• Start
  • Wiadomości
  • W IKM dyskusja o książce “Umówmy się na Polskę” i naprawie kraju

Co zamiast wojny plemion? Dzisiaj w IKM dyskusja o książce “Umówmy się na Polskę” i naprawie kraju

O jakich rządach mogą dziś marzyć Polacy, którzy w życiu publicznym mają dosyć nasilającej się atmosfery konfliktu? Co dla Polaków oznaczałyby rządy nastawione na rozwiązywanie realnych problemów, zamiast licytowania populizmów?  Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy dwugodzinnej debaty „Progresywne Województwo Marzeń”, która odbędzie się dzisiaj (22 maja 2023 r.) w gdańskim Instytucie Kultury Miejskiej. Początek o godz. 18.00. Wstęp bezpłatny. 
22.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
UmówmySięNaPolskę2
Wydana przez "Znak" książka "Umówmy się na Polskę" miała premierę w połowie maja i w ciągu kilku dni stała się bestsellerem. Autorów jest 28 i wszyscy chcą przekonać czytelników, że nasze społeczeństwo nie musi być skazane na bezsensowny konflikt politykierów - nasze państwo można bowiem reformować w racjonalny sposób, akceptowany przez zdecydowaną większość społeczeństwa, niezależnie od poglądów politycznych
Inkubator Umowy Społecznej

Jaka Polska? Propozycje przed katastrofą

Okazją do spotkania jest promocja wydanej właśnie książki “Umówmy się na Polskę”. Ta pozycja w ciągu kilku dni stała się bestsellerem “Wydawnictwa Znak”. Składają się na nią artykuły i eseje 28 ekspertów, którzy nie chcą dalej biernie przyglądać się, jak tzw. klasa polityczna marnuje szanse rozwojowe Polski, pchając nasze społeczeństwo w jałowy konflikt, którego finałem musi być cywilizacyjna katastrofa.  

Do dyskusji w IKM zaproszeni zostali:

  • dr Helena Chmielewska-Szlajfer (współautorka książki)
  • Paweł Dobrowolski (współautor książki)
  • Marta Makuch
  • dr Radomir Matczak

Moderatorem debaty będzie dr Krzysztof Stachura, socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego.

Jaka Polska? Więcej władzy dla samorządów

Organizatorzy spotkania piszą o książce, że jest to pierwsza od ćwierćwiecza kompleksowa propozycja ustrojowa. Wszyscy autorzy związani są z “Inkubatorem Umowy Społecznej”, mają zróżnicowane poglądy: od lewicy, przez liberałów po konserwatywną prawicę.

Jedną z inspiracji dla dyskusji ma być należąca do tej książki fabularyzowana opowieść Ziemowita Szczerka o województwie pomorskim pod progresywnymi rządami, w ramach nowej umowy społecznej dającej samorządowym województwom większe pole do regulowania prawem miejscowym zadań i tak już dziś wykonywanych w większości przez jednostki samorządu terytorialnego.

Jaka Polska? Poznaj kim są paneliści

  • dr Helena Chmielewska-Szlajfer z Akademii Leona Koźmińskiego oraz London School of Economics and Political Science, doktoryzowała się w New School for Social Research, socjolożka, ekspertka ds. nowych mediów i partycypacji obywatelskiej
  • Paweł Dobrowolski, teatrolog, dramaturg, dyrektor festiwalu Nowe Epifanie, wcześniej wicedyrektor Teatru im. Jana Kocha- nowskiego w Opolu, współtwórca kampanii społecznej „Przekażmy sobie znak pokoju”
  • Marta Makuch - Wiceprezydentka Miasta Słupska, Wieloletnia działaczka organizacji pozarządowych, aktywistka miejska. Zaangażowana w szereg działań prospołecznych oraz kwestie związane z równouprawnieniem, szczególnie kobiet. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu organizacjami pozarządowymi, kierowaniu zespołem oraz pozyskiwaniu środków finansowych
  • Dr Radomir Matczak - ekspert ds. zrównoważonego rozwoju, doradca Związku Miast Polskich, 25 lat związany z administracją publiczną, głównie samorządową. Specjalizuje się w zagadnieniach polityki regionalnej i rozwoju lokalnego, Polityki Spójności UE, zarządzania publicznego, współpracy bałtyckiej, zielonej transformacji i mobilności. Absolwent Kolegium Ekonomiczno­‑Społecznego Szkoły Głównej Handlowej oraz Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.

Debata „Progresywne Województwo Marzeń”

  • miejsce: Sień IKM, Długi Targ 39/40
  • dzień: poniedziałek, 22 maja  
  • czas: godz. 18:00 - 20:00

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok