W Gdańskim Urzędzie Pracy rusza nabór wniosków na wakacyjny projekt stażowy

Zbliżające się wakacje to dla pracodawców doskonały moment na przyjęcie stażystów do swojej firmy. Na współpracy zyskują wszyscy. Przedsiębiorcy mogą najpierw sprawdzić, a następnie wdrożyć do swojego zespołu nowe talenty, nie ponosząc przy tym niepotrzebnych kosztów. Dla stażystów, trwające od 3 do nawet 6 miesięcy praktyki, to z kolei solidna porcja wiedzy oraz cennego doświadczenia.
24.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
plakat, pozują na nim dwóch chłopaków i dziewczyna
Program stażowy realizowany jest w ramach projektu „Aktywne Pomorze”
mat. GUP

Konkurs Czerwonej Róży 2024 rozstrzygnięty. Najlepsi studenci nagrodzeni

W Gdańskim Urzędzie Pracy rozpoczyna się nabór wniosków od pracodawców, którzy chcieliby w swojej firmie zorganizować staż. Dla wielu przedsiębiorców jest to popularna i ceniona forma rekrutacji przyszłych pracowników. Pozwala bowiem wdrożyć stażystę w kulturę organizacyjną firmy, zintegrować go z obecnym zespołem oraz zapoznać z przyszłym zakresem obowiązków. To także doskonały sposób na przeszkolenie i sprawdzenie, czy dana osoba sprawdzi się jako potencjalny pracownik. Co więcej, koszty związane z przyjęciem stażysty, w tym wypłacane mu co miesiąc stypendium w wysokości 1790,30 zł netto, pokrywa urząd pracy. Pracodawca zaś opłaca jedynie koszt badań lekarskich oraz szkolenia BHP.

Kto może być skierowany na staż

Ważną zaletą programu stażowego GUP jest elastyczny proces doboru osób kierowanych na staż. Firmy, które nie mają własnych kandydatów, w procesie rekrutacji mogą skorzystać ze wsparcia urzędu pracy. Wystarczy tylko podać wymagania, jakie powinien spełniać przyszły stażysta. Na tej podstawie, z rejestru osób bezrobotnych, wytypowana zostaje grupa kandydatów, spośród której pracodawca samodzielnie dokonuje wyboru stażysty. Z drugiej strony, na staż mogą być kierowani również kandydaci wskazani przez pracodawcę, w tym przypadku osoby te muszą jednak wcześniej zarejestrować się w urzędzie pracy i uzyskać status bezrobotnego.

Zgłoszenia

Firmy, które chciałyby wziąć udział w programie stażowym i przyjąć stażystę na okres od 3 do 6 miesięcy (staż musi zakończyć się nie później niż do 30 listopada 2024 roku), powinny wypełnić wniosek o zorganizowanie stażu i złożyć go poprzez:

Przed wysłaniem dokumentów należy zapoznać się z najważniejszymi zasadami związanymi z organizacją staży w GUP. Zobowiązują one pracodawcę do zatrudnienia stażysty na okres co najmniej 3 miesięcy w ramach umowy o pracę. Dodatkowo, na stronie internetowej GUP można znaleźć listę stanowisk, w przypadku których organizacja stażu nie będzie możliwa. Obejmuje ona pracowników ochrony fizycznej, kierowców, sprzedawców/przedstawicieli handlowych, sprzątaczki, telemarketerów, spawaczy, pomocników kuchennych, pokojowe, woźnych i asystentów fryzjera.

Szczegółowe informacje

Dodatkowych informacji związanych z organizacją stażu udzielają doradcy GUP:

  • Grażyna Sitarz, tel. 58 743 13 31
  • Monika Góral, tel. 58 743 14 08)
  • Monika Sitowska, tel. 58 743 14 33

Program stażowy realizowany jest w ramach projektu „Aktywne Pomorze” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027.

Oprac. AO

Jak uczyć o zmianach klimatu? Podsumowanie największego projektu edukacyjnego w historii metropolii

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów