• Start
  • Wiadomości
  • W Gdański Tydzień Wolontariatu wjechaliśmy zabytkowym tramwajem. Każdy mógł skorzystać z przejażdżki

Na Gdański Tydzień Wolontariatu pojechać zabytkowym tramwajem. Każdy mógł skorzystać

Kremowy Konstal 102Na pojawił się na gdańskich torach w czwartkowe popołudnie, 1 grudnia. Kursował pomiędzy pętlą w Oliwie a pętlą na Siedlcach. Do pojazdu mógł wsiąść każdy i przejechać nim dowolny odcinek trasy, bezpłatnie. W czasie jazdy pasażerowie mogli dowiedzieć się m.in. tego, na jakich polach najczęściej działają gdańscy wolontariusze i w jaki sposób można do nich dołączyć. Był to jeden z elementów obchodów Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu.
01.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rozpoczął się Gdański Tydzień Wolontariatu. Na początek - przejazd z wolontariuszami zabytkowym tramwajem
Rozpoczął się Gdański Tydzień Wolontariatu. Na początek - przejazd z wolontariuszami zabytkowym tramwajem
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Specjalny kurs retro tramwajem z wolontariuszami

Tramwaj zatrzymywał się na każdym przystanku na trasie. Wysiadali z niego młodzi ludzie - wolontariusze, ubrani z koszulki z logiem gdańskiego Centrum Wolontariatu, i zapraszali czekających na przystanku do wsiadania. W środku podchodzili do pasażerów, rozmawiali, a przy okazji rozdawali szare niewielkie karteczki, na których można było zapisać miłe hasła dedykowane wolontariuszom. Wypełnione kartki zawieszano następnie na specjalnie przygotowanych linkach z klamerkami.

Szymon Knitter z Centrum Wolontariatu w Gdańsku podkreślał, że rozpoczynający się właśnie 1 grudnia Gdański Tydzień Wolontariatu to czas, by podziękować wszystkim wolontariuszom w mieście, i wspólnie celebrować Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, który przypada 5 grudnia.

- Na czwartek, 1 grudnia, przygotowaliśmy pierwszą atrakcję dla mieszkańców Gdańska - specjalny kurs miejskiego retro tramwaju. W trakcie jazdy opowiadaliśmy o możliwościach wolontariatu, o tym, gdzie szukać informacji, w jaki sposób zaangażować się w wolontariat. Opowiadaliśmy też o możliwościach zaangażowania się w wolontariat zagraniczny, w tym o tym, w jaki sposób młode osoby mogą wyjechać za granicę. Mamy też taki program jak Korpus Solidarności, który także promujemy jadąc Konstalem. Jest szereg działań, w które mieszkańcy mogą się włączyć - zaznaczał Szymon Knitter.

Gdański Tydzień Wolontariatu już od 1 grudnia. Program

Mieszkańcy, którzy wsiadali do wyjątkowego tramwaju, wypytywali z kolei o Europejską Stolicę Wolontariatu - w tym roku ten tytuł dzierży właśnie nasze miasto. Pytano więc m.in. o to, czym jest ESW, z czym się to wiąże, dlaczego Gdańsk otrzymał ten tytuł, itp.

- W trakcie przejażdżki zachęcaliśmy też mieszkańców, by podzielili się jakimś dobrym słowem z wolontariuszami. Kończymy pierwszy przejazd, a już mamy kilkanaście kartek z miłymi słowami, i to w różnych językach, nie tylko po polsku, m.in.: "jesteście cudowni", "dobra robota", "dzięki za wszystko, co robicie" - odczytywał z szarych karteczek Szymon Knitter.

W gdańskim wolontariacie dominują młodzi ludzie, którzy najczęściej działają w przyszkolnych kołach wolontariatu. Centrum Wolontariatu w Gdańsku stara się natomiast zachęcać także osoby w średnim wieku i starsze do angażowania się np. w wolontariat pracowniczy i rodzinny.

W trakcie przejażdżki zabytkowym Konstalem mieszkańcy mogli posłuchać o wolontariacie, a przy okazji napisać miłe słowa do wolontariuszy
W trakcie przejażdżki zabytkowym Konstalem mieszkańcy mogli posłuchać o wolontariacie, a przy okazji napisać miłe słowa do wolontariuszy
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Była wolontariuszka hospicjum w zabytkowym Konstalu

Kremowy tramwaj Konstal 102Na zatrzymywał się na każdym przystanku na wymienionej wyżej trasie. Pasażerowie wsiadali do niego często spontanicznie, zaskoczeni niecodziennym pojazdem. Wśród tych osób była pani Barbara Chorzelewska, która przed laty pracowała jako wolontariuszka w gdańskim hospicjum.

Nie Madryt, nie Izmir, ani Gorizia - Gdańsk został Europejską Stolicą Wolontariatu 2022

- To była niesamowita sprawa. Wielu rzeczy się tam nauczyłam. To trwało kilka lat, musiałam jednak zrezygnować w pewnym momencie, ze względów zdrowotnych. Może i była to ciężka praca, ale dająca ogromną satysfakcję. A zaczęło się od tego, że sama byłam tzw. Amazonką, czyli kobietą po mastektomii. Nie mogłam sobie wtedy znaleźć miejsca w życiu, no i właśnie wolontariat w hospicjum, pomaganie innym, pomógł mi przetrwać trudne chwile - przyznała pani Chorzelewska. - A do tego tramwaju wsiadłam przypadkowo. Zobaczyłam, że podjechał na przystanek taki ładny, nietypowy. Skorzystałam z zaproszenia wolontariuszy i wsiadłam...

Dla kogo jest Gdański Tydzień Wolontariatu?

To przede wszystkim święto gdańskich wolontariuszy, ale także cykl różnorodnych wydarzeń adresowanych do wszystkich mieszkańców Gdańska. Inicjatywa ma na celu docenienie, integrację oraz upowszechnianie wiedzy o działaniach i akcjach organizacji pozarządowych, instytucji publicznych i przedsiębiorców, w które w ciągu całego roku angażowani są wolontariusze. Jej celem jest też zachęcenie jak największej liczby gdańszczanek i gdańszczan, by włączyli się do działalności wolontariackiej - znajdzie się pożyteczne zajęcie dla osób z każdej grupy wiekowej.

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki