• Start
  • Wiadomości
  • Uroczystość 50. rocznicy uklęknięcia Willy'ego Brandta pod pomnikiem Bohaterów Getta. Wspólne obchody Gdańska i Lubeki

Uroczystość 50. rocznicy uklęknięcia Willy'ego Brandta pod pomnikiem Bohaterów Getta. Wspólne obchody Gdańska i Lubeki

- Obraz klęczącego kanclerza Republiki Federalnej Niemiec Willy'ego Brandta jest jednym z najtrwalszych znaków pamięci w historii XX wieku - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podczas wirtualnych obchodów 50. rocznicy tego wydarzenia. Aby uczcić i upamiętnić to ważne wydarzenie Gdańsk i Lubeka zorganizowały wspólne artystyczne przedsięwzięcie: krótki koncert oraz przedstawienie polskiego i niemieckiego spojrzenia.
05.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie z wystawy Willy Brandt a Polska  , którą otwarto w Nowym Ratuszu w Gdańsku w 40. rocznicę podpisania układu o podstawach normalizacji stosunków między PRL a RFN
Zdjęcie z wystawy "Willy Brandt a Polska", którą otwarto w Nowym Ratuszu w Gdańsku w 40. rocznicę podpisania układu o podstawach normalizacji stosunków między PRL a RFN
                                                                                                                                                                                Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Pięćdziesiąt lat temu, 7 grudnia 1970 roku, Willy Brandt, ówczesny Kanclerz Republiki Federalnej Niemiec, podczas wizyty w Warszawie oddał hołd Bohaterom Getta, klękając przed poświęconym im pomnikiem. Ten symboliczny gest stanowił punkt zwrotny w budowaniu cierpliwej i mądrej naprawy trudnych od stuleci relacji polsko–niemieckich.

- Ten gest przez wielu jest uznany także za przyznanie się do winy przez Niemców za rozpętanie tragedii drugiej wojny światowej - mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Ale myślę, że trzeba widzieć ten gest w szerszym wymiarze. Dla mnie gest Willy'ego Brandta to odpowiedź, odsunięta w czasie odpowiedź, biskupów polskich do biskupów niemieckich wystosowana w 1965 roku, w którym napisali "wybaczamy i prosimy o wybaczenie".
  

Prezydent Dulkiewicz w Lubece. Wykład z okazji 50. rocznicy wyboru kanclerza Willego Brandta

 

Podzczas uroczystości online prezydent Dulkiewicz powiedziała, że gest Will'ego Brandta był przez wielu uznany za przyznanie się do winy przez Niemców za rozpętanie tragedii II wojny światowej
Prezydent Dulkiewicz powiedziała, że gest Will'ego Brandta był przez wielu uznany za przyznanie się do winy przez Niemców za rozpętanie tragedii II wojny światowej
Fot. gdansk.pl

 

Aby uczcić i upamiętnić to ważne wydarzenie Gdańsk i Lubeka, miasto w którym urodził się Willy Brandt, zorganizowały wirtualne obchody: krótki koncert oraz przedstawienie polskiego i niemieckiego spojrzenia na ten historyczny moment. Obchody rocznicy, koncert i rozmowę o znaczeniu tego gestu dla Polski i Niemiec można było obejrzeć online w sobotę, 5 grudnia, na portalu gdansk.pl. 

ZOBACZ FILM

 

Cornelia Pieper, konsul generalny Niemiec w Gdańsku mówiła, że symbolika tego gestu sprawia, że stał się on najważniejszym wydarzeniem historycznym w tym czasie, to był też czas przebicia się Brandta z jego polityką odprężenia i polityką wschodnią.  

- Moment ten jawi się nam jako punkt zwrotny być może w całych nowożytnych niełatwych stosunkach polsko-niemieckich - powiedział Tomasz Nałęcz, historyk, polityk, poseł na Sejm. - Przypomnijmy tło rozgrywających się wtedy wydarzeń. Legendarny już dzisiaj gest kanclerza miał miejsce 7 grudnia 1970 roku, a chodziło o podpisanie układu między Polską Rzeczpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec o podstawach normalizacji ich wzajemnych stosunków, i uznanie zachodniej granicy Polski. W tym kontekście widać dopiero jego wagę i znaczenie. 

Joachim Gauck, były prezydent Republiki Federalnej Niemiec w latach 2010-2017 powiedział, że ten gest na zawsze już zakotwiczył się w sercach Niemców i Polaków trwale budując lepsze stosunki między narodami. Dodał, że jest w nim prośba o przebaczenie, głęboko humanistyczny gest który pomógł otworzyć serca obu narodów. 

 

Joachim Gauck, były prezydent Republiki Federalnej Niemiec w latach 2010 -2017
Joachim Gauck, były prezydent Republiki Federalnej Niemiec w latach 2010-2017
fot. Materiały organizatora

 

W pierwotnym zamyśle koncert miał mieć formę wspólnego wykonania "Polskiego Requiem" Krzysztofa Pendereckiego i "Niemieckiego Requiem" Johannesa Brahmsa przez połączone orkiestry i chóry uczelni muzycznych Gdańska, Lubeki i Warszawy w filharmoniach tych miast. W związku z obecną sytuacją epidemiczną realizacja tego zamierzenia musi zostać przesunięta o rok. 

Koncerty odbędą się za rok: 6 grudnia 2021 w Gdańsku, 7 grudnia 2021 w Warszawie, 10 grudnia 2021 w Lubece.


Wydarzenie powstało z inicjatywy Lions Club Lubeka i Lions Club Gdańsk–1, a jego patronami i współorganizatorami są Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Nadburmistrz Lubeki Jan Lindenau, Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku Cornelia Pieper, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Akademia Muzyczna w Lubece, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundacja Willy Brandta w Lubece.

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę