• Start
  • Wiadomości
  • UWAGA! Ostrzeżenie IMGW przed silnym wiatrem - dla Gdańska i okolic do soboty rano

UWAGA! Ostrzeżenie IMGW przed silnym wiatrem - dla Gdańska i okolic do soboty rano

Wiać zaczęło w czwartek wieczorem w całym kraju - najmocniej nad morzem i w górach. Dla Gdańska i okolic Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił ostrzeżenie meteorologiczne 1 stopnia, obowiązujące do soboty rano. W nocy z czwartku na piątek porywy wiatru chwilami dochodziły do 100 km/h. Na morzu jest sztorm. 
23.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wichury nad morzem są groźne, ale i piękne. Nz. wzburzone wody Zatoki Gdańskiej widziane z mola w Brzeźnie
Wichury nad morzem są groźne, ale i piękne. Nz. wzburzone wody Zatoki Gdańskiej widziane z mola w Brzeźnie
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Ostrzeżenie 1. stopnia jest najniższe w trzystopniowej skali ostrzeżeń meteorologicznych. Jego definicja brzmi następująco: “Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działań w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej”.

W Sopocie, tak samo jak w Gdańsku, obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne 1. stopnia. Mocniej ma wiać w Gdyni i w gminach położonych na północy - tam ogłoszono ostrzeżenie meteorologiczne 2. stopnia, podobnie jak na niemal całym polskim wybrzeżu Bałtyku. 

Warto usunąć z balkonów i tarasów przedmioty, które mogą ulec zniszczeniu wskutek uderzenia wiatru i po prostu bez potrzeby nie wychodzić z domu - a jeśli już, to unikać miejsc, gdzie rosną stare drzewa, których połamane konary mogą spaść na ziemię. Kierowcy powinni zwrócić uwagę, czy ich samochody są bezpiecznie zaparkowane. 

 

Skąd taki wiatr?

IMGW wyjaśnia: “W czwartek, nasuwający się od północnego zachodu, niż z ośrodkiem nad Skandynawią przyniesie przejściowe ocieplenie i przede wszystkim gwałtowny wzrost prędkości wiatru. Wszystko to za sprawą bardzo dużej różnicy ciśnienia, która wieczorem sięgać będzie nawet 20 hPa pomiędzy wybrzeżem a południem Polski. Tak duży gradient baryczny będzie również wywoływał gorsze samopoczucie u osób wrażliwych na zmianę pogody. Najsilniejsze porywy wiatru do 90 km/h wystąpią nad morzem, nieco słabiej wiać będzie w głębi lądu - do 70 km/h.

 

Kiedy i gdzie najgroźniej?

Według przewidywań IMGW najbardziej niebezpiecznie już było: w nocy z czwartku na piątek, gdy prędkość wiatru znacząco wzrosła w całym kraju - do 100 km/h w porywach nad morzem i do 80 km/h na pozostałym obszarze Polski. Trudne warunki panowały też w szczytowych partiach Sudetów i Tatr - tam opady deszczu i silny wiatr do 110 km/h. 

Według IMGW w piątek również ma być wietrznie, ale w poszczególnych regionach pogoda będzie się poprawiać. Na wschodnim wybrzeżu porywy wiatru w pierwszej połowie dnia będą dochodzić jeszcze do 90 km/h. Podobne wartości spodziewane są wysoko w górach. Na pozostałym obszarze Polski porywy wiatru nie powinny przekraczać 70 km/h, a pod wieczór już tylko 50 km/h.

W sobotę od rana nastąpi poprawa pogody. Będzie więcej słońca, a siła wiatru nie będzie przekraczała 50-60 km/h.

 

Infografika z informacjami, co należy robić, by uchronić się przed negatywnymi skutkami wichury. Wszystko, o czym mowa jest w tekście, a także zalecenie, by mieć maksymalnie naładowany telefon komórkowy, a także być przygotowanym na potrzebę użycia numeru alarmowego straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, policji: 998, 997, 112. Jest też zalecenie, by straty dokumentować zdjęciowo przy pomocy telefonu komórkowego - na potrzeby ewentualnej procedury odszkodowawczej
WichuraInfografika

TV

To przedszkole jest wzorem