Galeria Pinakoteka Design - nowa przestrzeń dla sztuki w Gdańsku

Wernisażem wystawy Sylwii Mickiewicz pt. „Migoty”, w piątek 9 września 2022 r., inauguruje działalność Galeria Pinakoteka Design. Nowa przestrzeń powstała w Garnizonie we Wrzeszczu z inicjatywy Małgorzaty i Łukasza Radomskich. Będzie łączyć aktywność wystawienniczą z artystycznymi działaniami, koncertami i spotkaniami z artystami.  
08.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Inicjatorami i właścicielami galerii Pinakoteka Design są Małgorzata i Łukasz Radomscy, którzy na rynku sztuki funkcjonują już od lat
Inicjatorami i właścicielami galerii Pinakoteka Design są Małgorzata i Łukasz Radomscy, którzy na rynku sztuki funkcjonują od lat
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Agata Nowosielska, malarka i kuratorka z Nagrodą Splendor Gedanensis: "Żyję moimi obrazami"

Pracownia Pinakoteka Design to miejsce znane artystom i koneserom sztuki, nie tylko z Gdańska, już od 24 lat. Autorzy konceptu, Małgorzata i Łukasz Radomscy, łączyli dotąd z pasją doskonałe rzemiosło i produkty najwyższej jakości, oprawiając obrazy z muzealną jakością. Teraz, dopingowani przez klientów, postanowili dać upust swoim artystycznym aspiracjom i poszerzyć działalność.

- Naszym marzeniem było, aby w Gdańsku powstało miejsce, które będzie połączeniem przestrzeni kreatywnej z żywą sztuką, gdzie można spotkać się z artystą, spontanicznie porozmawiać - tłumaczy Małgorzata Radomska, współwłaścicielka Pinakoteki Design.

Świetliste, rozbielone wnętrze galerii, duże okna do ziemi, po prawej instalacja z roślin, po lewej duży jasny kontuar, za którym stoi troje osób
Trwają przygotowania do wernisażu Sylwii Mickiewicz - "Migoty" już od 9 września w Pinakoteka Design
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Pinakoteka Design - miejsce spotkania ze sztuką

Właściciele planują w galerii Pinakoteka Design regularne wystawy malarstwa, rzeźby i ceramiki. Chcą zapraszać do współpracy znanych artystów z całej Polski, ale też początkujących, bo jak zauważa Radomska, trudno dziś debiutantowi zostać zauważonym na rynku sztuki. 

Po “miejskich” w charakterze pracach Sylwii Mickiewicz, w grafiku zapisane są już kolejne wystawy - 27 października Piotr Czajkowski zaprezentuje wieloformatowe obrazy z cyklu “Metro”, inspirowane życiem paryskiego metra, 1 grudnia zobaczymy odlane w brązie rzeźby Tomasz Koclęgi, wykładowcy katowickiego ASP, a w przyszłym roku - najnowsze obrazy Agaty Nowosielskiej.  

Małgorzata i Łukasz Radomscy nie zamierzają porzucać też swojej pierwszej pasji. Wystawy malarskie wyróżniać będzie fakt, że wszystkie obrazy będą “ubrane” w ramy.

- Przy różnych realizacjach będziemy się starali pokazywać nowe niestandardowe rozwiązanie w oprawie - zapewnia Małgorzata. - Kreatywne i awangardowe, bo sztukę można przepięknie oprawiać, czasem potrzeba tylko odrobiny odwagi albo podejrzenia, jak można to zrobić.   

Przygotowania do otwarcia galerii trwają

Energia miejsca

Galeria Pinakoteka Design ma siedzibę w narożnej kamienicy przy ulicy Norwida 3 we wrzeszczańskim Garnizonie. Dlaczego tu? 

- Szukaliśmy inspiracji w wielu miejscach - tłumaczy właścicielka. - Kiedy odwiedziliśmy naszego syna, który studiuje w School of Art w Londynie, przyglądaliśmy się, jak tam sztuka wnika w codzienną w przestrzeń. Uznaliśmy, że Garnizon jest idealny - tętni życiem, są tu nowe perspektywy, nowa energia. 

Przestrzenna, wypełniona naturalnym światłem galeria, sama stała się obiektem artystycznych zabiegów: ladę sprzedażową pokrywają ręcznie nakładane płatki srebra przez Dorotę Keller, a na posadzce pokrytej epoksydową żywicą - autor projektu wnętrza Tomasz Grzybowski - namalował abstrakcyjne wzory. Uważny obserwator odnajdzie tu nawet jego podpis. 

We wnętrzu ważną rolę spełnia też, istotna dla obojga właścicieli zieleń. Oryginalne instalacje zaprojektował - jedna z nich podwieszona jest pod betonowym, industrialnym sufitem - Tomasz Grzybowski, doborem roślin zajęła się Justyna Stachowska z Projektu Kwiaty.

- Nie wyobrażam sobie życia bez ogrodu, bez zieleni, dlatego chciałabym, żeby ta przestrzeń pachniała naturą - mówi Małgorzata.

Wyposażenie pięknego wnętrza jest multifunkcyjne, a jego elementy na tyle mobilne, że właściciele planują organizowanie tu również pokazów mody, designu czy innych form sztuki. Na jednej z witryn zamonowano ekran, jest rzutnik, a w planach projekcje filmów o sztuce, spotkania warsztatowe z artystami.

Obrazy wiszą na ścianach, przedstawiają realistyczne scenki z życia
- Sylwię Mickiewicz w malarstwie najbardziej interesuje człowiek, a przede wszystkim kobiety, które są dla niej kwintesencją emocji i emanacji nastrojów, wrażeń i wzruszeń. Obrazy przemawiają, zatrzymują i wciągają w swój świat. Oglądając je doznajemy uczucia uniesienia - mówi dr Agnieszka Gewartowska
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Pierwsza wystawa Sylwii Mickiewicz - już jutro

W przeddzień otwarcia, trwają przygotowania do pierwszego wernisażu. Już 9 września od godz. 19, w Pinakotece Design prezentowane będą prace Sylwii Mickiewicz, od czterech lat gdańszczanki, absolwentki Politechniki Warszawskiej i Policealnego Studium Plastycznego w Warszawie, członkini Związku Polskich Artystów Plastyków, która zajmuje się zawodowo projektowaniem wnętrz, a od października rozpoczyna studia II stopnia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

- Sylwia Mickiewicz sztuką pasjonuje się od dzieciństwa - mówi Aleksandra Trzaska, doradczyni i kuratorka wystaw w Galerii Pinakoteka Design. - W malarstwie najbardziej pasjonuje ją człowiek, a przede wszystkim kobiety, ich emocje, które stara się uchwycić zarówno w malowanych od lat portretach, jak i obecnie w postaciach osadzonych w codzienności. Fascynacja postacią nie jest jednak jedynym z jej zainteresowań artystycznych, w związku z aktualnie trwającymi studiami z pasją pochyla się też nad rysunkiem i rysunkiem architektonicznym.

Uroczyste otwarcie galerii i wernisaż prac Sylwii Mickiewicz pt. “Migoty”, odbędzie się w galerii Pinakoteka Design (ul. Norwida 3) w piątek, 9 września 2022 r., o godz. 19. Wystawa potrwa do 22 września 2022. Wstęp wolny.

W Muzeum Gdańska zobacz wystawę o losach gdańskich rodzin z przedwojennymi korzeniami

TV

Wieczór dla tramwaju widmo