W autobusie i tramwaju ustąp miejsca starszej osobie

Mało kto lubi podróżować na stojąco, trzeba to przyznać. W gdańskiej komunikacji miejskiej normą stało się, że miejsca siedzące zajmują uczniowie i studenci, a seniorzy stoją obok. Na problem ten zwrócili uwagę m.in. radni Gdańskiej Rady Seniorów. Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku szykuje więc kampanię społeczną - ta rozpocznie się za kilka tygodni. To temat, który każe nam wszystkim zastanowić się, jaką społeczność chcemy tworzyć: egoistyczną i brutalną, czy empatyczną, nastawioną na zauważanie potrzeb osób słabszych.
16.01.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu jadący po torach biało czerwony nowoczesny tramwaj
ZTM szykuje kampanię społeczną zachęcającą do ustępowania miejsca starszym pasażerom
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Młodzi siedzą, starsi muszą stać

Kilkunastoletni uczeń siedzący wygodnie na fotelu w tramwaju, pochłonięty treściami w swoim smartfonie, to widok nierzadki. Podobnie jak stojąca obok starsza osoba, która stara się utrzymać równowagę w jadącym pojeździe. Są tacy, którzy reagują na widok stojącego seniora i ustępują miejsce, są tacy, którzy nie widzą lub udają, że nie widzą stojącego obok starszego człowieka. A starszy człowiek często ma mniej siły niż młody, bywa mocno schorowany i stanie nawet przez kilka, kilkanaście minut bywa dla niego ogromnym wysiłkiem. Nie każdy o tym pamięta. 

Czytaj także: Gdańscy seniorzy chcą dyskotek i bezpieczeństwa. Trzecia sesja Gdańskiej Rady Seniorów za nami

Gdańscy radni - seniorzy reagują

Problemem tym zajęli się członkowie Gdańskiej Rady Seniorów. Już w pierwszej kadencji podjęli uchwałę w sprawie działań na rzecz ustępowania miejsca w komunikacji publicznej starszym pasażerom. Teraz postanowili wdrożyć ją w życie.

W grudniu 2024 r. Aleksander Żubrys, przewodniczący Gdańskiej Rady Seniorów, w trwającej już w drugiej kadencji, spotkał się w tej sprawie z szefami Zarządu Transportu Miejskiego oraz spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje. 

- Tę kwestię sygnalizowali nasi radni, ale jest to temat, o którym rozmawia się także w gdańskich klubach seniora. Nie jest to wielki, nagminny problem, ale czasami dokuczliwy. Kiedyś młodzież “z automatu” wstawała, kiedy widziała starszą osobę. Dzisiaj młodzi ludzie siedzą ze słuchawkami, często patrzą w okno lub w telefon, nie widzą stojących obok ludzi, także tych starszych - zaznacza przewodniczący Żubrys. 

Radni seniorzy zaproponowali, by pojawiały specjalne komunikaty głosowe w pojazdach komunikacji miejskiej, podobne do tych informujących pasażerów m.in. o tym, by ze względów bezpieczeństwa odsunęli się od drzwi, a także by wyświetlały się komunikaty na ekranach - tych, znajdujących się głównie w tramwajach. 

Rada Seniorów ma też pomysł, by poprowadzić taką kampanię w gdańskich szkołach, np. na lekcjach wychowawczych, w których chętnie wezmą udział jej członkowie. 

grafika przedstawia wnętrze tramwaju, na siedzeniach w obu rzędach siedzą ludzie
W pojazdach komunikacji miejskiej młodzi ludzie coraz mniej chętnie ustępują miejsca starszym pasażerom
Mat. EnvatoLabs - ilustracja AI

ZTM szykuje kampanię społeczną

Zarząd Transportu Miejskiego zareagował na głos gdańskich radnych. Trwają obecnie ostatnie przygotowania do kampanii społecznej, która rozpocznie się w najbliższych tygodniach. W autobusach i tramwajach miejskich pojawią się plakaty informacyjne. Planowane są też m.in. artykuły w lokalnych mediach, a także posty informacyjne w mediach społecznościowych. 

Dagmara Szajda, rzeczniczka ZTM, przyznaje, że to reakcja nie tylko na głos radnych - do Zarządu trafiały bowiem prośby, pomysły także od samych pasażerów, by właśnie taką kampanię przeprowadzić. 

ZTM sceptycznie podchodzi natomiast do propozycji, by wykorzystać w niej komunikaty głosowe w autobusach i tramwajach. W ocenie jednostki byłoby ich po prostu zbyt dużo. Takie komunikaty mają przede wszystkim służyć do informowania o zbliżających się przystankach. 

Czytaj także: Kulturalnie w komunikacji miejskiej - ZTM zachęca do kultywowania dobrych obyczajów

Nowy Dział w mieście: Mobilności Aktywnej i Dostępności

Od 1 stycznia br. w struktury gdańskiego ZTM włączono Referat Mobilności Aktywnej i Referat Dostępności, działające dotychczas w strukturach Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Oznacza to, że ZTM jest obecnie odpowiedzialny nie tylko za transport publiczny, ale również za kwestie związane z ruchem pieszym, rowerowym oraz dostępnością dla osób z niepełnosprawnościami. Zamiast oddzielnych jednostek zajmujących się poszczególnymi aspektami mobilności, działają teraz razem w ramach jednej struktury. Nowe działy ZTM to Dział Mobilności Aktywnej i Dział Dostępności.

- Zależy nam na poprawie różnych aspektów związanych z transportem publicznym. Dlatego m.in. przygotowujemy kampanię promującą pozytywne zachowania młodszych pasażerów względem seniorów. Planujemy też ułatwienia dla pasażerów ze szczególnymi potrzebami - zapowiada Łukasz Kłos, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. 

Nowe rozwiązania dla osób słabowidzących

Zarząd Transportu Miejskiego, wraz z miejską spółką Gdańskie Autobusy i Tramwaje, pracują też nad rozwiązaniami ułatwiającymi korzystanie z pojazdów komunikacji miejskiej osobom niepełnosprawnym, w tym słabowidzącym, w tym nad dodatkowym oznakowaniem przycisków służących pasażerom. 

- Chodzi głównie o przyciski umożliwiające otwieranie drzwi. Są różne typy pojazdów w naszej flocie i zdajemy sobie sprawę, że pasażerowie czasem są zagubieni i nie wiedzą, gdzie przycisnąć, by móc otworzyć drzwi, a osoby niedowidzące mają kłopot, by w ogóle namierzyć taki przycisk - przyznaje Maciej Lisicki, prezes spółki Miejskie Autobusy i Tramwaje. - Na razie nowe rozwiązania są w fazie testów.

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Budowa ekostrady rowerowej rozpoczęta