• Start
  • Wiadomości
  • W Food Hall Montownia powstała galeria. Otwarcie w czwartek

W Food Hall Montownia powstała galeria Magazyn Główny. Otwarcie już dzisiaj

Food Hall Montownia - popularna przestrzeń restauracyjno-barowa w zabytkowej hali U-Bootów na terenie Stoczni - od czwartku, 18 stycznia 2024 r., zaprasza do nowej przestrzeni Magazyn Główny, która będzie pełnić funkcję galerii sztuki. Będzie tu można oglądać wystawy czasowe organizowane we współpracy z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
18.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ceglana ściana budynku, na niej napis food hall
Food Hall Montownia to stosunkowo młoda, restauracyjno-barowa przestrzeń w Gdańsku, otwarta na sztukę
fot. Paweł Marcinko / KFP

Zuzanna Przybyla w Klubie Żak. Poszukiwania i autoportrety. Nowa wystawa, do 4 lutego

Food Hall Montownia przy ulicy Lisia Grobla 7 to największe takie miejsce w Trójmieście. Znajduje się w odremontowanej, zabytkowej hali U-Bootów na terenie Stoczni. Co ważne, datowany na 1940 lub 1941 budynek został odrestaurowany z zachowaniem przez architektów oryginalnej, zabytkowej konstrukcji – wnętrze skrywa m.in. przedwojenne tory, bruk, trzy suwnice czy oryginalne drzwi wejściowe. Także charakterystyczny zielony kolor, który pojawił się na suwnicach i metalowych elementach, jest oryginalny - pochodzi z lat 40. 

Prace w zabytkowej hali trwały przeszło dwa lata. Nowe życie budynku po raz pierwszy można było podziwiać 22 czerwca 2023 roku – wtedy Food Hall Montownia oficjalnie został otwarty dla odwiedzających, a oczom przybyłych ukazały się oryginalne, historyczne elementy przeplatane z nowoczesnym, industrialnym wystrojem. Nowe oblicze w zamyśle miało nawiązywać do dawnej tradycji stoczniowej stołówki i domu kultury, dlatego w środku znajdziemy 20 restauracji i 3 bary, a także przestrzeń sceniczną, na której odbywają się koncerty polskich zespołów i artystów - m.in. Tymona Tymańskiego i Alicji Serowik, a także warsztaty dla dzieci i przedstawienia. 

Nowa galeria sztuki na mapie Gdańska

Teraz do tych atrakcji dołącza kolejna: galeria sztuki Magazyn Główny.

- Zapraszamy do przestrzeni Magazynu Głównego, galerii, w której na czasowych wystawach gromadzić będziemy nie tylko artefakty, ale idee, śmiałe wizje, refleksje, wrażenia. Postaramy się dostarczyć publiczności towar z najwyższych magazynowych półek. Do wystaw Rada Programowa zapraszać będzie uznanych twórców z różnych dziedzin sztuki – zaprasza firma Food Hall Poland, organizator Food Hall Montownia. - Chcemy, żeby nasza galeria stałą się forum dialogu, prezentacji różnych światopoglądów i zjawisk w sztuce, była ośrodkiem kultury otwartym na wszelkie treści, czasami mniej wygodne, ale zawsze istotne.

industrialna przestrzeń, w niej stoliki i krzesła, w tle restauracje i bary, na pierwszym planie niewielka scena
Wewnątrz czeka 20 restauracji oferujących dania z Europy i ze świata, ale i miejsce do wypoczynku, skąd można posłuchać artystów podczas cyklicznych koncertów
fot. Paweł Marcinko / KFP

Nowa przestrzeń sztuki jest prowadzona wspólnie przez Food Hall Montownia we współpracy z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W miesięcznych cyklach wystawienniczych zagoszczą tu przede wszystkim młodzi absolwenci i studenci ASP. Otwarcie galerii odbędzie się w czwartek, 18 stycznia, o godzinie 19:00

Pierwsza wystawa o problemach współczesności

Pierwszy artysta, którego prace tu zobaczymy, to Mateusz Lengling (1997) - artysta wizualny i projektant, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale Malarstwa w pracowni prof. Piotra Józefowicza i prof. Marcina Zawickiego (aneks w pracowni prof. Przemysława Łopacińskiego i dr Filipa Ignatowicza). Dyplom magisterski obronił w 2023 roku. Zajmuje się projektowaniem graficznym, malarstwem, obiektami, formami video oraz 3D.

W galerii sztuki Magazyn Główny zaprezentuje wystawę zatytułowaną „Enemy Territory” („Wrogie Terytorium”). W zbiorze znalazły się zarówno dzieła malarskie, jak i obiekty rzeźbiarskie  w formie hełmów ochronnych.

- Tworzone w momencie największego kryzysu, poczucia krytycznego braku pewności siebie z elementów, przedmiotów, pochodzących z wybranych miejsc przemocy takich jak: szkoła, korporacja, stadion piłkarski, a nawet własny dom – opisuje swoje rzeźby Mateusz Lengling. 

Narrację domyka praca video przedstawiająca hełmy jako sklepowe produkty, dotykając wszechobecnej komercjalizacji, z jaką mamy do czynienia – także, zdaniem autora, w obszarze przemocy. Artysta, komentując problemy współczesności, zwraca uwagę na rynek mody, ekspresję ubioru i znaczenie powierzchowności w relacjach międzyludzkich. Opowiada o maskach, przebraniach i uniformizacji.

Wstęp wolny.

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok