“Nie jesteśmy bezsilni wobec zła, bo pamiętamy”. Uroczystość na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu

Na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie spoczywają tysiące imiennych i bezimiennych ofiar II wojny światowej z całego Pomorza. W 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej, także i tutaj zapłonęły znicze, złożono wieńce, odmówiono wspólnie modlitwę.
01.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
wymieniona osoba i kilka innych przed dużym pomnikiem na cmentarzu
Przy mikrofonie prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, w tle pomnik - obelisk na zaspiańskim cmentarzu poświęcony zamordowanym przez Niemców kolejarzom i celnikom z Szymankowa
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Pomnik kolejarzy i celników z Szymankowa  

Uroczystości w 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej na zaspiańskim cmentarzu odbyły się pod pomnikiem upamiętniającym kolejarzy i celników z Szymankowa, bestialsko zamordowanych wraz z rodzinami przez Niemców w pierwszym dniu wojny.

Wokół obelisku skupili się kombatanci i weterani, parlamentarzyści i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i służb mundurowych, miejscy radni, przedstawiciele rodzin pochowanych na cmentarzu osób, gdańszczanki i gdańszczanie.

OBEJRZYJ TRANSMISJĘ Z UROCZYSTOŚCI

 

Kwiaty, modlitwa i pamięć. Miejskie obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej

84. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Poranne uroczystości na Westerplatte

Obrońcy Poczty i tysiące innych

Po wspólnym, wraz z Capellą Gedanensis, odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która zaznaczyła, że na cmentarzu spoczywają prochy być może nawet 20 tysięcy osób, dokładne liczby nie są znane.   

- Nie o liczby przecież idzie, ale o ogrom zła, jakiego doświadczyli oni sami i całe pokolenie. Pierwsza fala terroru hitlerowskiego objęła głównie przedstawicieli gdańskiej Polonii i pracowników polskich instytucji w Wolnym Mieście Gdańsku, a później represje rozlały się na całe Pomorze - mówiła prezydent. - Tu, na Zaspie, spoczywają obrońcy Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, niezłomni cywile, którzy pierwsi stawili opór niemieckim napastnikom… Ci z nich, którzy przeżyli bestialski atak na budynek Poczty, 5 października 1939 roku zostali rozstrzelani i pochowani na Zaspie.

zamyślonych kilka osób, stojących
Uroczystość w 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na Zaspie
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Hm. Bogdan Radys. Strażnik pamięci o pocztowcach i harcerzach z Wolnego Miasta Gdańska

Aleksandra Dulkiewicz wspomniała też inne ofiary, których prochy spoczywają na Zaspie - pomordowanych więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof i jego podobozów:

  • ks. Bronisława Komorowskiego (proboszcza kościoła pw. Stanisława Kostki),
  • Alfa Liczmańskiego (działacza Polonii gdańskiej i opiekuna harcerzy),
  • Tadeusza Ziółkowskiego (komandora pilotów Portu Gdańskiego),
  • Antoniego Lendziona (działacza związkowego i posła do Volkstagu Wolnego Miasta Gdańska)

Na Zaspie spoczywają też prochy 10-letniej Erwinki Barzychowskiej, pierwszej dziecięcej ofiary II wojny światowej, zmarłej w cierpieniach po tym, jak podczas ataku na budynek Poczty Polskiej w WMG została przez niemieckich zbrodniarzy oblana łatwopalną substancją i podpalona miotaczem ognia.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI

Pamiętamy i mówimy wojnie - nie

- Wymordowani Polacy, którzy znaleźli miejsce spoczynku na tym cmentarzu, dają nam nieprzedawnioną lekcję historii, która zaczęła się w Gdańsku 1 września 1939 roku. Nie jesteśmy bezsilni wobec zła, nie jesteśmy bezsilni, bo pamiętamy i mówimy wojnie: nie, bo pielęgnujemy wolność, demokrację i dobrosąsiedzkie relacje, bo solidarnie wspieramy siostry i braci Ukraińców. Pochylmy głowy, by uczcić ofiary hitleryzmu na naszej pomorskiej ziemi - zakończyła przemówienie prezydent Gdańska, a po nim odbyła się modlitwa międzywyznaniowa za miliony ofiar II wojny światowej i ich rodziny. 

Po uroczystym złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy, Capella Gedanensis wykonała wiązankę pieśni patriotycznych.

Chórzystki i chórzyści w czarnych strojach stoją pod krzyżem i śpiewają
W uroczystościach 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbyły się Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie, uczestniczyła Capella Gedanensis
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Rodziny 16 Westerplatczyków i szkoły im. Bohaterów Westerplatte na uroczystościach w Gdańsku

TV

W historycznym miejscu byłej Stoczni Gdańskiej nadal buduje się statki