• Start
  • Wiadomości
  • Święta w gdańskiej cerkwi w grudniu i w styczniu. Dlaczego?

Święta w gdańskiej cerkwi w grudniu i w styczniu. Dlaczego?

Gdańscy wierni Kościoła Prawosławnego od lat obchodzili święta Bożego Narodzenia w tym samym czasie co ich sąsiedzi i znajomi katolicy, a więc 25 i 26 grudnia. Ten zwyczaj zmienia się w ostatnich latach - za sprawą m.in. obywateli Ukrainy, którzy uciekli do Gdańska przed wojną. W związku z tym, że są oni przyzwyczajeni do obchodzenia świąt 7 i 8 stycznia, gdańscy duchowni prawosławni zdecydowali się na ukłon w stronę jednych i drugich.
03.01.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
wnętrze cerkwi, widać obrazy świętych, złote zdobienia, po prawej stoi duchowny w czarnej sutannie, czyta pismo
W gdańskiej cerkwi święta Bożego Narodzenia obchodzone są w styczniu i w grudniu
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Dwa kalendarze: neojuliański i gregoriański

Od kilku dekad Gdańska Cerkiew używa kalendarza neojuliańskiego, nazywanego też neobizantyjskim, który powstał w 1922 r.  Zawiera on święta stałe, czyli takie, które posiadają stałe daty, m.in. Boże Narodzenie - 25 grudnia i 6 stycznia - wigilia Chrztu Pańskiego. Nie wiadomo, od kiedy dokładnie obowiązuje, ale jeszcze przed wybuchem II wojny światowej Gdańsk podlegał pod biskupa berlińskiego i już wtedy stosowany był ten kalendarz.

Wierni prawosławni, którzy 6 stycznia obchodzą wigilię Bożego Narodzenia, korzystają z kolei z kalendarza gregoriańskiego. Między nim a kalendarzem juliańskim jest różnica 13 dni. 

Święta razy dwa

Ks. Dariusz Jóźwik, proboszcz prawosławnej Parafii Św. Mikołaja w Gdańsku, przyznaje, że w ostatnich latach zmieniła się struktura tej parafii. Przez wiele lat dominował tu wspomniany kalendarz neojuliański. Obecnie około 95 proc. wiernych uczestniczących w nabożeństwach, to “osoby ze Wschodu”, z czego dominują Ukraińcy, którzy trafili do naszego miasta po wybuchu wojny na Ukrainie - wierni kalendarzowi gregoriańskiemu.

- Nastąpiła zmiana, jeśli chodzi o terminy świąt, ponieważ takie są obecnie potrzeby parafian. Zmiany w strukturze naszych wiernych obserwujemy jednak już od 2014 roku. Dlatego postanowiliśmy zrobić ukłon w obie strony: mamy w języku polskim “nowy styl”, a więc święta, które obchodzimy 25 i 26 grudnia, natomiast w języku cerkiewno - słowiańskim mamy “stary styl” (głównie dla przybyszy ze Wschodu), a więc święta obchodzone 7 i 8 stycznia - tłumaczy ks. Dariusz Jóźwik. 

Jak wyglądał małżeński 2024 rok w Gdańsku i dlaczego ślub w czerwcu rezerwujemy w grudniu?

Nawet pół tysiąca wiernych

W gdańskiej cerkwi wyraźnie wzrosła frekwencja wiernych w ostatnich latach - według ks. Jóźwika, nawet o 400 proc. Na nabożeństwa niedzielne przychodzi obecnie nawet 500 osób. Wcześniej było ich kilkadziesiąt.

- Parafia, póki co, wystarcza. Wszyscy chętni się mieszczą - zapewnia duchowny. 

Podkreśla on też, że święta grudniowe i styczniowe generalnie nie różnią się, jeśli chodzi o zwyczaje. 

- W Wigilię, na większości stołów można znaleźć m.in. kutię. Jednak to, czy jest na nich w sumie 12 potraw, czy może sianko pod stołem, jest już uzależnione od tego, z jakiego regionu pochodzą wierni - zwraca uwagę ks. Jóźwik. - My, obywatele Polski, mamy pewne zwyczaje świąteczne. Natomiast dużo osób, które przyjeżdża do nas np. z głębi Wschodu, z Grecji lub Gruzji, nie zna tych zwyczajów. W domach wierni mogą, a nawet powinni, kultywować swoje tradycje. Istotne jest natomiast to, że wspólne nabożeństwo odbywa się zgodnie z tradycją naszej cerkwi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego - dodaje.

Prawosławna Katedralna Parafia Św. Mikołaja znajduje się w Gdańsku, przy ulicy Traugutta 45. Wchodzi w skład Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Obejmuje swoją opieką duchową prawosławnych chrześcijan zamieszkujących Trójmiasto i miejscowości przyległe.

Orszak Trzech Króli 2025 w Gdańsku. Którędy przejdzie?

Grekokatolicy i Żydzi już po świętach

Wierni kościoła greckokatolickiego obchodzili święta Bożego Narodzenia w tym samym czasie, co katolicy, a więc 25 i 26 grudnia. W dniach 25 grudnia 2024 - 2 stycznia 2025 członkowie żydowskich gmin wyznaniowych świętowali z kolei Chanukę. 

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask