• Start
  • Wiadomości
  • Święto Dzielnicy Viva Oliva! Przyjdź, będzie radośnie, koncertowo i kolorowo

Święto Dzielnicy Viva Oliva! Przyjdź, będzie radośnie, koncertowo i kolorowo

Już po raz siódmy mieszkańcy Oliwy i sympatycy tej części Gdańska obchodzić będą swoje święto. „Viva Oliva” to okazja, aby poznać dorobek kulturalny dzielnicy, zintegrować się i uczestniczyć w warsztatach, pokazach, koncertach czy plenerach malarskich. Wstęp na wszystkie wydarzenia w sobotę, 16 czerwca, 2018 r. jest bezpłatny!
14.06.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jednym z corocznych elementów święta Viva Oliva  jest barwny korowód, który przechodzi głównymi ulicami dzielnicy, zachęcając mieszkańców do włączenia się do wspólnej zabawy
Jednym z corocznych elementów święta "Viva Oliva" jest barwny korowód, który przechodzi głównymi ulicami dzielnicy, zachęcając mieszkańców do włączenia się do wspólnej zabawy
Fot. Maciej Moskwa

- Idea pozostaje niezmienna: chcemy integrować lokalną społeczność, poprzez różne działania kulturalne i artystyczne - mówi Marzena Świtała, koordynatorka Święta Dzielnicy „Viva Oliva”, której kolejna, siódma edycja odbędzie się w sobotę, 16 czerwca, 2018 r., na ulicy Opata Jacka Rybińskiego i na Placu Inwalidów Wojennych.

Okazji do wzajemnego poznawania się, ale i poznawania ofert lokalnych twórców i instytucji jak zwykle nie zabraknie. W programie wydarzenia, które potrwa od godz. 12 do godz. 22, znalazły się m.in. prezentacje tutejszych szkół, przedszkoli, firm, rzemieślników, gastronomii i artystów, a także plener malarski, liczne warsztaty i pokazy, pchli targ dla dorosłych i dla dzieci oraz kolorowy Korowód Oliwski, w którym co roku udział bierze nawet 700 osób.

- Oliwa się ożywiła w ciągu ostatnich lat. Obserwujemy to również podczas naszego święta - cieszy się Świtała. - W tym roku dołączyło do nas blisko 100 partnerów, wśród nich jest bardzo wiele nowych podmiotów, małych firm, przedsiębiorstw, restauracji, które zaistniały w dzielnicy. Tym bardziej cieszymy się, że możemy te wszystkie nowe twarze i inicjatywy pokazać podczas święta Oliwy.

Viva Oliva_2_Maciej Moskwa
Fot. Maciej Moskwa

Podobnie jak podczas poprzedniej edycji wydarzenia, biegnąca wzdłuż Parku Oliwskiego ulica Opata Jacka Rybińskiego znów na jeden dzień zamieni się w deptak - wyłączony z ruchu kołowego będzie bowiem odcinek od skrzyżowania z aleją Grunwaldzką do skrzyżowania z ulicą Polanki.

- W ubiegłym roku wypadło to bardzo dobrze. Odebraliśmy bardzo wiele pozytywnych informacji zwrotnych, zarówno od naszych partnerów - przedsiębiorców i instytucji, które się wystawiały w czasie tego święta, jak i, co nas szczególnie cieszy, od mieszkańców, nie tylko Oliwy, ale i Trójmiasta - dodaje koordynatorka. - Myślę, że idea zamknięcia tej przestrzeni i wyłączenia jej z ruchu kołowego na rzecz ruchu pieszego i relaksu bardzo się sprawdziła, co przełożyło się też na frekwencję - o wiele więcej osób pojawiło się na naszym święcie niż dotychczas.

Wieczorem na ustawionej na Placu Inwalidów Wojennych scenie tradycyjnie usłyszymy muzyczne gwiazdy. Na początek, z programem „Nie tylko opera!” przed publicznością zaprezentują się śpiewacy operowi: Julia Iwaszkiewicz (sopran) - solistka Opery Bałtyckiej i Opery Nova w Bydgoszczy; Marcin Pomykała (tenor) - pedagog Pałacu Młodzieży w Gdańsku i wokalista; Bartłomiej Kłos - student II roku Akademii Muzycznej w Gdańsku, członek Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej i International Choir Academy Lübeck; Emilia Grażyńska-Stefanowicz (akompaniament) - akompaniatorka, wykładowczyni gdańskiej Akademii Muzycznej.

W ubiegłym roku wystąpiła m.in. Krystyna Stańko z zespołem. W tym - wystąpi formacja bluesowa Mietek Blues Band i śpiewacy operowi, a także DJ Wika!
W ubiegłym roku wystąpiła m.in. Krystyna Stańko z zespołem. W tym - wystąpi formacja bluesowa Mietek Blues Band i śpiewacy operowi, a także DJ Wika!
Fot. Maciej Moskwa

Następnie scenę przejmie Mietek Blues Band. Zespół powstał w 1976 roku, w Gdańsku przy klubie studenckim Medyk, z inicjatywy gitarzysty Mieczysława Wróbla oraz wokalisty i harmonijkarza Zbigniewa Łaskiego. Dotychczas występował m.in. na Folg Blues Meeting w Poznaniu, festiwalu w Jarocinie i Rawa Blues Fest, Jimowa Blues Fest, Warta Rock Reggae, Sumer Jazz Day w Gdyni, Złotej Tarce i Jazz Jantarze w Gdańsku, na Europejskim Festiwalu Sztuki w Budapeszcie, a także, jako support, przed koncertem króla bluesa BB Kinga na Festiwalu Summer Jazz Days w Sopocie (w 2000 roku). W Gdańsku zaprezentuje się w składzie: Mietek Mieczysław Wróbel (gitara, wokal), Artur Jurek (klawisze), Piotr Góra (perkusja), Tomek Przyborowicz (bas) i Robert Tyszka (wokal, harmonijka).

Huczne zakończenie świętowanie zapewni Olivia Business Centre, która do Oliwy zaprosiła DJ Wikę, czyli Wirginię Szmyt - najstarszą didżejkę w Polsce.

To znana klubowiczom kobieta z „powerem”, która granymi przez siebie rytmami potrafi rozruszać każdego i, co udaje się tylko nielicznym, łączyć pokolenia. Pełna pozytywnej energii, kochająca muzykę i świat, propaguje aktywność bez względu na wiek. Jest symbolem witalności oraz wielkiej wewnętrznej siły, każdego dnia udowadniając, że „chcieć to móc” i że warto przełamywać schematy i wychodzić poza utarte ścieżki.

Prowadzi stałe dyskoteki międzypokoleniowe w Warszawie, jest animatorką kultury, działa też aktywnie na rzecz seniorów, apelując w wywiadach „Cieszmy się młodością, ale nie zapominajmy o pięknie starości”. Z wykształcenia jest pedagogiem, przez całe życie pracowała z niepełnosprawnymi dziećmi i trudną młodzieżą. Oprócz tego jest matką, babcią, autorką wierszy i tekstów satyrycznych.

W Gdańsku poprowadzi Potańcówkę Międzypokoleniową.

PROGRAM

Plac Inwalidów Wojennych:
- godz. 12 - otwarcie imprezy;
- godz. 12.10 - prezentacje na scenie (edukacja, instytucje, firmy);
- godz. 15.20 - prezentacja Klubu Motocyklowy LOTOR;
- godz. 16 - prezentacje na scenie (edukacja);
- godz. 16 - prezentacja oliwskich malarzy;
- godz. 17 - „Nie tylko opera!” - koncert przebojów operowych, operetkowych i muzyki rozrywkowej;
- godz. 18.30 - Mietek Blues Band - koncert;
- godz. 20 - DJ WIKA: Potańcówka Międzypokoleniowa - zaprasza Olivia Business Centre.

Ulica Opata Jacka Rybińskiego:
- godz. 12-17 - plener malarski z udziałem kilkudziesięciu artystów;
- godz. 12-18 - prezentacje partnerów na stoiskach;
- godz. 12-18 - pchli targ;
- godz. 12-15 - pchli targ dla dzieci;
- godz. 15-15.40 - Korowód Oliwski: Opata J. Rybińskiego 25 - Grunwaldzka - Kaprów - Wita Stwosza - Plac Inwalidów Wojennych - Opata J. Rybińskiego;
- godz. 16.45-17 - „Uwolnij Marzenia” - happening z dużymi balonami wypełnionymi helem.

Imprezy towarzyszące:
- godz. 11-13 - warsztaty oliwne - sensoplastyczne warsztaty z oliwą dla dzieci w każdym wieku. Little HARVARD Przedszkole Niepubliczne (Gdańsk, ul. Lęborska 3B);
- godz. 12-15 - turnieje piłkarskie. Boisko Szkoły Fregata (Gdańsk, ul. Cystersów). Organizatorzy: Rada Dzielnicy Oliwa i „AD-REM” Klub Kultury i Sportu.

WYSTAWCY

Gastronomia: Oliwa i Wino, Lody Christian Mads, FoodArt Company, Pinata Mexican Food, Foodtruck, Jak się masz Bistro, Restauracja Pan Kotowski.

Organizacje: Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne, Fundacja Mam Marzenie, Fundacja Sprawni Inaczej, WTZ Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, Stowarzyszenie Aktywnych na pomoc, „AD-REM” Klub Kultury i Sportu, Rada Dzielnicy Oliwa, Rada Dzielnicy Przymorze Małe, Stowarzyszenie Młoda Oliwa, Klub Motocyklowy LOTOR, Fundacja KOTangens, Fundacja Kotikowo, Pomorski Koci Dom Tymczasowy, Zakład Poprawczy w Gdańsku, Okręgowy Związek Karate Tradycyjnego w Gdańsku.

Firmy/instytucje: Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A., Olivia Business Centre, Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, Wydawnictwo EneDueRabe, Wydawnictwo Zakamarki, Gdański Kantor Wydawniczy, Wydawnictwo Marpress, Wydawnictwo Eko Kapio, Wydawnictwo Wiatr od Morza, Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku, Wydawnictwo Na Szczyt, Wydawnictwo Adamada, Zmasowane Dobro, 7. Szpital Marynarki Wojennej, Szpital Dziecięcy Polanki im. M. Płażyńskiego, Stajnia iHaha!, Fred Astaire Dance Studio, Przychodnia weterynaryjna Kaprów, Młynek Sztuki, Gdańskie Usługi Komunalne, Księgarnia i Biuro Podróży Oriental Bridge Travel, Carrera Motorsports, Laboratorium Twórczości Pryzmat.

Placówki edukacyjne: Little Harvard Przedszkole Całodobowe, Przedszkole Niepubliczne Pod Kasztanami, Przedszkole nr 12 Leśny Domek, Ogólnokształcące Liceum Programów Indywidualnych, Liceum Plastyczne, Chrześcijańska Szkoła i Przedszkole Montessori, Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych, Szkoła Podstawowa nr 70, Zespół Szkół Specjalnych nr 2, Szkoła Podstawowa nr 35, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu, Szkoła Podstawowa nr 23, Przedszkole nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. J.C. Korzeniowskiego, Helen Doron English, Leśna Baza Wilczek.

Artyści i rzemieślnicy: Kamyk Studio, PZ Witraż Amberlamp, Pracownia Wełniana Łąka, Pestka Zręczna Pracownia / 5 SZTUK, Steampunk and Fantasy, Hebe Anna Krykowska, Malowane Atelier, Koty na Płoty, Gabriela Majkowska, Agnieszka Kamińska, Farwa Angelika Szulfer, KamiKaa - Kamila Szelągowicz - Pracownia Malarstwa Artystycznego, Lniane wariacje, Splocik
Ludmyla Pervushyna, MAMYWENE, Anna Brilts Fraubrilts.

Wstęp wolny.

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!