• Start
  • Wiadomości
  • Wolontariat medyczny. Studenci ostatnich lat GUMed pomagają walczyć z koronawirusem

Wolontariat medyczny. Studenci ostatnich lat GUMed pomagają walczyć z koronawirusem

Studenci ostatnich lat studiów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wspomagają personel dwóch szpitali w bardzo wzmożonych obecnie kontaktach z pacjentami i organizują akcję pomocy psychologicznej dla osób objętych kwarantanną.
16.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Call center Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, w niedzielę pracowało tu 15 studentów wolontariuszy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
Call center Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, w niedzielę pracowało tu 15 studentów wolontariuszy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
UCK

 

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną i dynamicznym wzrostem zakażeń wirusem SARS-CoV-2, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaproponowało, aby studenci kierunków medycznych, na zasadzie wolontariatu, wsparli działania służb sanitarno-epidemiologicznych w walce z koronawirusem.

Pretendowani do tego są zwłaszcza studenci ostatnich lat kierunków: lekarskiego, farmacji, analityki medycznej, pielęgniarstwa oraz ratownictwa medycznego.

- Na tym etapie edukacji są odpowiednio przygotowani do podjęcia działań wspierających, np. w wywiadzie epidemiologicznym, który jest prowadzony przez telefon i pozwala zebrać informacje od chorego - mówi Joanna Śliwińska rzecznik prasowa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Obecnie do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku zgłosiło się 39 studentów GUMed (przepisy wymagają, by uczelnia zgłaszała Stacji personalia wolontariuszy), ale sytuacja jest dynamiczna. Warto podkreślić, że chęć wsparcia zadeklarowali także studenci English Division.

W miniony weekend (14-15 marca) 15 studentów GUMed wsparło pracowników call center Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w zakresie informowania pacjentów o odwołanych poniedziałkowych, wtorkowych i środowych wizytach. Przeprowadzili również wstępny screening w kierunku ew. zakażenia pacjentów, którzy ze względu na sytuację kliniczną muszą się zjawić w szpitalu lub w poradni.

 

 

Studenci przeszli w sobotę odpowiednie szkolenie, a w niedzielę wraz z całym personelem call center UCK skontaktowali się telefonicznie z około 1600 pacjentami - informuje Joanna Śliwińska. - Wesprzeć mają także pracowników infolinii w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.

- Zmiany związane z aktualną sytuacją epidemiologiczną zachodzą bardzo dynamicznie, dlatego w minioną niedzielę korzystaliśmy z pomocy studentów GUMed, merytorycznie wspierało ich pięcioro regularnych pracowników UCK - mówi Dorota Łopuszyńska koordynatorka call center UCK. - Studenci przychodzą do nas teraz codziennie. Pełnią dyżury w punktach pomiarów temperatury. Bardzo doceniamy to wsparcie.

Wydział Nauk o Zdrowiu GUMed z kolei organizuje akcję pomocy psychologicznej dla osób objętych kwarantanną. Od kilku dni na facebookowym profilu Studenckiego Koła Naukowego Psychologii GUMed publikowane są filmy i materiały edukacyjne, które mają zachęcić do pozostania w domu i wykorzystania tego czasu w sposób pożyteczny.

 

Wcześniej studenci GUMed zorganizowali m.in. zbiórkę szczoteczek do zębów dla dzieci z Afryki w ramach projektu `Kup Pan szczoteczkę`(liczba zebranych szczoteczek na tablicy), zbiórkę odzieży dla pacjentów oddziałów ratunkowych czy też żywności specjalnego przeznaczenia dla niedożywionych dzieci na Madagaskarze
Wcześniej studenci GUMed zorganizowali m.in. zbiórkę szczoteczek do zębów dla dzieci z Afryki w ramach projektu `Kup Pan szczoteczkę`(liczba zebranych szczoteczek na tablicy), zbiórkę odzieży dla pacjentów oddziałów ratunkowych czy też żywności specjalnego przeznaczenia dla niedożywionych dzieci na Madagaskarze
Archiwum GUMed

 

- Jesteśmy dumni z postawy naszych studentów, którzy w tej wyjątkowej i niełatwej sytuacji wykazali się nie tylko profesjonalizmem, ale także empatią i bezinteresowną chęcią niesienia pomocy, tak ważnymi w przyszłej pracy w zawodzie medycznym - podkreśla prof. Marcin Gruchała rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Jako rektor uczelni jestem wdzięczny za ich dojrzałą postawę, pełne wsparcie i zrozumienie dla chorego, teraz szczególnie zagubionego, być może osamotnionego. W naszej uczelni chcemy nie tylko wykształcić wysokiej klasy absolwentów, przygotowanych do aktualnych potrzeb rynku pracy. Zależy nam na tym, żeby nasi studenci, doktoranci, a później absolwenci swoją postawą dawali świadectwo wysokich standardów etyki na każdym etapie pracy zawodowej.

Czytaj także:

Młodzi gdańscy dentyści pomogli małym uchodźcom zadbać o zęby

Szyją maseczki ochronne dla pracowników szpitali. Jak możesz pomóc?

 

 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!