019 roku o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, zapewnia dostęp do świadczenia usług tłumacza języka migowego. Świadczenie jest bezpłatne dla osób uprawnionych.

Osoby uprawnione lub działające na mocy upoważnienia osoby uprawnionej, planujące wizytę w Biurze Rozwoju Gdańska lub zamierzające wziąć udział w wydarzeniu organizowanym przez Biuro Rozwoju Gdańska, są proszone o dokonanie zgłoszenia co najmniej na 3 dni robocze przed tym zdarzeniem (z wyłączeniem sytuacji nagłych):

osobiście: w sekretariacie Biura Rozwoju Gdańska od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:30 (ul. Wały Piastowskie 24, IV. piętro, pokój 401):

- mailowo: brg@brg.gda.pl,
- listownie: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk,
- telefonicznie (przy pomocy osoby trzeciej): (58) 308-44-44 lub (58) 308-44-45.

Po otrzymaniu zgłoszenia pracownik Biura Rozwoju Gdańska skontaktuje się z zainteresowaną osobą w sposób określony w zgłoszeniu w celu uzgodnienia szczegółów.

 

TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole