• Start
  • Wiadomości
  • W Gdańsku powstają kolejne antywojenne murale - artystyczny wyraz solidarności z Ukrainą 

W Gdańsku powstają kolejne antywojenne murale - artystyczny wyraz solidarności z Ukrainą 

Na murze oporowym Pomorskiej Kolei Metropolitalnym w pobliżu przystanku PKM Gdańsk Jasień powstanie cykl ściennych obrazów pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”, których autorami są studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Można do nich dołączyć. Pierwszy z murali maluje już Piotr Jaworski "Tuse". W przestrzeni Gdańska już od pierwszych dni wojny zaangażowani artyści wyrażali swój sprzeciw, wśród nich Mariusz Waras, Vasyl Savchenko i inni.
09.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
trzy głowy: Hitlera, Putina, Stalina z opaską na oczach z napisem: no more time
"No more time" Piotra Jaworskiego "Tuse" i Mateusza Rybki to pierwszy mural z cyklu „Solidarni z Ukrainą”, który powstaje na murze oporowym blisko przystanku PKM Gdańsk Jasień. Prace rozpoczęto 8 marca
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Około 300 metrowy, wysoki prawie na trzy metry mur, znajdujący się niedaleko przystanku PKM Gdańsk Jasień, już niedługo pokryje się antywojennymi obrazami. To wspólna inicjatywa Samorządu Województwa Pomorskiego i należącej do niego spółki PKM SA oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Projekty przygotowuje kilkunastu studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, pod okiem kierującego Pracownią Malarstwa Ściennego i Witrażu profesora Jacka Zdybla. 

- Mamy szansę wspólnie stworzyć ogromną, antywojenną galerię w przestrzeni publicznej, która stanie się artystycznym manifestem sprzeciwu wobec każdej agresji - mówi Tomasz Konopacki, rzecznik PKM. - Wybraliśmy tę okolicę, bo jest miejscem licznych spacerów. Obok przystanku Jasień, po stronie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego ciągnie się droga, z której korzystają rowerzyści i mieszkańcy okolicznych osiedli. Prace można więc oglądać nie tylko z okien pociągu.  

Murale będą powstawały cyklicznie. Pierwsze projekty młodzi twórcy przedstawią jeszcze w tym tygodniu, w przyszłym - rozpoczną działania na ścianie. 

- Rozmawialiśmy ze studentami o pomysłach i byliśmy bardzo podbudowani ich wyobraźnią, pomysłowością i tym, w jak symboliczny sposób planują przedstawić emocje, które nimi targają przy okazji tych tragicznych wydarzeń. Będą tam prace ukazujące tragedię wojny, ale też nadzieję na to, co po zakończeniu wojny może nas czekać - opowiada Tomasz Konopacki.

Organizatorzy akcji deklarują, że są otwarci również na inne pomysły i artystów, którzy chcieliby w ten sposób zamanifestować solidarność z Ukrainą. 

- Czekamy na sygnały - mówi Konopacki. - Można zgłosić się bezpośrednio do nas lub do prof. Zdybla. - Mur jest na tyle duży, że dla każdego znajdzie się miejsce.


PKM SA, właściciel muru, deklaruje, że pokryje koszty farb potrzebnych do realizacji projektu. O dołączeniu do akcji decyduje kolejność zgłoszeń i akceptacja przedstawionego projektu przez przedstawicieli ASP, SWP i PKM. 

“Jak pomaga sztuka - galerie i teatry organizują świetlice i warsztaty dla uchodźczych dzieci

dwaj mężczyźni malują na ścianie mural: trzy głowy - Hitlera, Putina, Stalina z opaską na oczach z napisem: no more time
"No more time" - mocna praca "Tuse" i Mateusza Rybki
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Jako pierwszy na mur wszedł już wczoraj “Tuse”, czyli Piotr Jaworski, zajmujący się street artem absolwent Malarstwa i Grafiki ASP w Gdańsku, którego prace gdańszczanie dobrze znają. Jest autorem m.in. portretu Zbigniewa Wodeckiego we Wrzeszczu czy muralu upamiętniającego Brunona Zwarrę. 

 

W pierwszych dniach rosyjskiej agresji powstały też spontanicznie inne prace w przestrzeni miasta. Ich autorzy to m.in. klub2020, Jay Pop, Mariusz Waras, Vasyl Savchenko.

Dwa murale na sąsiednich filarach wiaduktu
Obrazy solidaryzujące się z walczącą Ukrainą powstały na filarach wiaduktu przy ul. Okopowej już w kilka dni po wybuchu wojny. Czołg zrealizował artysta pod pseudonimem "klub2020", czaszkę i pięść "Jay-Pop"
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl
mural z napisami "Jak wspierać Ukrainę w mediach społecznościowych"
Jako jeden z pierwszych zareagował Mariusz Waras. Jego mural "Jak wspierać Ukrainę w mediach społecznościowych" znajduje się na terenie Stoczni Cesarskiej
fot. Anna Rezulak/KFP
mural z napisami "Jak wspierać Ukrainę w mediach społecznościowych" na niskim budynku, w tle wieżowce
Mural z perspektywy Bastionu Wałowa
fot. Anna Rezulak/KFP
na ścianie budynku mieszkalnego meral: na niebieskim tle pikuje żółty gołąb, w dziobie ma gałązkę
W środę, 2 marca 2022 r. pracę nad muralem solidarności z Ukrainą przy ulicy Chłopskiej ukończył Jakub Sobczak
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
dwie kobiety przechodzą przez przejście dla pieszych, w tle szczyt budynku: na pomalowanym na niebiesko tle żółte serce i napisy
"Ukraina Walczy!" Mariusza Warasa znajduje się na ścianie budynku przy ul. Grunwaldzkiej w Gdańsku Wrzeszczu
Fot. Anna Rezulak/KFP
rysunek na filarze wiaduktu: gołąbek niebiesko żółty stoi na czarnym hełmie
To również obraz Jacka Wielebskiego, założyciela stowarzyszenia Traffic Design
fot. FB Jacek Wielebski
rysunek na filarze wiaduktu: czarne wybuchy
- Kiedy malowaliśmy ten mural, kierowcy przejeżdżających samochodów pozdrawiali nas klaksonami - mówi autor Vasyl Savchenko [filar wiaduktu przy ul. Okopowej]
fot. Vasyl Savchenko

 

 

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas