• Start
  • Wiadomości
  • W Wielkiej Zbrojowni do 22 grudnia można oglądać wystawę Bartka Materki

W Wielkiej Zbrojowni do 22 grudnia można oglądać wystawę Bartka Materki

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa została przyznana Bartkowi Materce - malarzowi, grafikowi i fotografowi. Uhonorowanie artysty odbyło się w czwartek, 15 października, w Dużej Auli Wielkiej Zbrojowni, wtedy też została zainaugurowana wystawa jego prac.
14.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prace współczesnego polskiego malarza Bartka Masterki możemy oglądać w Wielkiej Zbrojowni w wybrane dni grudnia i stycznia
Prace współczesnego polskiego malarza Bartka Materki możemy oglądać w Wielkiej Zbrojowni w wybrane dni grudnia i stycznia
mat. promocyjne

77 lat ASP. Święto Uczelni w Wielkiej Zbrojowni uświetniło wręczenie nagród i medali

Bartek Materka urodził się w 1973 roku w Gdańsku, ale mieszka i pracuje w Krakowie, gdzie ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki (dyplom uzyskał w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka w 2004 roku). 

Jest cenionym malarzem, a także projektantem graficznym i fotografem. Jego prace znajdują się w kolekcjach prestiżowych polskich i zagranicznych instytucji - m.in. w krakowskiej Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” i Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK oraz w Susan and Michael Hort Collection w Nowym Jorku, a także w licznych kolekcjach prywatnych. Jest twórcą kilkunastu projektów okładek dla książek z „Linii Filmowej” wydawnictwa „Korporacja Ha!Art” (2009-2012), oraz autorem plakatów teatralnych i festiwali muzycznych (m.in. do XIII Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena 2009).

Teraz jego prace malarskie będziemy mogli oglądać w Dużej Auli Wielkiej Zbrojowni (Targ Węglowy 6) w grudniu oraz w styczniu. Wernisaż, podczas którego artyście zostanie wręczona prestiżowa Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego przyznawana przez Okręg Gdański Związku Polskich Artystów Plastyków, odbędzie się w czwartek, 15 grudnia, o godzinie 17:00.

Wystawa czynna będzie od 16 do 22 grudnia w godzinach 12:00-18:00, oraz od 9 do 15 stycznia 2023 roku, w godzinach 12:00-18:00. Wstęp wolny.

Jubileusz Pawła Huellego w Ratuszu Staromiejskim. Znani goście złożyli życzenia

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego

Okręg Gdański Związku Polskich Artystów Plastyków powołał do życia Nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa w 2002 roku. Jej celem jest promowanie polskiej sztuki współczesnej. Wybór patrona Nagrody nie był przypadkowy - dla Związku Polskich Artystów Plastyków w Gdańsku, oraz dla wielu pokoleń trójmiejskich artystów, zmarły w 1999 roku profesor był symbolem wybitnego malarza i wielkiego patrioty. Pod jego kierunkiem dyplom zrobiło wielu malarzy uznanych dzisiaj w Polsce i za granicą, i mimo upływu lat, mit jego pracowni ciągle pozostaje żywy.

Naczelną ideą Kapituły Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego jest, by w otaczającym nas świecie, świecie rozmywanych wartości promować tych, którzy nie ulegają chwilowym modom, i których dorobek artystyczny ma wartość ponadczasową. Kierując się tą zasadą, w ciągu ostatnich lat laureatami Nagrody zostali: Teresa Pągowska, Warszawa (2002); Kiejstut Bereźnicki, Sopot (2003); Jacek Sempoliński, Warszawa, (2004); Stefan Gierowski, Warszawa (2005); Maciej Świeszewski, Gdańsk (2006); Władysław Jackiewicz, Gdańsk, (2007); Janina Kraupe, Kraków, (2008); Aldona Mickiewicz, Kraków, (2009); Tadeusz Dominik, Warszawa, (2010); Stanisław Rodziński, Kraków, (2011); Zbigniew Makowski, Warszawa, (2012); Stanisław Fijałkowski, Łódź, (2013); Jarosław Modzelewski, Warszawa (2014); Stanisław Białogłowicz, Rzeszów, (2015); Janusz Lewandowski, Warszawa (2016); Lech Majewski, Katowice (2017); Leszek Mądzik, Lublin (2018); Henryk Cześnik, Sopot (2019); Stanisław Baj, Dołhobrody (2020); oraz Teresa Miszkin, Gdańsk (2021).

Współorganizatorem wystawy jest ZPAP Okręg Gdański. Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska oraz ze środków Województwa Pomorskiego.

TV

Piknik na Targu Węglowym. Mieszkańcy i goście świętowali 20. rocznicę Polski w UE