• Start
  • Wiadomości
  • Już po wichurze. Wieczorem doszło do jeszcze jednej awarii prądu. Poniedziałek ładny, od wtorku - śnieg

Już po wichurze. Wieczorem doszło do jeszcze jednej awarii prądu. Poniedziałek ładny, od wtorku - śnieg

Wichura minęła, przed nami dużo lepsza pogoda. Wieczorem doszło jednak do jeszcze jednej awarii energetycznej - bez prądu została część Nowego Portu. W poniedziałek od rana czeka nas ładna pogoda, słoneczna i na małym plusie temperaturowym. Według synoptyków, we wtorek zaczną się opady śniegu, które z przerwami potrwają do nocy ze środy na czwartek.
31.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W Gdańsku wichura powaliła kilkadziesiąt drzew, w tym jedno w zabytkowej Wielkiej Alei Lipowej, która łączy Śródmieście z Wrzeszczem
W Gdańsku wichura powaliła kilkadziesiąt drzew, w tym jedno w zabytkowej Wielkiej Alei Lipowej, która łączy Śródmieście z Wrzeszczem
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

PODSUMOWANIE:

To była naprawdę potężna wichura - żegnamy ją bez żalu. Na Pomorzu strażacy musieli interweniować ponad 2,5 tysiąca razy - jeździli przede wszystkim do powalonych drzew i uszkodzonych przez wiatr dachów.

W Gdańsku z powodu podniesienia poziomu wód, zaobserwowano podtopienia niżej położonych terenów nad Motławą i Martwą Wisłą oraz cofkę. Był to skutek mocnego zachodnio-północnego wiatru, który tłoczył wody Zatoki Gdańskiej w koryta rzek. Szczęśliwie skończyło się na stanach alarmowych, woda zaczęła powoli opadać już w niedzielę wieczorem, gdy tylko wiatr zaczął słabnąć.

W całym województwie pomorskim bez energii elektrycznej były dziesiątki tysięcy osób. W Gdańsku miały miejsce cztery awarie - w Matarni (13 ulic), w Nowym Porcie (7 ulic), na Jasieniu (3 ulice) i na Rudnikach (2 ulice). Strażacy interweniowali też z powodu powalonych przez wiatr drzew w mieście. Wskutek zablokowania jednej z ulic trzeba było zmienić trasę autobusów linii 227.

To była naprawdę groźna wichura: wczesnym rankiem na Kaszubach, w Tłuczewie, drzewo przewróciło się na jadące auto - zginął 27-letni kierowca.

 

AKTUZALIZACJA, GODZ. 21.30

Wiatr słabnie, ale chwilami potrafi być jeszcze gwałtowny. Krótko po godz. 21 doszło do awarii energetycznej w Nowym Porcie. Bez prądu są ulice: Handlowa, Jana Długosza, Starowiślna, Strajku Dokerów, Władysława IV, Wolności, Wyzwolenia. Energa Operator Informuje, że usuwanie awarii może potrwać do godz. 9 rano w poniedziałek.

 

AKTUALIZACJA GODZ. 19.45

O godz. 19.30 Energa Operator SA informowała już o awarii masowej w niemalże całej północno-zachodniej Polsce i 135 tys. niezasilonych odbiorcach.

Ale wraca nadzieja, IMGW podaje, że zgodnie z prognozami wiatr nieco słabnie. Jak podsumowuje Pomorski Alarm Pogodowy, niż o nazwie Nadia zaskoczył wszystkich siłą wiatru: "Zaskakujące pomiary na stacjach położonych z dala od Bałtyku. To była niezwykle silna wichura."

Najwyższe pomiary wiatru odnotowano w Porcie Północnym. Wskaźniki informowały o prędkości wiatru 110 km na godzinę. Mocniej wiało tylko w Rozewiu - 121 km/h. Zobacz mapkę poniżej.

 

prad
Mapa wyłączeń awaryjnych
mat. ENERGA SA

 

272845866_4596487670474415_5761103438957903924_n
 
mat. Bartłomiej Zastawny i Pomorski Alarm Pogodowy

 

 

AKTUALIZACJA GODZ. 18.00

Jak donosi Pomorski Alarm Pogodowy, ponad 40 tysięcy odbiorców w województwie pomorskim pozostaje bez prądu. Trwa rozstawianie zapór przeciwpowodziowych w Ustce, gdyńskiej Marinie i gdańskiej Ołowiance.

 

AKTUALIZACJA GODZ. 17.00

Okolice przystani kajakowej - Klub Wodny Żabi Kruk
Okolice przystani kajakowej - Klub Wodny Żabi Kruk
fot. Marek Bumblis

 




Poziom wody wciąż wzrasta.

- Klub kajakowy Żabi Kruk niczym Arka Noego… - pisze na swoim profilu FB Marek Bumblis, radny Miasta Gdańska od 1998 do 2018 roku.

Popularny Klub Wodny Żabi Kruk pod wodą
Popularny Klub Wodny Żabi Kruk pod wodą
fot. Marek Bumblis

 

AKTUALIZACJA GODZ. 14.55

Z powodu zablokowania ul. Pomorskiej, autobusy linii 227 z Jelitkowa odjeżdżają z przystanku końcowego, a następnie jadą ul. Kapliczną i Piastowską - z pominięciem przystanku Pomorska 04. Poza tym autobusy 227 jeżdżą bez zmian - przez całe miasto, z Jelitkowa na Chełm.

 

Wzrósł poziom wody na Motławie
Wzrasta poziom wody na Motławie
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Powalone drzewo przy kościele św. Jana
Powalone drzewo przy kościele św. Jana
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

AKTUALIZACJA, godz. 13

Ze względów bezpieczeństwa zamknięto cmentarze komunalne i Park Oliwski

Biuro Prognoz Hydrologicznych w Gdyni, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Gdyni wydało ostrzeżenie trzeciego stopnia o wezbraniu wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych obowiązujące do 31 stycznia do godz. 23. Nadal obowiązuje też ostrzeżenie o silnym wietrze. 

Ulica Długie Pobrzeże
Ulica Długie Pobrzeże
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

"Uważajcie na siebie, zachowajcie ostrożność. Tak silne porywy wiatru stanowią ogromne niebezpieczeństwo" - ostrzegają specjaliści z IMiGW i podają dane o niebezpiecznym podnoszeniu się stanu wód na Wybrzeżu. W Gdańsku (godz. 11.05) przekroczone zostały stany alarmowe w Porcie Północnym i na Wyspie Sobieszewskiej. Zanotowano:
  • Port Północny: 576 (stan alarmowy wynosi 570)
  • Wyspa Sobieszewska: 587 (stan alarmowy wynosi 570)
Przekroczenia zanotowano też na Helu i we Władysławowie. 

- O godz. 09 notowano 4 przekroczenia stanów alarmowych. Dotyczą stacji morskich i rzek przymorza. Dodatkowo na 22 stacjach wodowskazowych przekroczony został stan ostrzegawczy. Nadal obserwujemy wzrosty! - ostrzegają meteorolodzy. Dla Wybrzeża wciąż 3 stopień ostrzeżenia
 
- O godz. 09 notowano 4 przekroczenia stanów alarmowych. Dotyczą stacji morskich i rzek przymorza. Dodatkowo na 22 stacjach wodowskazowych przekroczony został stan ostrzegawczy. Nadal obserwujemy wzrosty! - ostrzegają meteorolodzy. Dla Wybrzeża wciąż 3 stopień ostrzeżenia
fot. Twitter IMGW


Poziom wody na Motławie
Poziom wody na Motławie
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl



AKTUALIZACJA, godz. 10

Awarie prądu na Jasieniu i w Matarni nastąpiły w godzinach nocnych. W obu przypadkach Energa zapowiedziała, że usunie je około godz. 9. Ostatecznie awarię w Matarni udało się usunąć, ale na Jasieniu naprawa przedłuża się i przywrócenie prądu przełożono na po godz. 17. 

Przed godz. 14. zgłoszona została awaria zasilania elektrycznego na dwóch ulicach dzielnicy Rudniki. Usunięto ją o godz. 15.

Ulice pozbawione prądu w Matarni: Filmowa, Galaktyczna, Wiłkomirskiego, Klukowska, Meteorytowa, Owczarnia, Radarowa, Radiowa, Satelitarna, Spadochroniarzy, Synów Pułku, Telewizyjna, Zenitowa.

Ulice pozbawione prądu na Jasieniu: Jabłoniowa, Oliwkowa, Przywidzka.

Ulice pozbawione prądu na Rudnikach: Benzynowa, Tama Pędzichowska.

 

  • Energa Operator o bieżącej sytuacji informuje TUTAJ

 

Wiatr wciąż napiera, w porywach osiąga ponad 100 km/h. Tak ma być do północy. Strażacy na Pomorzu do godz. 8 rano interweniowali już ponad tysiąc razy, czeka ich dzień pełen roboty. W godzinach porannych usuwali m.in. powalone drzewa w Gdańsku: na torach kolejowych na Oruni, na ul. Bednarskiej w Śródmieściu, na chodniku na Morenie, między Lema a Piekarniczą.

Na Zaspie przy ul. Żwirki i Wigury złamała się korona niewielkiego drzewa i spadła na zaparkowane auto. 

Wiatr powalił drzewo w Parku Oruńskim.

Wichura przewróciła i zniszczyła "balon", który stanowił halę dla boiska do gry w piłkę na ul. Meissnera.

 

Możliwe podtopienia w Gdańsku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla całego polskiego wybrzeża Bałtyku ostrzeżenie hydrologiczne 3. stopnia - najwyższe w trzystopniowej skali. Zapowiada ono wezbrania wody z przekroczeniem stanów alarmowych. Wiatr stopniowo zaczyna zmieniać kierunek na północno-zachodni, dlatego też ryzyko dla Gdańska jest realne - może nastąpić tzw. efekt cofki: wiatr wtłaczający wody Zatoki Gdańskiej do koryt rzek i wezbranie mas wody. W praktyce oznaczać to może podtopienia niżej położonych obszarów nad Motławą i Martwą Wisłą.

 

 

Grafika z mapą Pomorza i zaznaczoną siłą wiatru dla wybranych miast regionu

 

AKTUALIZACJA, sobota, 29 stycznia, godz. 22.40

Pomorski Alarm Pogodowy informuje: 

Wiatr na północy regionu przekracza miejscami 100 km/h. Do godziny 22:40 w pomorskim najsilniejsze porywy zanotowano w miejscowościach:
- Rozewie 120 km/h;
- Karżniczka 105 km/h;
- Łeba 101 km/h.

Portal zaznacza, że w najbliższych godzinach nie ma szans na poprawę sytuacji.

 

AKTUALIZACJA, sobota, 29 stycznia, godz. 20.00

Silne wiatry powoli zbliżają się do Gdańska. Pomorski Alarm Pogodowy informuje:

Porywy wiatru wyraźnie rosną. Na wybrzeżu notujemy kolejno: Rozewie 109 km/h, Łeba 94 km/h, Ustka 89 km/h. Platforma Lotos Petrobaltic zmierzyła na otwartym Bałtyku już 114 km/h.

 

Siła wiatru nad polskim wybrzeżem. Stan na sobotę, 29 stycznia, godz. 20.00
Siła wiatru nad polskim wybrzeżem, na Bałtyku i krajach ościennych. Stan na sobotę, 29 stycznia, godz. 20.00
weatherobs.com

 

AKTUALIZACJA, sobota, 29 stycznia, godz. 19.00

Pomorski Alarm Pogodowy informuje:

"M.in. nad Kaszubami przemieszcza się obecnie strefa chłodnego frontu atmosferycznego, który wyraźnie się intensyfikuje. Za nim wędrują liczne komórki konwekcyjne. Nocą oraz w niedzielę będą przynosić przelotny deszcz, krupę, a w późniejszych godzinach także i śnieg. Niewykluczone będą lokalne wyładowania atmosferyczne. Można powiedzieć, że powoli zaczynamy."

 

AKTUALIZACJA, sobota, 29 stycznia, godz. 17.00

Silne wiatry w Gdańsku i na Pomorzu jeszcze nie nadeszły, ale są spodziewane dzisiejszego wieczora. Pomorski Alarm Pogodowy informuje za to, że na platformach wiertnicznych Morza Północnego wiatr w porywach osiągał dziś wartości na poziomie 120-130 km/h.

"Na wyspie Eigerøya u wybrzeży Norwegii poryw sięgnął 141 km/h. Silny wiatr dotarł także do Danii. Stacje położone wgłębi lądu notują porywy przekraczające 90-100 km/h. Stopniowo wiatr zaczyna rosnąć na Wybrzeżu Słowińskim oraz nad południowym Bałtykiem, a wartości porywów oscylują w granicach 70 km/h."

 

AKTUALIZACJA, sobota, 29 stycznia, godz. 15.00

Jak donosi Pomorski Alarm Pogodowy już za kilka godzin rozpocznie się wichura, związana z niżem NADIA.

"Nocą oraz nad ranem najsilniejsze porywy wiatru będą notowane m.in. na Wybrzeżu Słowińskim, Półwyspie Helskim, Kaszubach, czy w okolicach Trójmiasta. W niedzielne popołudnie wiatr nieco osłabnie na Kaszubach, natomiast przeniesie się nad Zatokę Gdańską, Mierzeje Wiślaną i część Żuław oraz nasili się jeszcze nad Półwyspem Helskim."

Jakich prędkości wiatru możemy się spodziewać?

"W czasie trwania wichury, porywy na wybrzeżu mogą przekraczać 100, a punktowo 110 km/h. Podobnie może być jutro nad Zatoką Gdańską, czy Mierzeją Wiślaną. Na Kaszubach sięgnąć mogą ponad 90 km/h, a w Trójmieście nawet 90-105 km/h. Na Powiślu, zwłaszcza w rejonie Sztumu i Kwidzyna zakładamy nieco słabszy wiatr, choć chwilami może zbliżać się do 90 km/h."

- czytamy na Pomorski Alarm Pogodowy.

 

AKTUALIZACJA, sobota, 29 stycznia, godz. 9.00

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego przekazało ostrzeżenie meteorologiczne. Prognozowany jest bardzo silny wiatr i oblodzenia. 

Silny wiatr w województwie pomorskim ma występować na terenie powiatów: bytowski, Gdańsk, gdański, Gdynia, kartuski, lęborski, nowodworski, pucki, Słupsk, słupski, Sopot, wejherowski. 

Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 80 km/h, szybko wzrastającego na 75 km/h do 90 km/h, w porywach do 120 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Miejscami burze. 

Ważność: od godz. 17:00 dnia 29.01.2022 do godz. 18:00 dnia 30.01.2022

Na oblodzenia należy uważać na terenie całego Pomorza szczególnie od godz. 19:00 w sobotę do niedzielnego poranka do godz. 9:00. W tym czasie prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna około -2°C, temperatura minimalna przy gruncie około -4°C.


Z kolei Pomorski Alarm Pogodowy ostrzega przed dynamicznym niżem NADIA.

"W sobotnie popołudnie, wraz z wkroczeniem chłodnego frontu atmosferycznego rozpocznie się silna wichura związana z dynamicznym niżem NADIA. Ten został już zakwalifikowany jako orkan MALIK. Niebezpieczna aura nad Pomorzem potrwa aż do późnych godzin popołudniowych, lub wieczornych w niedzielę.


Nocą z soboty na niedzielę porywy wiatru zachodniego na Wybrzeżu Słowińskim oraz u nasady Półwyspu Helskiego będą mogły przekraczać 90-100 km/h. Punktowo mogą być notowane wartości na poziomie 105-115 km/h. W okolicach Trójmiasta oraz w pozostałej części Półwyspu wiatr będzie mógł osiągał 90-100 km/h. Na Kaszubach powieje do 85-95 km/h. Natomiast na Mierzei Wiślanej i Powiślu przewidujemy między 70 a 90 km/h. Lokalnie porywy mogą być nieco wyższe.


W niedzielny poranek wiatr zmieni kierunek na północno-zachodni (NNW) i wciąż pozostanie silny. W godzinach popołudniowych wyraźnie nasili się nad Zatoką Gdańską, w rejonie Półwyspu Helskiego oraz przede wszystkim na Mierzei Wiślanej. Wówczas na Mierzei nie wyklucza się porywów sięgających 95-110 km/h lub nawet chwilowego przekroczenia tych wartości. W pozostałej części Pomorza w porywach do 75-90 km/h. Sytuacja zacznie uspokajać się w niedzielny wieczór. W związku z silnym wiatrem z sektora północnego (NNW), w niedzielę na rzekach mogą wystąpić cofki sztormowe.


Porywy mogą być chwilowo potęgowane przez konwekcję. Za chłodnym frontem atmosferycznym, wraz ze spływem chłodniejszej masy powietrza, spodziewać się możemy rozwoju licznych chmur kłębiastych i kłębiasto-deszczowych. Będą one generować opady deszczu, a nad kaszubskimi wzniesieniami deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu i krupy śnieżnej. W niedzielny poranek śnieg może wystąpić także na Kociewiu i Powiślu. Niewykluczone będą sporadyczne wyładowania.


Bez względu na to, z której części Pomorza jesteście, nie zaleca się parkować aut pod drzewami i jeśli to możliwe, unikać przemieszczania się. Zalecane jest zabezpieczenie wszystkich przedmiotów w ogrodach i na balkonach, które mogą zostać porwane przez wiatr. Kierowcy pojazdów ciężarowych oraz busów, jeśli to możliwe, powinni unikać przemieszczania się, zwłaszcza niezaładowanymi pojazdami."

- czytamy na Pomorskim Alarmie Pogodowym

 

Widoczny na prognozie modelu ICON front ciepły, z postępującym po zachodniej stronie frontem chłodnym
Widoczny na prognozie modelu ICON front ciepły, z postępującym po zachodniej stronie frontem chłodnym
wxcharts.com/Pomorski Alarm Pogodowy

 

Jak było dotąd? Od czwartkowego popołudnia mocno wieje, na morzu jest sztormowa pogoda. Trochę, jakby umiarkowana zapowiedź tego, co czeka nas z soboty na niedzielę.

Zgodnie z zapowiedziami synoptyków w czwartek w godzinach popołudniowych wiatr przekraczał 70 km/h w pasie nadmorskim, a lokalnie było to powyżej 80 km/h. Na Półwyspie Helskim i w okolicach Trójmiasta porywy sięgały 60-70 km/h. W pozostałej części Pomorza było to 50-60 km/h.

Od wczesnych godzin porannych w piątek najsilniejszy wiatr spodziewany jest na Zatoce Gdańskiej i Mierzei Wiślanej, choć nie powinno być to więcej niż 60-70 km/h w porywach. Na Kaszubach ma być maksymalnie 45-55 km/h. Nocą z piątku na sobotę wiatr uspokoi się.

Sytuacja zapowiada się groźnie na weekend. Z soboty na niedzielę prognozowana jest wichura z porywami 90-100 km/h na Wybrzeżu Słowińskim. W Trójmieście może to być powyżej 80 km/h.

Aktualną sytuację i bieżącą prognozę na najbliższe dni można obserwować na stronie serwisu pogodowego windy.com.

 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia