• Start
  • Wiadomości
  • W Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną posłuchaj koncertu Remontu Pomp 

W Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną posłuchaj koncertu Remontu Pomp 

W środę, 5 maja o godz. 19, w Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, znany gdański zespół Remont Pomp zagra koncert. Usłyszymy głównie utwory, które muzycy przygotowują na najnowszą płytę. Ze względu na pandemię, występ będzie transmitowany na żywo z siedziby stowarzyszenia PSONI koło w Gdańsku, a transmisja odbędzie się na stronie FB zespołu.
05.05.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu: zespół Remont Pomp podczas koncertu w Europejskim Centrum Solidarności w 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, 30 sierpnia 2020 roku
Na zdjęciu: zespół Remont Pomp podczas koncertu w Europejskim Centrum Solidarności w 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, 30 sierpnia 2020 roku
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

 

REMONT POMP to zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną. Powstał w 2004 roku przy PSONI Gdańsk. Chociaż inspiracją zespołu jest muzyka etniczna, szczególnie afrykańska, remont odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na niecodziennych instrumentach lub przedmiotach niekojarzonych z muzyką: takich jak szklanki, kieliszki, dzbany czy beczki. Mają w dorobku dwie płyty: „Złotą Platynę” z 2012 roku, nagraną z Mikołajem Trzaską i Majkiem Majkowskim oraz „Pomp Power”, również z udziałem Mikołaja Trzaski, z 2016 roku, wydaną nakładem wydawnictwa kilogram records. Dzięki tym spotkaniom muzyka zespołu na płytach zyskała bardziej free jazzowy, improwizowany charakter.

Sporo koncertują. Mają za sobą występy w Polsce i za granicą: w Izraelu, w Niemczech, na Słowacji, w Irlandii Północnej i Szkocji. Największym międzynarodowym osiągnięciem zespołu była ponad dwutygodniowa trasa w Australii, którą przebyli wraz z Mikołajem Trzaską, Rabih Behaini oraz zespołami The Useless Assembly, Tralala Blip. Zagrali też dwukrotnie na Festiwalu Unsound w Krakowie (w 2014 oraz 2019 r.), na Festiwalu Solidarity of Arts oraz na Festiwalu Integracja Ty i Ja. Zespół jest też odpowiedzialny za oprawę muzyczną spektakli Teatru Razem. Do tej pory wspólnie z teatrem współtworzyli 12 spektakli. 

Remont Pomp chętnie podejmuje też współpracę z innymi muzykami. Na scenie stali już m.in. z takimi muzykami jak: Tomasz Antonowicz, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, Raphael Rogiński, Paweł Szamburski, Wacław Zimpel, Michał Górczyński, Ray Dickaty, Artur Majewski, Paweł Romańczuk (Małe Instrumenty), Olo Walicki czy Wojtek Mazolweski.

W skład zespołu wchodzą: Magdalena Spaleniak, Wojciech Birtus, Sebastian Włodarek, Jacek Cieślicki, Jan Skiba, Miriam Porębska, Małgorzata Mleczko Marciszewska, Jarosław Marciszewski i Joanna Świeczkowska.

Koncertu 5 maja, o godz. 19 posłuchamy na stronie FB zespołu - tutaj.  

5 maja przypada Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich czytamy, że “ten dzień powinien stać się szczególną okazją do refleksji o sytuacji osób z niepełnosprawnościami w Polsce oraz podejmowanych przez państwo działaniach mających na celu zapewnienie tym osobom możliwości korzystania z praw i wolności człowieka i obywatela na zasadzie równości z innymi.” RPO przypomina, że pomimo potwierdzenia przez Polskę prawa osób z niepełnosprawnościami do pełnego i równego korzystania ze wszystkich praw człowieka i podstawowych wolności oraz poszanowania ich przyrodzonej godności, za deklaracjami na poziomie prawa międzynarodowego powinny iść realne działania na poziomie krajowym.Wciąż brakuje równości w dostępie do edukacji, pracy, opieki zdrowotnej, realnego wsparcia psychologicznego i finansowego, a także systemu opieki wytchnieniowej dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami, reprezentacji, edukacji antydyskryminacyjnej, promowania dostępności, dostępu do mieszkalnictwa…

W szczególnej sytuacji pozostają osoby, które doświadczają dyskryminacji ze względu na więcej niż jedną cechę, jak kobiety z niepełnosprawnościami. Komitet ONZ do spraw Praw Osób z Niepełnosprawnościami (KPON) w rekomendacjach dla Polski jasno wykazał, że kobiety z niepełnosprawnościami należą do najbardziej marginalizowanych i dyskryminowanych grup społecznych. 

 

TV

To przedszkole jest wzorem