Z powodu pandemii koronawirusa wszystkim, którzy chcieliby oddać hołd powstańcom, zalecamy wirtualne uczestnictwo w wydarzeniu, które będzie możliwe dzięki transmisji uroczystość na portalu gdansk.pl.
- Początek spotkania pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego zaplanowano na godz. 16.45.
- Kwadrans później rozlegną się syreny na pamiątkę godziny W. W programie także m.in. wystąpienia oficjalne, wspólna modlitwa, apel pamięci.
Kwiaty w imieniu prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz złoży jej zastępca Piotr Grzelak.
Dzień później - w niedzielę, 2 sierpnia w południe w Bazylice Mariackiej odprawiona zostanie msza św. koncelebrowana w intencji zmarłych i żyjących powstańców warszawskich oraz kombatantów.
Organizatorami rocznicowych uroczystości są Prezydent Miasta Gdańska oraz Okręg Pomorski Światowego Związku Armii Krajowej.
Uczestnicy uroczystości proszeni są o założenie maseczek ochronnych i zachowanie odstępu 1,5 m od pozostałych zgromadzonych.
Gdańscy powstańcy warszawscy
Powstanie Warszawskie zakończyło się zagładą miasta i śmiercią około 150 tys. cywilnych mieszkańców oraz 16 tys. powstańców. Większość ocalałych warszawskich rodzin do dziś mieszka w stolicy, ale dużą część powojenne losy rzuciły w różne miejsca kraju i świata - w tym setki na Pomorze, głównie do Trójmiasta i Słupska. Ich potomkowie - dzieci, wnuki i prawnuczęta - związały się z naszym regionem. Jeszcze siedem lat temu Muzeum Powstania Warszawskiego doliczyło się 14 kombatantów mieszkających w Gdańsku i na Pomorzu, teraz pozostała ich z pewnością tylko garstka.
Jednym ze świadków historii, który od lat bierze udział w gdańskiej uroczystości upamiętniającej wybuch powstania jest Krystyna Łubieńska - mieszkająca w Sopocie aktorka Teatru Wybrzeże, która w 1944 roku miała niespełna 12 lat, a o traumie powstańczych miesięcy opowiedziała kilka lat temu w jednym z wywiadów prasowych.
W rocznicę powstania warszawskiego w Gdańsku obecny jest także zawsze prof. Jerzy Grzywacz, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który jako harcerz Szarych Szeregów walczył na Powiślu.
Jeszcze cztery lata temu rozmawialiśmy z powstańcem Gustawem Budzyńskim, który po wojnie zamieszkał we Wrzeszczu. Ten uczestnik walk powstańczych zmarł w lipcu 2018 r.
Był podziurawiony jak sito, dziś ma 95 lat. Poznaj powstańca warszawskiego, gdańszczanina z wyboru
Z Gdańskiem połączył także swoje powojenne losy Wiktor Tołkin - zmarł w 2013 roku, a także Janusz Gunderman, czy też Janusz Brzeziński - zmarły w 1995 roku.
Powstańcze biogramy, także w poszukiwaniu gdańskich, powojennych śladów śledzić można w wirtualnych zasobach Muzeum Powstania Warszawskiego.
W imię wspólnych wartości. Uroczyste obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego