
Zamyślony Tadeusz Mazowiecki podczas wręczenia tytułu honorowego obywatela miasta Gdańska 21 czerwca 2010 r.
fot. Jerzy Pinkas/ gdansk.pl
Co zawiera książka o Tadeuszu Mazowieckim?
Tom, który zostanie zaprezentowany w ECS, dotyczy okresu, kiedy Tadeusz Mazowiecki pełnił funkcję premiera.
Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń
Polecamy wydarzenia w Gdańsku
630-stronicowa publikacja, która wyszła w 2023 r. nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, składa się z dwóch części.
Pierwsza zawiera teksty i dokumenty z czasów działalności rządu Mazowieckiego lub bezpośrednio je poprzedzające (1989–1990).
Czytaj także: "Tadeusz Mazowiecki. Lekcje demokracji". Debata w Europejskim Centrum Solidarności
Druga to wybór późniejszych wywiadów i artykułów. Tadeusz Mazowiecki do końca życia bowiem rozliczał się z decyzji, które podjął jako premier, bronił ich, nierzadko po raz pierwszy ujawniał okoliczności im towarzyszące.
- Zbiór ten kierujemy zarówno do czytelników zainteresowanych najnowszą historią Polski, jak i do osób, które nie straciły nadziei, że polityka może służyć państwu pojmowanemu jako dobro wspólne. W dzisiejszej krytycznej sytuacji Rzeczypospolitej Polskiej przypomnienie stylu uprawiania polityki przez Tadeusza Mazowieckiego wydaje się szczególnie ważne
– napisał w przedmowie prof. Mirosław Wyrzykowski, przewodniczący Rady Katedry im. Tadeusza Mazowieckiego.
Czytaj także: Największe rondo w Gdańsku już imienia Tadeusza Mazowieckiego
Przypomnijmy, że rząd Tadeusza Mazowieckiego kładł podwaliny nowej państwowości polskiej – w kraju zdewastowanym gospodarczo i ustrojowo przez niemal pół wieku komunizmu. Przeprowadził Polskę od autorytaryzmu do demokracji, a jej gospodarkę od niewydolnej systemowej biedy do wolnego rynku. Nie były to reformy doskonałe, ale były rewolucyjne, choć wprowadzane drogą ewolucyjną.

Książkę o pierwszym niekomunistycznym premierze Polski będzie można nabyć w sklepie ECS
mat. ECS
15 miesięcy rządu pod kierownictwem Tadeusza Mazowieckiego wystarczyło, by Polska zaczęła strategiczne zmiany w każdej dziedzinie, później kontynuowane. Nie wystarczyło jednak, by wszystko zrobił rząd Mazowieckiego, choć to jemu potem najłatwiej zarzucano błędy transformacji, a nie jego krytykom i następcom.
Urząd prezesa Rady Ministrów Tadeusz Mazowiecki pełnił od 24 sierpnia 1989 r. do 4 stycznia 1991 r.
Prezentacja książki, a po niej debata o polskiej racji stanu
W prezentacji publikacji "Premier. Tadeusz Mazowiecki. Pisma i dokumenty 1989–1990" udział wezmą:
- prof. Jacek Wojnicki - jeden z redaktorów książki, politolog, którego obszar zainteresowań badawczych obejmuje systemy polityczne państw Europy Środkowej i Bałkanów, partie i systemy partyjne, zagadnienia administracji publicznej i władz samorządowych w Polsce oraz innych państw europejskich, zawodowo związany z Wydziałem Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego
- Wojciech Mazowiecki - jeden z redaktorów książki, historyk, dziennikarz i publicysta, najstarszy syn Tadeusza Mazowieckiego, w 1989 roku uczestniczył w pracach nad przygotowaniem exposé swojego ojca, gdy ten obejmował urząd premiera, pracował w „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju” i Superstacji, gdzie prowadził audycję „W samo południe”
W drugiej części spotkania w ECS zaplanowano dyskusję zatytułowaną "Polska racja stanu 1989–2023". Będą w niej uczestniczyć:
- Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, prawniczka
- dr hab. Aleksander Hall - historyk, profesor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
- Basil Kerski - politolog, menadżer kultury, redaktor i eseista, dyrektor ECS
Moderatorem debaty będzie dr Przemysław Ruchlewski, historyk, zastępca dyrektora ECS.
Czytaj także: 40. rocznica powstania podziemnej “Solidarności”. Debata z udziałem dawnych działaczy
Organizatorami spotkania są: Europejskie Centrum Solidarności i Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego, a partnerem Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Książkę „Premier. Tadeusz Mazowiecki. Pisma i dokumenty 1989–1990" będzie można kupić w sklepie muzealnym ECS (parter), w cenie 79 zł.

Pamiątkowe zdjęcie przed wejściem do Dworu Artusa przy okazji uroczystości wręczenia Tadeuszowi Mazowieckiemu w 2010 r. tytułu honorowego obywatela miasta Gdańska. Za b. premierem stoją: śp. Paweł Adamowicz - prezydent Gdańska oraz Bogdan Oleszek - przewodniczący Rady Miasta Gdańska
fot. Jerzy Pinkas/ gdansk.pl
Związki Tadeusza Mazowieckiego z Gdańskiem
28 października tego roku przypadła 10. rocznica śmierci Tadeusza Mazowieckiego.
Polityk, który przeszedł do historii jako pierwszy niekomunistyczny premier w Polsce, ma liczne związki z Gdańskiem.
Czytaj także: 10. rocznica śmierci Tadeusza Mazowieckiego. Wielkiego Polaka i honorowego obywatela Gdańska
Tadeuszowi Mazowieckiemu w 2009 r. przyznano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Miasto pamiętało o tym wielkim Polaku i patriocie także po jego śmierci. Od 2015 r. Tadeusz Mazowiecki jest patronem szkoły na Żabiance, a rok później został patronem największego w mieście ronda w pobliżu stadionu na Letnicy.
Tadeusz Mazowiecki zmarł 28 października 2013 r. w Warszawie.
Jego pogrzeb, który odbył się 3 listopada 2013 r., miał charakter państwowy - w tym dniu w całym kraju została ogłoszona żałoba narodowa. Uroczystość odbyła się w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, w czasie rozpoczęcia mszy pogrzebowej na krakowskim Wawelu zabrzmiał Dzwon Zygmunt.
Tadeusz Mazowiecki został pochowany w rodzinnym grobie w Laskach (Mazowieckie). Miał 86 lat.