W gronie miast o szkolnictwie - w Gdańsku posiedzenie Komisji Unii Metropolii Polskich ds. Edukacji

W Gdańsku odbywa się dwudniowe spotkanie Komisji Unii Metropolii Polskich ds. Edukacji. W programie m.in. wizyty w gdańskich szkołach, wymiana najlepszych praktyk, prezentacja pierwszego raportu UMP dotyczącego edukacji w największych miastach kraju.
22.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nz. Iwana Waszkiewicz, wiceprezydent Bydgoszczy i przewodnicząca komisji UMP ds. edukacji oraz Tomasz Fijołek, dyrektor Biura UMP
Nz. Iwona Waszkiewicz, wiceprezydent Bydgoszczy i przewodnicząca komisji UMP ds. edukacji oraz Tomasz Fijołek, dyrektor Biura UMP
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Komisja UMP ds. Edukacji - co to za ciało?

W Komisji Unii Metropolii Polskich ds. Edukacji współpracują przedstawiciele 12 największych miast Polski. Są wśród nich przede wszystkim reprezentanci wydziałów urzędów miejskich odpowiedzialnych za szkolnictwo. Komisji przewodniczy Iwona Waszkiewicz, wiceprezydent Bydgoszczy. Posiedzenie współprowadzone przez Agatę Saracyn, koordynatorkę Komisji z Biura UMP, odbyło się 21 października b.r. w auli Zespołu Szkół Łączności.

Edukacja w raporcie Unii Metropolii Polskich

Pierwszym punktem spotkania była krótka prezentacja raportu UMP pt. “Oświata w największych miastach Polski. Analiza wybranych aspektów i wyzwań dla edukacji w miastach UMP”.

Gdańskie posiedzenie Komisji Unii Metropolii Polskich ds. Edukacji miało miejsce w Zespole Szkół Łączności
Gdańskie posiedzenie Komisji Unii Metropolii Polskich ds. Edukacji miało miejsce w Zespole Szkół Łączności
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Unia Metropolii Polskich o cenach energii, sprzedaży węgla i zagrożeniu środków z UE

- To pierwszy nasz taki stricte edukacyjny raport - zaznaczył Tomasz Fijołek dyrektor Biura Unii Metropolii Polskich. - Chcieliśmy pokazać w nim oświatę z naszego punktu widzenia. Przygotowaliśmy to opracowane, a w przyszłości planujemy kolejne poświęcone temu obszarowi, ponieważ chcemy nadawać ton debacie o edukacji, a nie tylko jednostronnie odwoływać się do slajdów z konferencji ministrów edukacji, nauki, czy finansów. Dane pochodzą m.in. z Systemu Informacji Oświatowej, banku ofert pracy dla nauczycieli, czy też lokalnych baz danych Głównego Urzędu Statystycznego, czyli ze źródeł ogólnodostępnych. Zachęcamy państwa do krytycznej, wnikliwej lektury. Z pewnością pojawią się pomysły na nowe publikacje tego typu, o szerszej tematyce, a może także o wąskim, szczególnie ważnym obszarze. Czekamy na wasze propozycje.

Nie za dekadę, już za chwilę zabraknie nauczycieli

Zanim rozpoczęło się posiedzenie, goście zwiedzili dwie gdańskie szkoły - Zespół Szkół Łączności oraz Zespół Szkół Morskich. 

- Wybraliśmy świadomie na początek dwie nasze szkoły zawodowe, nie dlatego żeby się pochwalić, tylko żeby pokazać największe wyzwania, które stoją przed naszymi miastami - tłumaczył Grzegorz Kryger zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku: - Po pierwsze, nasze szkolnictwo zawodowe, żeby było nowoczesne, oparte być musi o środki unijne. Takiej nowoczesności nigdy byśmy nie osiągnęli, bez dofinansowania z zewnątrz. A druga rzecz, która wybrzmiała podczas tych wizyt, to wakaty nauczycielskie, które dotykają szkolnictwa zawodowego. Dziś jesteśmy już pod ścianą i myślę, że jeśli nie znajdziemy rozwiązania, to nie za dekadę, ale już za chwilę nie będzie miał kto pracować w szkolnictwie zawodowym. 

Mówi Grzegorz Kryger zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego UMG
Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego UMG
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Dobre praktyki w edukacji

Większość trwającego blisko cztery godziny posiedzenia poświęcona była dobrym praktykom / ciekawym projektom edukacyjnym realizowanym w miastach UMP. Przedstawiamy zaledwie wybór z niezliczonej liczby inicjatyw każdego z 11 miast reprezentowanych na spotkaniu (Szczecinowi nie udało się wysłać delegacji).

Gdańsk chwalił się GratoSferą

GratoSfera to projekt, którego celem jest swobodna, kreatywna zabawa z rówieśnikami na świeżym powietrzu. A środkiem do celu jest kontener stojący na szkolnym podwórku pełen tytułowych “gratów”: starych opon, beczek, skrzynek, rur kartonów itp. GratoSfery posiada już obecnie ponad 30 podstawówek, za rok ma je mieć już ponad połowa szkół.

Pozwólmy dzieciom się bawić! Projekt GratoSfera w gdańskich podstawówkach

Aleksandra Kulik z Wydziału Rozwoju Społecznego UMG prezentuje projekt GratoSfera
Aleksandra Kulik z Wydziału Rozwoju Społecznego UMG prezentuje projekt GratoSfera
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Katowice: wszystko wokół miejskiej strategii

Katowice stawiają na realizację miejskiej strategii edukacyjnej - wszystkie realizowane w szkołach i przedszkolach projekty są z nią powiązane, jak choćby kampania promująca szkolnictwo branżowe “Katowice miastem fachowców”, czy program powszechnej nauki pływania w klasach III szkół podstawowych, z tego grona na poziomie klas IV wybierana jest (i dalej trenowana) pływacka elita Katowic.

A w Krakowie?

Krakowska Szkoła Dyrektorów powstała z myślą o nowowybranych dyrektorach, którzy nie zawsze potrafią się odnaleźć w pracy administracyjnej, przez cały rok korzystają w ramach tego programu ze szkoleń z finansów, prawa oświatowego itp. Promocję szkolnictwa zawodowego prowadzi specjalistyczna poradnia psychologiczno - pedagogiczna Krakowski Ośrodek Kariery. Dla najmłodszych krakowian przygotowano projekt “Wędrówka po świecie zawodów”. Objęte nim przedszkolaki odwiedzają szkoły branżowe, gdzie z różnymi zawodami zapoznają ich uczniowie tychże szkół. 

Łódź bez plastiku

Łódź dzięki współpracy z prywatnymi firmami pozyskała poidełka dla szkół, montowane bezpłatnie przez miejskie przedsiębiorstwo odpowiedzialne za wodociągi. Uczniowie szkół, które mają takie “wodopoje” dostają w prezencie wielorazowe butelki i  - nie potrzebują już jednorazowych. Miasto nawiązało współpracę z firmami z rozwijającej się w Łodzi branży BPO (globalnych usług biznesowych), pracownicy korporacji wspierają naukę zawodu w szkołach, a nauczyciele  podstaw przedsiębiorczości mają okazję zobaczyć, jak wygląda praca we współczesnym biznesie. 

Szacun dla zawodowców w Poznaniu

W Poznaniu od kilku lat zwraca się uwagę na sposób zagospodarowanie przestrzeni w budynkach przedszkoli. Dotąd z oferty uporządkowanie tejże przestrzeni przy wsparciu projektowym pracowników Wydziału Architektury urzędu skorzystało ponad 20 przedszkoli. Kampania promocji szkolnictwa zawodowego realizowana jest pod hasłem “Szacun dla zawodowców”. Magistrat dba, by szkoły podstawowe (które po likwidacji gimnazjów przejęły zadanie wsparcia uczniów w wyborze dalszej drogi edukacji) eksponowały na swoich stronach link do strony kampanii.

Młodzi mistrzowie w Białymstoku

W Białymstoku działa Laboratorium młodego mistrza i odkrywcy przeznaczone do realizacji zajęć dla wszystkich szkół podstawowych. Przewodniczący rady miasta co roku wybiera najlepszych animatorów kultury spośród pedagogów, który w szkołach prowadzą taką działalność. Łąki kwietne i warzywniaki powstały pilotażowo w kilkunastu szkołach podstawowych.

Otwarta Bydgoszcz

Bydgoszcz realizuje właśnie szósty sezon projektu miejskiego Szkoła Otwarta i Tolerancyjna, a właściwie wymyślają i realizują go uczniowie bydgoskich szkół. W ramach projektu powstaje np. Kompas Młodzieżowy Kwartalnik Internetowy, powstał jedyny w Polsce Park Tolerancji, a w listopadzie b.r. premierę będzie miała gra filmowa.

Jaki jest klimat w warszawskich szkołach?

Warszawa przymierza się do stworzenia Klimatycznej Mapy Szkół, przewodnika po szkołach nieopartego o wyniki egzaminów i liczby olimpijczyków, lecz o inne wskaźniki, jakie? Odpowiedzi będą poszukiwane we współpracy z Akademią Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie w 12 szkołach ponadpodstawowych, które zgłoszą się do pilotażu. W wypracowaniu wskaźników, które pozwolą uchwycić tytułowy klimat pomogą naukowcy, młodzieżowa rada miasta i Warszawska Rada Edukacyjna.

W Lublinie były dyrektor doradza dyrektorom

Lublin przy wejściach do kilku szkół uchodzących za niebezpieczne stawia mundurowych, zatrudnionych w straży miejskiej specjalnie w tym celu. “Stawiamy na zawodowców” to nazwa lubelskiej platformy internetowej, która w jednym miejscu integruje szkoły zawodowe, pracodawców i potencjalnych uczniów. Przy prezydencie miasta funkcjonuje stanowisko pełnomocnika ds. współpracy z dyrektorami szkół. Zajmuje je emerytowana, bardzo doświadczona dyrektorka, poważana w środowisku. Jej zadaniem jest wspieranie nowych dyrektorów.

Dwujęzyczni mali rzeszowianie

Rzeszów przymierza się do wprowadzenia powszechnej dwujęzyczności w przedszkolach i klasach I-III od przyszłego roku szkolnego, z naciskiem na obcowanie z językiem, a nie jego naukę. W ramach hackatonu realizowanego w lubelskim Urbanlab przeprowadzono konkurs na przygotowanie Atlasu Rzeszowskiej Edukacji - aplikacji ułatwiającej pozyskiwanie informacji o poszczególnych szkołach, działającej również trochę jak porównywarka cen w internecie. Aplikację zbudowano na otwartych danych, o spójną szatę graficzną zadbali w ramach praktyk uczniowie klasy fotografii cyfrowej w jednym z rzeszowskich techników, wykonując zdjęcia szkół w podobnym formacie.

Wrocław - szkoła w mieście

Wrocław szczyci się m.in. projektem Szkoła w mieście, który obecnie z powodu cięć w wydatkach został zamrożony, ale magistrat poszukuje nowych możliwości finansowania, np. ze środków programu Erasmus. Koncepcja opiera się na zaangażowaniu możliwie wielu instytucji, a także firmy prywatnych, które mogłyby zaoferować szkołom realizację lekcji z różnych przedmiotów u siebie. Zajęcia w mieście ułożone były tak, by objęły cały dzień szkolny (np. lekcja obywatelska - w radzie miasta, tolerancji i szacunku w Dzielnicy Czterech Świątyń, geografii - u lokalnego wytwórcy czekolady).

Wielka Nagroda Wrocławia to konkurs kończący się galą podczas grudniowej uroczystej sesji rady miasta. Wygrywają te szkoły, których uczniowie wzięli udział i odnieśli sukcesy w największej liczbie szkolnych konkursów (miejskich i kuratoryjnych, ale także dzielnicowych). Najlepsze placówki otrzymują odpowiednio 8, 7 i 6 tys. zł. dla szkoły. Wielka Nagroda od trzech lat funkcjonuje także w wersji Wielka Przedszkolna Nagroda Wrocławia.

Spotkanie Komisji Unii Metropolii Polskich ds. Edukacji jest kontynuowane w sobotę, 22 października. Ostatni punkt programu to wieczorna gala nowego gdańskiego konkursu Nauczyciel i Dyrektor Roku.



TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok