W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną i dynamicznym wzrostem zakażeń wirusem SARS-CoV-2, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaproponowało, aby studenci kierunków medycznych, na zasadzie wolontariatu, wsparli działania służb sanitarno-epidemiologicznych w walce z koronawirusem.
Pretendowani do tego są zwłaszcza studenci ostatnich lat kierunków: lekarskiego, farmacji, analityki medycznej, pielęgniarstwa oraz ratownictwa medycznego.
- Na tym etapie edukacji są odpowiednio przygotowani do podjęcia działań wspierających, np. w wywiadzie epidemiologicznym, który jest prowadzony przez telefon i pozwala zebrać informacje od chorego - mówi Joanna Śliwińska rzecznik prasowa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Obecnie do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku zgłosiło się 39 studentów GUMed (przepisy wymagają, by uczelnia zgłaszała Stacji personalia wolontariuszy), ale sytuacja jest dynamiczna. Warto podkreślić, że chęć wsparcia zadeklarowali także studenci English Division.
W miniony weekend (14-15 marca) 15 studentów GUMed wsparło pracowników call center Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w zakresie informowania pacjentów o odwołanych poniedziałkowych, wtorkowych i środowych wizytach. Przeprowadzili również wstępny screening w kierunku ew. zakażenia pacjentów, którzy ze względu na sytuację kliniczną muszą się zjawić w szpitalu lub w poradni.
Studenci przeszli w sobotę odpowiednie szkolenie, a w niedzielę wraz z całym personelem call center UCK skontaktowali się telefonicznie z około 1600 pacjentami - informuje Joanna Śliwińska. - Wesprzeć mają także pracowników infolinii w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.
- Zmiany związane z aktualną sytuacją epidemiologiczną zachodzą bardzo dynamicznie, dlatego w minioną niedzielę korzystaliśmy z pomocy studentów GUMed, merytorycznie wspierało ich pięcioro regularnych pracowników UCK - mówi Dorota Łopuszyńska koordynatorka call center UCK. - Studenci przychodzą do nas teraz codziennie. Pełnią dyżury w punktach pomiarów temperatury. Bardzo doceniamy to wsparcie.
Wydział Nauk o Zdrowiu GUMed z kolei organizuje akcję pomocy psychologicznej dla osób objętych kwarantanną. Od kilku dni na facebookowym profilu Studenckiego Koła Naukowego Psychologii GUMed publikowane są filmy i materiały edukacyjne, które mają zachęcić do pozostania w domu i wykorzystania tego czasu w sposób pożyteczny.
- Jesteśmy dumni z postawy naszych studentów, którzy w tej wyjątkowej i niełatwej sytuacji wykazali się nie tylko profesjonalizmem, ale także empatią i bezinteresowną chęcią niesienia pomocy, tak ważnymi w przyszłej pracy w zawodzie medycznym - podkreśla prof. Marcin Gruchała rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Jako rektor uczelni jestem wdzięczny za ich dojrzałą postawę, pełne wsparcie i zrozumienie dla chorego, teraz szczególnie zagubionego, być może osamotnionego. W naszej uczelni chcemy nie tylko wykształcić wysokiej klasy absolwentów, przygotowanych do aktualnych potrzeb rynku pracy. Zależy nam na tym, żeby nasi studenci, doktoranci, a później absolwenci swoją postawą dawali świadectwo wysokich standardów etyki na każdym etapie pracy zawodowej.
Czytaj także:
Młodzi gdańscy dentyści pomogli małym uchodźcom zadbać o zęby
Szyją maseczki ochronne dla pracowników szpitali. Jak możesz pomóc?