• Start
  • Wiadomości
  • V Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego - tegoroczna edycja online

V Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego - tegoroczna edycja online

Młodzi artyści, wokaliści i entuzjaści piosenki wykonają utwory Wojciecha Młynarskiego, w jury zasiądą: Jan Emil Młynarski, Magda Umer i Janusz Stokłosa. W sobotę, 31 października, odbędzie się półfinał piątej edycji konkursu, w tym roku w formule online. Transmisja na FB Festiwal Młynarskiego, Vimeo, www.gdansk.pl w godzinach 12.00-15.30. Finał odbędzie się 7 listopada.
30.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wojciech Młynarski w Gdańsku w 2013 roku
Wojciech Młynarski w Gdańsku w 2013 roku
fot. Mateusz Ochocki / KFP

 

Wojciech Młynarski to jeden z najważniejszych twórców polskiej piosenki, autor niezliczonej ilości utworów, z których bodaj największą popularnością cieszył się superprzebój "Jesteśmy na wczasach". Napisał piosenki do seriali “Wojna domowa” oraz "Droga". Debiutował na początku lat 60. w klubie studenckim Hybrydy w Warszawie. W 1963 zaprezentował się na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu jako autor tekstu piosenki "Ludzie to kupią", wykonywanej przez Janinę Ostalę. Współpracował z kabaretami Dudek, Owca i Dreszczowiec. Z tego okresu pochodzą utwory: "W Polskę idziemy", "Po prostu wyjedź w Bieszczady" i "W co się bawić".

W 2013 roku po raz pierwszy odbył się Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego. Pierwsza edycja miała miejsce w Sopocie, druga w Teatrze Szekspirowskim (2014), trzecia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (2015). W 2017 roku Wojciech Młynarski zmarł. Do idei festiwalu powrócono w 2019 roku - czwarta edycja odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności.  

V Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego ze względu na pandemię koronawirusa został przeniesiony do Internetu. 

- Do przesłuchań zgłosiło się ponad czterdzieści osób, do półfinału weszło 21. Niestety dwie osoby ze względu na chorobę musiały się wycofać - mówi Agnieszka Labenz, prezeska fundacji Róbmy Swoje dla Kultury, głównego organizatora festiwalu. 


Półfinał odbędzie się w sobotę, 31 października. Transmisja w godzinach 12.00-15.30 na festiwalmlynarskiego.com, www.gdansk.pl.


Uczestników oceniać będzie jury w składzie:

  • Jan Emil Młynarski, dyrektor artystyczny i przewodniczący - syn Wojciecha Młynarskiego, muzyk, kompozytor, wokalista i multiinstrumentalista
  • Magda Umer - piosenkarka, wykonawczyni poezji śpiewanej, autorka recitali, dziennikarka, reżyser, scenarzystka i aktorka
  • Janusz Stokłosa - kompozytor, pianista, wydawca i producent muzyczny


Jak będzie wyglądać transmisja?

- Na scenie imienia Wojciecha Młynarskiego w Teatrze Ateneum zasiądą jurorzy, wyposażeni w monitory. Wszyscy uczestnicy festiwalu będą się łączyć z jury. Każdy wykona po dwie piosenki, jedna jest dowolna, druga obowiązkowa: ballada. Do wyboru było trzydzieści ballad, w tym "Jesteśmy na Wczasach, czyli ballada uzdrowiskowa" - wyjaśnia Agnieszka Labenz. 


Najmłodszy uczestnik ma 15 lat, najstarszy 36. Limit wieku dla zgłaszających się wynosił 40 lat. 

Do finału, który odbędzie się w Gdańsku tydzień później - w sobotę, 7 listopada - zakwalifikowanych zostanie 8-9 osób. 

- Nie chcemy więcej osób ze względu na koronawirusa - zaznacza Agniezka Labenz. - Musimy zachować dystans społeczny i bezpieczeństwo.  

Prowadzącym półfinału i późniejszego finału będzie Maciej Buchwald. 

 

mlynarski

 

Mecenasi: Urząd Miasta Gdańsk, Narodowe Centrum Kultury, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Sponsor: Grupa GPEC

Producent: Kombinat

Partner merytoryczny: Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, Fundacja im. Wojciecha Młynarskiego, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza

 

TV

Alia - nowa żyrafa w gdańskim zoo