Jakie są możliwe utrudnienia?
W piątek, 27 stycznia, wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał decyzję ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) dla rozbudowy węzła Gdańsk Południe. Ma ona rygor natychmiastowej wykonalności.
Szybciej dojedziemy do Słupska i Szczecina. W środę otwarcie ponad 40-kilometrowej Trasy Kaszubskiej
To pozwala na rozpoczęcie prac budowlanych na najbardziej newralgicznym odcinku trasy Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej (OMT), na którym przez cały czas będzie odbywał się ruch pojazdów. Obecnie wykonawca uzgadnia projekty tymczasowej organizacji ruchu, które umożliwią wejście z robotami na węzeł.
- W pierwszym etapie wprowadzenia tymczasowej organizacji ruchu zostaną zawężone drogi zbiorczo-rozprowadzające (równoległe do jezdni głównych Obwodnicy Trójmiasta) w celu budowy przewiązek niezbędnych do wprowadzenia dalszych zmian w organizacji ruchu - tłumaczy Piotr Michalski, rzecznik oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w Gdańsku.
Jak zapowiada GDDKiA pierwsze zmiany w organizacji ruchu na węźle Gdańsk Południe mają nastąpić w pierwszym tygodniu lutego.
Ile powstanie nowych kilometrów dróg?
W ramach inwestycji powstaje dwujezdniowa droga ekspresowa o długości 16 km, o dwóch pasach ruchu i pasem awaryjnym w każdym kierunku, między węzłami Żukowo i Gdańsk Południe. W ramach inwestycji zostaną wybudowane węzły Żukowo i Lublewo.
Wraz z budową tej części OMT powstanie też obwodnica Żukowa o długości ok. 7 km. Połączy się ona z drogą krajową nr 7 w miejscowości Lniska i poprzez węzeł Żukowo zostanie doprowadzona do drogi krajowej nr 20 w miejscowości Glincz.
Wykonawcą inwestycji, która ma być zakończona w 2025 r. jest konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia. Jest koszt to ponad 1 miliard 172 mln zł.
W budowie jest już odcinek Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej między węzłami Chwaszczyno i Żukowo oraz odcinek S6 między Leśnicami k. Lęborka a Bożepolem Wielkim. Na wydanie decyzji ZRID czekają jeszcze cztery odcinki między Słupskiem a Leśnicami k. Lęborka.