• Start
  • Wiadomości
  • La Via Dell’ Ambra. Gdańsk prezentuje w Wenecji piękno i magię bałtyckiego bursztynu

La Via Dell’ Ambra. Gdańsk prezentuje w Wenecji piękno i magię bałtyckiego bursztynu

Już kilka tysięcy osób obejrzało wystawę „Bursztyn bałtycki. Dziedzictwo i nowoczesność”, która jest prezentowana w galerii Spazio SV podczas Biennale Sztuki w Wenecji. Wśród nich Lisa Balasso, założycielka i kuratorka Venice Design Week. Ekspozycję będzie można oglądać w Gdańsku od 17 lipca br.
18.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańska wystawa bałtyckiego bursztynu w Wenecji przygotowana została według najlepszych zasad - nakręcono m.in. filmik promocyjny, inspirowany słynnym dziełem światowej kinematografii 'Oczy szeroko zamknięte' (reż. Stanley Kubrick)
Gdańska wystawa bałtyckiego bursztynu w Wenecji przygotowana została według najlepszych zasad - nakręcono m.in. filmik promocyjny, inspirowany estetyką weneckich karnawałów Urząd Miejski w Gdańsku

 

Miarą sukcesu gdańskiej ekspozycji w Wenecji jest właśnie zainteresowanie włoskiej kuratorki. Lisa Balasso zachwyciła się wystawą i oficjalnie zaprosiła organizatorów do zaprezentowania jej jako specjalnego wydarzenia jesiennej edycji weneckiego tygodnia designu - jest to wydarzenie, które od kilku lat przyciąga 300 tysięcy gości z ponad stu krajów.

Jest co najmniej kilka powodów dla których bałtycki bursztyn zrobił w Wenecji bardzo dobre wrażenie. Uroczyste otwarcie wystawy 29 maja 2019 roku uświetnił performance artystyczny La Via Dell’ Ambra Gdańsk - Wenecja 2019 autorstwa Atelier Słoma&Trymbulak i Doroty Gulbierz. Modelki w oryginalnych maskach ze słynnej weneckiej pracowni Sergio i Massimo Boldrin zaprezentowały stroje i biżuterię zainspirowane szlakiem bursztynowym i Wenecją.

Wśród  kilkuset eksponatów można podziwiać najlepsze prace polskich i zagranicznych twórców, które stanowią przegląd współczesnego wzornictwa biżuterii z bursztynem bałtyckim. W położonej nieopodal placu św. Marka weneckiej galerii Spazio SV można także obejrzeć naturalne formy bursztynu, inkluzje, misterne rzeźby wykonane z jednej bryły, bursztynowe pióro Amber Rex oraz jedyne w swoim rodzaju prezenty dyplomatyczne: bursztynową bransoletę, którą otrzymał Rod Stewart oraz naszyjnik Księżnej Kate i spinki Księcia Williama (wszystko to są bliźniacze duplikaty podarunków).

- Wenecka wystawa pokazuje, że prawdziwe piękno bursztynu bałtyckiego, każdego kawałka i każdej bursztynowej bryłki tkwi w ich naturalnych formach - mówi Anna Zbierska, zastępca dyrektora Biura Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Szacunek do naturalnego piękna bursztynu nie ogranicza jednak twórców w łączeniu go z innymi materiałami. Srebro i  bursztyn to oczywiście polska i gdańska tradycja, nie oznacza ona jednak konieczności rezygnacji z artystycznej wyobraźni.

 

ZOBACZ FILMIK PROMUJĄCY WYSTAWĘ:

 

 

Bałtycki bursztyn daje artystom wielkie możliwości. Znany włoski projektant biżuterii Fabrizio Tridenti, nie ingerując w pierwotny kształt bursztynu bałtyckiego, z powodzeniem łączy go z żywicami syntetycznymi i… betonem. Z kolei świetny niemiecki projektant Gisbert Stach stwierdził podczas warsztatów bursztynniczych w Gdańsku, że poznanie naturalnego bursztynu  było fascynującym przeżyciem, które otworzyło dla niego zupełnie nowy obszar działań artystycznych. Studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w ramach projektu Trend Book nie boją się łączyć naturalnego bursztynu z kompozytem, aluminium, folią, ceramiką, lakierem akrylowym, lateksem, mosiądzem, pleksi, poliamidem, silikonem, tatuowaną skórą świńską i stalą chirurgiczną, szkłem i tworzywem akrylowym, węglem drzewnym i żywicą. Wiele z tych fascynujących prac można obejrzeć w weneckiej galerii.  

Naturalne piękno i nowoczesny, oryginalny design sprawiają, że wystawa cieszy się wielkim powodzeniem i została również ciepło przyjęta przez weneckie media. Wszystko wskazuje też, że wróci do Italii, by cieszyć gości podczas Venetian Design Week. Zanim to jednak nastąpi, ekspozycję będzie można zobaczyć w Gdańsku - już od 17 lipca, w Sali Morskiej Ratusza Głównego Miasta (Muzeum Gdańska).

Wystawa w Wenecji potrwa do 28 czerwca.

 

Organizatorzy wystawy:

  • Wystawa organizowana przez Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta wspólnie z  Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, Związkiem Miast i Gmin Morskich przy współpracy z partnerami włoskimi; galeria Spazio SV Centrum wystawowe San Vidal oraz Sergio i Massimo Boldrin, znanymi twórcami masek weneckich i właścicielami pracowni La Bottega dei Mascarer.
  • Ostrej selekcji obiektów pod względem artystycznym dokonał kurator wystawy prof. Sławomir Fijałkowski z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Koncepcję graficzną i aranżacji wystawy opracowała Małgorzata Gliwińska-Radwańska. Koordynatorami wystawy są Anna Zbierska, Robert Pytlos i Anita Dmowska.  
  • Organizatorem performance artystycznego La Via Dell’ Ambra Gdańsk-Wenecja 2019 są Atelier Słoma&Trymbulak (znani polscy projektanci mody Jola Słoma i Mirek Trymbulak) oraz Dorota Gulbierz, znany polski twórca form złotniczych.  
  • Galeria Spazio SV Centrum wystawowe San Vidal działa w Wenecji od końca lat 40. ubiegłego wieku. Rozwój galerii i stowarzyszenia artystów weneckich przypadł na lata sześćdziesiąte. Dokonali tego znakomity krytyk sztuki i dziennikarz „Gazzettino” Paolo Rizzi wspólnie z malarzem Maestro Ernani Costantini. W ciągu kilkudziesięciu lat działalności galerii swoje wystawy prezentowali wybitni artyści włoscy z różnych dziedzin sztuki.
  • Pracownia braci Sergio i Massimo Boldrin „La Bottega dei Mascarer” jest jedną z najbardziej znanych i renomowanych pracowni weneckich masek. Artyści znani są
    z realizacji masek m.in. na potrzeby filmu „Oczy szeroko zamknięte”,  Kalifornijskiego Festiwalu Szekspirowskiego i teledysku grupy The Waterboys. Bracia są uczestnikami wielu międzynarodowych wystaw i laureatami konkursów. Sergio Boldrin jest starszym cechu maskarzy w Wenecji i od wielu lat współpracuje z Jolą Słomą i Mirkiem Trymbulakiem. Dzięki ich przyjaźni zrodził się pomysł wystawy promującej Gdańsk- Światową Stolicę Bursztynu w Wenecji.   

TV

Wieczór dla tramwaju widmo