Usuwanie suchych gałęzi zagrażających bezpieczeństwu drzew w Wielkiej Alei Lipowej

Wielka Aleja Lipowa wymaga zabiegów technicznych polegających na usunięciu suchych gałęzi. - Do prac przystąpimy we wtorek, 18 października. Cięcia wykonane zostaną wyłącznie na egzemplarzach, które mogą stanowić realne zagrożenie dla bezpieczeństwa drzew - zaznacza Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Kierowcy proszeni są o zachowanie ostrożności.
18.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wielka Aleja Lipowa
Wielka Aleja Lipowa
fot. Łukasz Ogrodziński, Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Przegląd stanu drzew w Wielkiej Alei Lipowej

W ostatnich dniach pracownicy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni dokonali przeglądu stanu drzew rosnących w Wielkiej Alei Lipowej (w ciągu alei Grunwaldzkiej). W jego wyniku wyznaczono egzemplarze, które wymagają cięć martwych gałęzi. 

- Do prac przystąpimy we wtorek, 18 października. Cięcia wykonane zostaną wyłącznie na egzemplarzach, które mogą stanowić realne zagrożenie dla bezpieczeństwa drzew - zaznacza Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Cięcia potrwają kilka dni.  

Święto Wielkiej Alei Lipowej: "Nie wyobrażamy sobie bez niej Gdańska"

Usuwanie suchych gałęzi potrwa kilka dni

Usuwanie suchych gałęzi ma potrwać kilka dni. Cięcia nie spowodują większych utrudnień w ruchu drogowym, mimo to kierowcy proszeni są o zachowanie ostrożności

- Zarówno przed, jak i po wykonaniu zabiegów, sporządzona zostanie dokumentacja fotograficzna. O zamiarze wykonania prac poinformowany został Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków - dodaje Magdalena Kiljan.

Tajemniczy fundator Wielkiej Alei Lipowej. Kim był? Gdzie znajduje się jego grobowiec?

Historia Wielkiej Alei Lipowej

Wielka Aleja Lipowa założona została w latach 1768-1770. Kolejne nasadzenia miały miejsce około 1815 roku i na początku XX wieku.

Jest to czterorzędowa kompozycja przestrzenna o długości 2 kilometrów i szerokości 34,53 metra. Pierwotnie obsadzona była 1416 lipami holenderskimi (po 354 w każdym rzędzie). Po II Wojnie Światowej, podczas prac konserwatorskich, doliczono się w Alei 1311 drzew. W latach 70. XX wieku, w związku z wzmożonym zamieraniem drzew spowodowanym pracami budowlanymi w układzie komunikacyjnym, dosadzono około 220 lip.

Obecnie Aleja liczy niespełna 700 drzew. Ich wiek jest bardzo zróżnicowany: od kilkunastu lat do nawet 250. W wieku powyżej 70 lat jest ponad 400 drzew. Ponad 100 ma 250 lat.

Wielka Aleja Lipowa wpisana została do rejestru zabytków w 1967 roku. Autorem projektu Alei jest kapitan Patzer, a jej fundatorem burmistrz miasta Gdańska Daniel Gralath.

 

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie