• Start
  • Wiadomości
  • Silny wiatr nad Pomorzem. Dużo strat, spokój nastąpił dopiero w piątek późnym wieczorem

Silny wiatr nad Pomorzem. Dużo strat, spokój nastąpił dopiero w piątek późnym wieczorem

Na Pomorzu służby meteorologiczne cały czas ostrzegają przed bardzo silnymi podmuchami wiatru. W porywach osiąga on prędkość 100 km/h. Rekord padł w Rozewiu, gdzie wiało z prędkością 108 km/h. Wiatr ma słabnąć dziś wieczorem.
14.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańscy dominikanie informują, że ustawiona przy klasztorze lodówka z jedzeniem dla potrzebujących została przewrócona przez wiatr
Gdańscy dominikanie informują, że ustawiona przy klasztorze lodówka z jedzeniem dla potrzebujących została przewrócona przez wiatr
źródło: Faceboo/Dominikanie Gdańsk

AKTUALIZACJI 14.01. GODZ. 17.30

Informacja i podsumowanie wichury Pomorskiego Alarmu Pogodowego:

To była bardzo trudna doba na Pomorzu, zwłaszcza w Trójmieście oraz powiatach: gdańskim, puckim, wejherowskim i kartuskim. Najsilniejszy poryw wiatru zmierzyła stacja Rozewie i wyniósł 108 km/h, dalej Gdańsk-Port Północny 100 km/h i Rębiechowo 99 km/h. W części Kaszub, Kociewia oraz na Żuławach wiatr oscylował w granicach 70-90 km/h, natomiast w południowych powiatach, od Człuchowa po Kwidzyn było to przeważnie 50-70 km/h (podobnie w Sztumie czy Malborku).

Z dobrych wieści, w przeciwieństwie do poprzedniej wichury, ta nie przyniosła ofiar. W ciągu jej trwania nie zanotowano osób poszkodowanych - informuje portal Pomorskie998. Niestety nie mogło się odbyć bez szkód materialnych. Od czwartkowego poranka do godziny 15:00 dnia dzisiejszego strażacy w województwie pomorskim interweniowali aż 346 razy. Najwięcej wyjazdów miało związek z wiatrołomami (240). Ponadto wyjeżdżano do powalonych ogrodzeń, banerów reklamowych, uszkodzonych elewacji budynków, czy zerwanych paneli fotowoltaicznych. Uszkodzone zostały także 3 samochody.


Drzewo przewróciło się na samochód. Akcja strażaków na ul. Łąkowej
Drzewo przewróciło się na samochód. Akcja strażaków na ul. Łąkowej
źródło: Facebook/KM PSP Gdańsk


Przed nami trochę spokoju, ten zostanie ponownie zakłócony w poniedziałek. Wówczas nadejdzie kolejna wichura i podobnie jak dziś, maksimum przypadnie na godziny poranne. Prognozy omówimy zapewne w niedzielny poranek. Na ten moment, szukajmy jednak pozytywów - dziś zapewne większość z nas się wreszcie wyśpi, a do tego przy piątku zawsze śpi się jakoś lepiej...


AKTUALIZACJA 14.01 GODZ. 14.00

Powalone drzewa, połamane gałęzie, poprzewracane ogrodzenia, płoty i pojemniki do segregacji odpadów. Wiatr przewrócił m.in napis "I love Gdańsk" stojący przed oliwskim parkiem. Przez kilka godzin przewrócone drzewo utrudniało ruch kolejowy w Pruszczu Gdańskim. Przywrócono go po godzinie 11-ej. Na morzu sztorm. Tak wyglądał poranek 14 stycznia w wielu miejscach Gdańska.

Na Pomorzu wieje wiatr o średniej prędkość do 45 km/h w porywach do 85 km/h. Wiać będzie według komunikatu Biura Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni od godz. 21.00 dnia 13.01.2022 do godz. 22.00 dnia 14.01.2022. Wiatru będzie miał średnią prędkość od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h, z zachodu i północnego zachodu.

Komunikat Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni:

Od wczesnych godzin porannych udrażniamy ciągi komunikacyjne usuwając z nich połamane gałęzie i powalone drzewa. Współpracujemy ze Strażą Pożarną. Po ustaniu wiatru dokonamy przeglądu drzewostanu. Póki co sytuacja jest dynamiczna.
 
Inspektorzy GZDiZ od rana działają w terenie, reagując na zgłoszenia związane ze skutkami silnego wiatru. We współpracy ze Strażą Pożarną na bieżąco udrażniamy ulice i chodniki, na których leżą powalone drzewa oraz połamane gałęzie. Działania podjęliśmy w kilkudziesięciu lokalizacjach, m.in. na ul. Wileńskiej, Reja, Traugutta, Stoczniowców i Kartuskiej, ale też wzdłuż Kanału Raduni, w Parku Akademickim, Parku Królewska Dolina, Parku Bema, w pasie nadmorskim oraz cmentarzach Łostowickim i Srebrzysko. Wichura przewróciła choinkę w Parku Jana Pawła II. Jest uszkodzona i obecnie demontowana. Uszkodzona została także brama do Parku Oruńskiego. Od wczoraj sukcesywnie zdejmujemy uszkodzone przez wiatr maty przeciwsolne wzdłuż Wielkiej Alei Lipowej. W niektórych lokalizacjach miasta usunęliśmy także pochylone płotki. Sytuacja jest dynamiczna.
 
Informacje spływają do nas cały czas - zarówno bezpośrednio od mieszkańców, za pośrednictwem Gdańskiego Centrum Kontaktu, jak i Straży Pożarnej.

Po ustaniu wiatru dokonamy przeglądu drzewostanu na cmentarzach, w parkach, na zieleńcach oraz pasach drogowych.

Drzewo powalone na al. Zwycięstwa
Drzewo powalone na al. Zwycięstwa
źródło: GZDiZ


SYTUACJA METEOROLOGICZNA

Dane za okres: czwartek 13.01. godz. 16.00 - piątek 14.01. godz. 6.00
Dane za okres: czwartek 13.01. godz. 16.00 - piątek 14.01. godz. 6.00
autor: Bartek Zastawny

Pomorski Alarm Pogodowy zestawił dane dotyczące prędkości wiatru w różnych częściach Pomorza. Są to porywy maksymalne, które do godziny 06:00 zostały zanotowane przez stacje IMGW.

Należy pamiętać, że siatka stacji jest stosunkowo rzadka, żeby prowadzić szczególnie dokładne pomiary, stąd w zależności od miejsca - mogły występować pewne różnice w sile wiatru. Skala barw daje jedynie pewne wyobrażenie o wietrze pomiędzy stacjami.
W ciągu najbliższych kilku godzin rozpocznie się powolne słabnięcie wiatru...

piszą autorzy Pomorskiego Alarmu Pogodowego.

W piątek 14 stycznia Gdański Ogród Zoologiczny zostaje zamknięty dla zwiedzających, ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. Silny wiatr i duże zadrzewienie uniemożliwia bezpieczne zwiedzanie. Miejskie służby w Gdańsku przez cały czas pozostają w gotowości i na bieżąco reagują na wszelkie zgłoszenia mieszkańców.

TV

Światowa stolica bursztynu