- "Wolny Umysł" to program wsparcia i terapii dla osób uzależnionych behawioralnie - mówi Katarzyna Sobczak z Ośrodka Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Gdańsku Stowarzyszenie MONAR. - To na przykład hazard, zakupoholizm, granie w gry komputerowe, uzależnienie od internetu, komórki. To uzależnienie które trudniej zauważyć, wydaje się “czystsze” od uzależnień, które widać gołym okiem jak uzależnienie od alkoholu czy narkotyków. Często sygnał że coś jest nie tak, daje dopiero otoczenie osoby uzależnionej.
Ośrodek MONAR w Gdańsku Matarni, pierwszy w Polsce taki ośrodek dla dzieci i młodzieży, istnieje już 34 lata. Leczą się tu osoby z całej Polski. Od 1983 roku w ośrodku podjęło leczenie ponad 1,5 tys. osób, 70 proc. z nich to chłopcy. Kadrę domu tworzy 15 osób różnych profesji: terapeuci, lekarze, pielęgniarki, pracownicy gospodarczy oraz administracyjni. Z badań prowadzonych przez specjalistów z ośrodka wynika, że 65 proc. pacjentów, którzy leczyli się w Monarze, wiedzie satysfakcjonujący tryb życia.
Jak podaje Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w Warszawie uzależnienia behawioralne, czyli niezwiązane z zażywaniem substancji psychoaktywnych, występują coraz częściej i dotyczą ludzi w każdym wieku, czesto już gimnazjalistów. Szacuje się, że ponad milion Polaków jest uzależnionych od gier hazardowych, setki tysięcy młodych Polaków nałogowo się objada i prowokuje wymioty, a rozmiary uzależnienia od internetu, komórki, portali społecznościowych itp. trudno oszacować, bo korzystanie z nich jest tak powszechne i akcpetowane.
- A choć ten rodzaj uzależnienia łatwiej przegapić, nieleczone jest tak samo destrukcyjne jak uzależnienie od alkoholu czy narkotyków - tłumaczy Katarzyna Sobczak. - Osoby uzależnione od gier, internetu, komputera nie są w stanie zaprzestać tej czynności, znam sytacje, że oddają mocz pod siebie lub do butelki, bo nie mogą przerwać gry, głodzą się, bo nie są w stanie odejść od ekranu po jedzenie. Działają te same mechanizmy jak w uzależnieniu od substancji psychoaktywnych, ale jest łatwiejsza dostępność. Komórki, komputery są wszędzie: w domu, szkole, sklepach, tak samo automaty do gry. Sklepy są pełne towarów i zewsząd to ciśnienie, żeby mieć, kupić, zagrać, być online.
Aby dostać się na terapię w programie "Wolny Umysł" do Ośrodka Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Gdańsku wystarczy zadzwonić pod nr tel: 58 349 46 90, 58 349 49 54 lub 508 367 387. Na konsultację nie trzeba czekać, nie trzeba mieć skierowania od lekarza. Nikt nie zostanie bez pomocy, a jeśli rodzaj problemu nie może być leczony w Monarze specjaliści skierują w odpowiednie miejsce leczenia.
Przypominamy, że Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego uruchomił telefon zaufania 801889880, dedykowany osobom cierpiącym z powodu uzależnień behawioralnych oraz ich bliskim. Więcej inforamcji o terapii uzleżnień behawioralnych na gdansk.pl
Ośrodka Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Gdańsku Stowarzyszenie MONAR, ul. Agrarna 2, tel/fax: 58 349 46 90, 58 349 49 54, tel. kom. 508 367 387. Można dojechać autobusem z Gdańska Wrzeszcza: nr 126, 157, 110, z Gdańska Głównego: nr 210, z Sopotu nr 122 |