VIII sesja Rady Miasta Gdańska: o rewitalizacji dzielnic, zabytkach i nowej ulicy

Podczas październikowej sesji Rady Miasta Gdańska radni podjęli ważne uchwały, w tym decyzję o nadaniu nazwy jednej z ulic w dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe, o stworzeniu nowego użytku ekologicznego oraz zmianach w gminnym Programie Rewitalizacji i kontynuacji Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami.
24.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Widok Złotej Bramy od strony Katowni
Jednym z priorytetów władz samorządowych Gdańska jest dbałość o zabytki miasta. Są widoki na pozyskanie dodatkowych środków na ten cel - czy również na restaurację Złotej Bramy, która od lata nie może pokazać pełni swojej urody?
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

136 mln zł dla organizacji pozarządowych - jak pomogą mieszkańcom Gdańska w 2025 r.?

W porządku VIII sesji Rady Miasta Gdańska zaplanowano kilkanaście uchwał, wśród których znalazły się projekty dotyczące m.in. przyjęcia Programu współpracy Miasta Gdańska z organizacjami pozarządowymi na kolejny rok.

Nowe miejsce na mapie Gdańska

Od dziś ulica położona na południe od ul. Czerskiej, w dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południe nosi nazwę ul. Oskara Żawrockiego. O nadanie takiej nazwy wystąpił Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Gdańska. Propozycja nawiązuje tematycznie do przyjętego na tym obszarze klucza od nazwisk zasłużonych działaczy ZHP m.in. ul. prof. Marii Hrabowskiej.

Oskar Żawrocki

Polski działacz harcerski, instruktor ZHP, zastępca komendanta Gdańskiej Chorągwi Harcerzy, dowódca tajnych Harcerskich Oddziałów Bojowych w Gdańsku, uznawany za bohatera Chorągwi Gdańskiej ZHP. Był kierownikiem Wydziału Programowo – Szkoleniowego, odpowiadał za szkolenia wojskowe harcerzy gdańskich. Pomimo pobytu w Gdańsku pełnił funkcję kierownika wydziału drużyn w Głównej Kwaterze Harcerzy w Warszawie. W latach 1937 – 1939 był komendantem Harcerskich Oddziałów Bojowych w Wolnym Mieście Gdańsku. W sierpniu 1939 r. został mianowany komendantem Pogotowia Wojennego Harcerzy w Gdańsku. W czasie wojny został ranny i trafił do niewoli. Przebywał w Oflagu IV B Königstein oraz VII A Murnau. Po odzyskaniu niepodległości w 1945 r. został wizytatorem, następnie naczelnikiem wydziału w Kuratorium Okręgu Szkolnego w Gdańsku. Pełnił funkcję kierownika Studium Wychowania Fizycznego Akademii Lekarskiej (następnie Akademii Medycznej) w Gdańsku. Prowadził działalność społeczną m.in. jako założyciel i wieloletni prezes Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Naukowego Kultury Fizycznej.

Oskar Żawrocki został odznaczony: Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej.

Na mapie widzimy fragment Gdańska, obejmujący okolice Oruni Górnej i Gdańska Południe. Zaznaczono na żółto nową ulicę o nazwie Oskara Zawrockiego
Zaznaczona na żółto nowa ulica Oskara Żawrockiego, która łączy ulice Czerską i Staroszczyńską
mat. UMG

Użytek ekologiczny, nowy plan dla Jasienia

Podczas VIII sesji, radni zdecydowali także o ustanowieniu użytku ekologicznego Źródliska Potoku Oliwskiego, uchwaleniu planu miejscowego dla Jasienia oraz przystąpieniu do sporządzania zmian Gminnego Programu Rewitalizacji.

Ustanowiony uchwałą Rady Miasta Gdańska użytek ekologiczny Źródliska Potoku Oliwskiego zlokalizowany jest w centralnej części dzielnicy Matarnia, a otaczają go tereny Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Komunalnik”. Celem jego ustanowienia jest ochrona niszy źródliskowej cieków Potoku Oliwskiego. Przyjęta uchwała pozwala także na objęcie ochroną łęgu jesionowo-olszowego, który pełni rolę bufora zabezpieczającego wody potoku przed spływem zanieczyszczeń.

Uchwalony plan Jasień - rejon ulicy Kartuskiej i Źródlanej pozwala na dostosowanie ustaleń planistycznych do istniejącego układu drogowego na południe od alei Armii Krajowej.

Ul. Kaczyńskiego, czy jednak inna nazwa? Przymorze Wielkie zdecyduje w głosowaniu

Zmiana w Gminnym Programie Rewitalizacji

Decyzją radnych przystąpiono także do sporządzenia zmiany Gminnego Programu Rewitalizacji miasta Gdańska. Aktualizacji GPR dokonano, by dostosować go do nowych wytycznych: dokumentu pt. „Zasady dotyczące wspierania rewitalizacji w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027” oraz Szczegółowego Opisu Priorytetów Programu FEP 2021-2027. Zalecenia te udostępniono już po uchwaleniu przez Radę Miasta Gdańska w czerwcu tego roku Gminnego Programu Rewitalizacji. Wprowadzenie zmian pozwoli na podjęcie starań i rozmów z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, a w efekcie otrzymanie dofinansowania z Programu FEP 2021-2027 na realizację zaplanowanych w GPR działań. Zaktualizowany Program zostanie poddany konsultacjom społecznym, zgodnie z ustawą o rewitalizacji.

NASZA FOTOGALERIA Z VIII SESJI RADY MIASTA GDAŃSKA:

Kontynuacja Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami

Uchwalony przez radnych program jest kontynuacją programu przyjętego w latach 2020-2023. Kontynuuje założenia przyjęte w poprzednich Programach Opieki nad Zabytkami, jednak w stosunku do lat ubiegłych został uzupełniony i uaktualniony.

Celem programu jest zachowanie dziedzictwa kulturowego Gdańska służące budowaniu tożsamości mieszkańców, prestiżu miasta oraz promocji turystycznej. Realizacja celu będzie odbywać się w oparciu o cztery priorytety: rewaloryzację dziedzictwa kulturowego jako elementu rozwoju społeczno-gospodarczego Gdańska. Priorytetu - Gdańsk kolebką „Solidarności”, miejscem, od którego rozpoczął się upadek żelaznej kurtyny, gdzie zmieniono losy Europy i świata. Ochrona i świadome kształtowanie krajobrazu kulturowego Gdańska. Badanie i dokumentacja dziedzictwa kulturowego oraz promocja i edukacja służąca budowaniu tożsamości gdańszczan.

Oprac. AO

Otwarcie przejścia naziemnego przy dworcu PKP Gdańsk Główny. Na razie tymczasowe

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej