• Start
  • Wiadomości
  • Francuzi w Gdańsku na 104. rocznicę zakończenia I wojny światowej

Francuzi przyjadą na gdański cmentarz, żeby uczcić 104. rocznicę zakończenia I wojny światowej

11 listopada 1918 roku marszałek Ferdynand Foch, naczelny wódz wszystkich sił sprzymierzonych na froncie zachodnim, podpisał rozejm w Compiègne, który kończył międzynarodowy konflikt zbrojny trwający od 1914 roku. Z tej okazji Ambasada Francji zaprasza na uroczystość, która zorganizowana zostanie 10 listopada na terenie wojskowej nekropolii przy ul. Powstańców Warszawskich w Gdańsku.
08.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ambasada Francji zaprasza na czwartkową uroczystość na Francuskim Cmentarzu Wojskowym w Gdańsku
Ambasada Francji zaprasza na czwartkową uroczystość na Francuskim Cmentarzu Wojskowym w Gdańsku
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Uroczystość organizowana przez Ambasadę Francji

11 listopada Polacy świętują Dzień Odzyskania Niepodległości. Dla Francuzów jest to również bardzo ważna data, ale dotyczy faktu zakończenia I Wojny Światowej.

Przypomnijmy. Ta wojna toczyła się pomiędzy Ententą (Trójporozumieniem), w skład której wchodziła Wielka BrytaniaFrancjaRosjaSerbiaJaponiaWłochyStany Zjednoczonepaństwami centralnymi (Trójprzymierzem), czyli Austro-Węgrami i Niemcami, wspieranymi przez Imperium Osmańskie oraz Bułgarię.

Frédéric Billet, Ambasador Francji w Polsce, zaprasza na uroczystość upamiętniającą 104. rocznicę zawieszenia broni w1918 r. oraz oddania hołdu wszystkim poległym za Francję.

Wydarzenie to odbędzie się w czwartek, 10 listopada, o godz. 12.00, na Francuskim Cmentarzu Wojskowym.

Wizyta francuskiego prezydenta we wrześniu 1967 roku

Największy francuski cmentarz poza granicami Francji

Znajdujący się przy ul. Powstańców Warszawskich 35 w Gdańsku Wojskowy Cmentarz Francuski to największa wojenna nekropolia francuska położona poza granicami Francji. Na powierzchni około 2 ha, w 8 kwaterach, spoczywają żołnierze francuscy z różnych czasów i różnych konfliktów zbrojnych. Około 30 procent grobów posiada dane osobowe zmarłych, pozostałe mogiły są bezimienne.

Wiadomo, że pochowani są tu głównie jeńcy ekshumowani z wielu rejonów Polski, którzy zmarli w obozach jenieckich w czasie II Wojny Światowej. Spoczywają tu również przeniesione z Cmentarza Garnizonowego w Gdańsku szczątki żołnierzy francuskich z okresu I Wojny Światowej, a także szczątki jeńców francuskich wziętych do niewoli po bitwie pod Sedanem w czasie Wojny Prusko-Francuskiej z 1870 roku. W czasie gdy cmentarz zakładano, odnaleziono w tym miejscu szczątki żołnierzy francuskich z czasów Wojen Napoleońskich - znajdowało się tu bowiem w roku 1813 miejsce pochówku żołnierzy.

Cmentarz został otwarty w 1967 roku przed przybyciem do Polski prezydenta Francji gen. Charlesa De Gaulle’a. Obok siebie spoczywają żołnierze różnych wyznań - chrześcijanie, muzułmanie, wyznawcy judaizmu. W 2002 roku została zakończona gruntowna renowacja cmentarza.

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas