• Start
  • Wiadomości
  • Uroczystości upamiętniające Ofiary Terroru Hitlerowskiego

Uroczystości upamiętniające Ofiary Terroru Hitlerowskiego na cmentarzu na Zaspie

- 85 lat później niema obecność zamordowanych krzyczy do nas gdańszczan, Polaków i Europejczyków - powiedział Piotr Grzelak, zast. prezydent Gdańska podczas uroczystości na cmentarzu na Zaspie symbolicznie kończących obchody rocznicowe wybuchu II wojny światowej w Gdańsku. - A w naszym codziennym nierzadko niezwykle podobnym do ich przedwojennych losów życiu, nie bójmy się przeciwstawiać ludzkiej krzywdzie. 
01.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20240901-ofiary-terroru-52_949x633 (1)
Cmentarz Ofiar Terroru Hitlerowskiego - Pomnik Bohaterów Zaspa. W niedzielę 1 września 2024 roku to właśnie tu symbolicznie zakończono rozpoczęte o 4.45 na Westerplatte obchody 85-lecia wybuchu II wojny światowej w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

“Z miejsca pracy uczynili polską twierdzę” - hołd dla walecznych obrońców Poczty Polskiej

Zakończenie obchodów na Cmentarzu Ofiar Terroru Hitlerowskiego - Pomniku Bohaterów Zaspa

Od września 1939 roku do marca 1945 roku cmentarz na Zaspie (dziś to Cmentarz Ofiar Terroru Hitlerowskiego - Pomnik Bohaterów Zaspa) stał się miejscem grzebania ofiar reżimu hitlerowskiego. W okresie tym pochowanych zostało na Zaspie około 17 tysięcy więźniów i ofiar mordów i egzekucji. W niedzielę 1 września 2024 roku to właśnie tu symbolicznie zakończono rozpoczęte o godz. 4.45 na Westerplatte obchody 85-lecia wybuchu II wojny światowej w Gdańsku.

Na uroczystości byli obecni przedstawiciele środowisk kombatanckich, w tym porucznik Marian Drożdż, kombatant wojny obronnej we wrześniu 1939, podczas okupacji żołnierz Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, władz miasta i woj. pomorskiego, radnych Miasta Gdańska, duchownych różnych religii i wyznań z Gdańska.  Wspólnie odśpiewano hymn państwowy, po przemówieniach można było uczestniczyć w modlitwie międzywyznaniowej. A po złożeniu wieńców i zapaleniu zniczy, Cappella Gedanensis wykonała wiązankę pieśni patriotycznych.

85. rocznica wybuchu wojny na Westerplatte. Premier Tusk: "Nigdy więcej samotności"

20240901-ofiary-terroru-19_949x633
Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds zrównoważonego rozwoju i gospodarki powiedział na cmentarzu na Zaspie: - Pamięć o ich, naszych przodków obecności, jest wskazówką, jest naszą bronią przed powtórką z historii
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Piotr Grzelak: "Nie bójmy się przeciwstawiać ludzkiej krzywdzie" 

- Obchody 85 rocznicy wybuchu II wojny światowej kończymy tu, symbolicznym dla nas wszystkich gdańszczan i pomorzan miejscu, na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na Zaspie - powiedział Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds zrównoważonego rozwoju i gospodarki. - Kończymy je przy niemej obecności blisko 20 tysięcy osób, zwykłych i niezwykłych ludzi których bohaterskie piękne życiorysy osiągnęły kres w tym miejscu, naszych gdańskich i pomorskich przodków których doczesne szczątki spoczęły w tej mogile. Współodczuwamy obecność księdza Bronisława Komorowskiego, proboszcza tutejszego Kościoła pod wezwaniem Stanisława Kostki, Alfa Liczmańskiego, działacza Polonii Gdańskiej i opiekuna harcerzy, Tadeusza Ziółkowskiego, komandora Pilotów Portu Gdańskiego, Antoniego Lendziona, działacza związkowego i posła do Volkstagu Wolnego Miasta Gdańska. Są tu z nami obecni obrońcy Poczty Polskiej w wolnym mieście Gdańsku, są niezłomni cywile którzy jako pierwsi stawili opór niemieckiemu terrorowi. Prawdopodobnie jest z nami również harcmistrz Jan Ożdżyński, pierwsza cywilna ofiara II wojny światowej, także trzej obrońcy Westerplatte Piotr Buder, Jan Krzeszewski i Kazimierz Rasiński. Jest w końcu z nami dziesięcioletnia Erwinka Barzychowska, której obecność unaocznia nam ogrom cierpień czyniony niewinnym podczas całej tej zbrodniczej wojny. Są więźniowie z obozu w Nowym Porcie oraz obozu koncentracyjnego Stutthof. 


ZOBACZ CAŁĄ UROCZYSTOŚĆ

 

Prochy zawieźli na Westerplatte. Koniec ziemskiej tułaczki płk. Sobocińskiego

Ksiądz Marcin Hinz: - "Wciąż pytamy, dlaczego była ta wojna?"

Do udziału w wydarzeniu na Cmentarzu Ofiar Terroru Hitlerowskiego prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zaprosiła przedstawicieli różnych religii i wyznań obecnych w Gdańsku, którzy modlili się za miliony ofiar II wojny światowej ich bliskich. 

- Wszechmogący Boże w 85 rocznicę wybuchu II wojny światowej przychodzimy przed Twoje oblicze, przychodzimy jako grzeszni ludzie, jako ci którzy wiedzą, jak powinni żyć, ale wciąż nie uczą się z historii, nie wyciągają właściwych wniosków - mówił ksiądz profesor Marcin Hinz biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburdzkiego. - Dziękujemy ci za wszystkie ofiary, wszystkich tych ludzi powierzamy twojej opiece, twojej pamięci wierząc, że w tobie zmartwychwstaną i będą żyć wiecznie. Nie rozumiemy tego wszystkiego, co się wydarzyło i mimo przemijania tak wielu lat wciąż pytamy, dlaczego była ta wojna? Dlaczego to wszystko nastąpiło? Dlaczego było tyle ofiar? Wiemy, że tam gdzie człowiek zaczyna patrzeć na drugiego człowieka z nienawiścią, gdy mówi do niego w mowie pełnej hejtu a nie szacunku, to jest to zarzewie czegoś, o czym nie wiemy, jak może się skończyć. Dlatego prosimy cię Panie o pokój na ziemi, o pokój w naszych sercach, o to by dzieło pojednania, które tutaj w Gdańsku tak bardzo pielęgnujemy, przesłanie wolności i solidarności dopłynęło z Westerplatte, z Gdańska, z Polski na cały świat.


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI

 

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu