W Baltic Hub ruszyła wielka inwestycja. W 2024 roku gotowy będzie nowy terminal kontenerowy

W Baltic Hub (dawniej DCT Gdańsk) ruszyła w poniedziałek, 28 listopada, budowa głębokowodnego nabrzeża T3, o długości 717 metrów, i głębokości 18 m. Koszt inwestycji, która ma się zakończyć w połowie 2025 r., wyniesie 470 milionów euro. Dzięki budowie nowego głębokowodnego nabrzeża Baltic Hub stanie się jednym z największych terminali kontenerowych w Europie.
28.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Baltic Hub jest dziś największym terminalem kontenerowym na Bałtyku
Baltic Hub jest dziś największym terminalem kontenerowym na Bałtyku
mat. Baltic Hub

Co powstanie w ramach inwestycji?

W uroczystości rozpoczęcia budowy terminalu T3 uczestniczył m.in. Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej.

Terminal kontenerowy ma nowe nabrzeże - Gdańsk liderem na Bałtyku i silnym portem w Europie

W ramach budowy nabrzeża T3 powstanie także plac o powierzchni aż 36,5 hektarów. Dodatkowo, zostanie zakupionych 7 suwnic nabrzeżowych, zdolnych do załadunku i rozładunku największych statków na świecie oraz 20 półautomatycznych suwnic pracujących na placu kontenerowym.

Jakie korzyści terminal T3 przyniesie Baltic Hub?

Dzięki tej inwestycji, moce przeładunkowe gdańskiej firmy wzrosną o 1,7 mln TEU (kontenerów 20-stopowych) do poziomu 4,5 mln TEU rocznie. Baltic Hub stanie się wówczas jednym z największych kompleksów terminali kontenerowych w Europie, zdolnym do obsługi kontenerowców nowej generacji, przypływających na Bałtyk.

Pod względem wielkości przeładunków Baltic Hub jest aktualnie na 13. miejscu wśród portów kontenerowych w Europie.,

- Kilkanaście lat temu w tej klasyfikacji byliśmy na miejscu 62, a w latach 2024-25 możemy być w pierwszej dziesiątce - zapowiedział Charles Baker, dyrektor generalny Baltic Hub.

Wizualizacja terminalu kontenerowego T3
Wizualizacja terminalu kontenerowego T3
mat. Baltic Hub

Na zlecenie Baltic Hub realizację nabrzeża T3 zostanie zrealizowania przez konsorcjum firm Budimex S.A. i Dredging International NV.

W tej chwili Baltic Hub dysponuje nabrzeżami o łącznej długości 1 300 metrów, 14 suwnicami typu STS (ship-to-shore) oraz roczną przepustowością 2,7 mln TEU.

Historia gdańskiej firmy

Baltic Hub to duży pracodawca w regionie. Zatrudnia ponad 1000 osób, z których ponad 50 proc. mieszka w Gdańsku i okolicach. Firma ma bezpośredni i znaczący wpływ na regionalną i polską gospodarkę, generując ponad 12 miliardów złotych rocznie do budżetu państwa z tytułu podatku VAT, akcyzy i ceł.

Do października 2022 r. firma nosiła nazwę Deepwater Container Terminal Gdańsk, w skrócie DCT Gdańsk.

Duża inwestycja. Terminal do budowy morskich farm wiatrowych ma powstać jednak w Gdańsku

Obecnie jest własnością PSA International (40 proc.), Polskiego Funduszu Rozwoju (30 proc.) oraz IFM Global Infrastructure Fund, którego doradcą jest IFM Investors (30 proc.).

W 2019 r. Baltic Hub jako pierwszy terminal na Morzu Bałtyckim obsłużył ponad 2 miliony TEU w jednym roku, a w lipcu 2021 r. pobił swój rekord TEU obsłużonych w jednym zawinięciu statku – 20 207 TEU.

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka