• Start
  • Wiadomości
  • Tablica w miejscu, w którym mieszkał prof. Konstanty Andrzej Kulka

Tu mieszkał prof. Konstanty Andrzej Kulka - pamiątkową tablicę odsłonił sam wirtuoz skrzypiec

W sobotę, 3 grudnia, przy ul. Zakopiańskiej 24 na gdańskich Siedlcach, uroczyście odsłonięto tablicę na budynku, w którym w latach 1947-1970 mieszkał profesor Konstanty Andrzej Kulka - wirtuoz skrzypiec i pedagog, znakomity interpretator muzyki współczesnej współpracujący z najsłynniejszymi orkiestrami świata. Tablica powstała dzięki Andrzejowi Wardziakowi, radnemu Dzielnicy Siedlec, a także Brygidzie Folkman-Banaszak, prezes Stowarzyszenia „Dla Siedlec” oraz Annie Golędzinowskiej, radnej miasta Gdańska.
03.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W sobotę, 3 grudnia 2022 r., odsłonięto pamiątkową tablicę na budynku, w którym mieszkał prof. Konstanty Andrzej Kulka
W sobotę, 3 grudnia 2022 r., odsłonięto pamiątkową tablicę na budynku, w którym mieszkał prof. Konstanty Andrzej Kulka
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Wirtuoz skrzypiec Konstanty Andrzej Kulka: - Czuję się gdańszczaninem

W wydarzeniu wziął udział sam profesor Konstanty Andrzej Kulka oraz Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, a także przedstawiciele Rady Miasta Gdańska, Rady Dzielnicy Siedlce oraz bliscy i przyjaciele honorowanego muzyka.

Tablica na Siedlcach jest pierwszą w tej dzielnicy, a 27. w Gdańsku. Profesor Konstanty Andrzej Kulka jest pierwszym muzykiem uhonorowanym tablicą pamiątkową w naszym mieście.

 

W uroczystości udział wzięli: Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska, przedstawiciele Rady Miasta Gdańska, Rady Dzielnicy Siedlce oraz bliscy i przyjaciele uhonorowanego artysty
W uroczystości udział wzięli: Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska, przedstawiciele Rady Miasta Gdańska, Rady Dzielnicy Siedlce oraz bliscy i przyjaciele uhonorowanego artysty
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Inicjatorem ufundowania tablicy był Andrzeja Wardziak, radny Dzielnicy Siedlce, a wnioskodawcami przedstawiciele Stowarzyszenia „Dla Siedlec”, a w szczególności prezes Stowarzyszenia Brygida Folkman-Banaszak oraz Anna Golędzinowska radna miasta Gdańska. 

Misją Stowarzyszenia „Dla Siedlec” jest m.in. integracja lokalnej społeczności oraz działanie na rzecz zwiększenia udziału mieszkańców miasta gdańska, ze szczególnym uwzględnieniem dzielnicy Siedlce, w życiu społecznym i obywatelskim.

Zobacz zdjęcia z wydarzenia - 3 grudnia 2022 r., przy ul. Zakopiańskiej 24 na gdańskich Siedlcach, odsłonięto tablicę na budynku, w którym w latach 1947-1970 mieszkał profesor Konstanty Andrzej Kulka

 

Kim jest Konstanty Andrzej Kulka 

To skrzypek wirtuoz, solista, kameralista i pedagog. Od 1967 roku do chwili obecnej wykonał ponad 1500 koncertów symfonicznych i recitali na całym świecie. Grał z takimi orkiestrami jak np. Berliner Philharmoniker, Chicago Symphony Orchestra, Minnesota Orchestra, London Symphony Orchestr. Występował na festiwalach muzycznych w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Brighton, Pradze, Barcelonie, Flandrii, Warszawie i in. W roku 1970 brał udział w wielkim festiwalu muzycznym poświęconym Ludwigowi van Beethovenowi w jego 200. rocznicę urodzin.

 

Konstanty Andrzej Kulka to skrzypek wirtuoz, solista, kameralista i pedagog. Wykonał ponad 1500 koncertów symfonicznych i recitali, występował z najlepszymi orkiestrami na całym świecie
Konstanty Andrzej Kulka to skrzypek wirtuoz, solista, kameralista i pedagog. Wykonał ponad 1500 koncertów symfonicznych i recitali, występował z najlepszymi orkiestrami na całym świecie
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Od Liceum Muzycznego do końca studiów w Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku pracował pod kierunkiem Stefana Hermana. W 1971 roku ukończył studia z najwyższym wyróżnieniem. W roku 1964, będąc jeszcze uczniem Liceum Muzycznego, brał udział w Międzynarodowym Konkursie im. Niccola Paganiniego w Genui, na którym otrzymał dyplom ze specjalnym wyróżnieniem. We wrześniu 1966 roku zajął pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Radiofonii Niemieckich w Monachium i od tej pory rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera.

Artysta zrealizował wiele nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. W jego dorobku fonograficznym znajdują się sonaty, utwory wirtuozowskie i koncerty: Vivaldiego, Mozarta, Mendelssohna, Głazunowa, Lalo, Bartóka, Prokofiewa, Beethovena, Brahmsa, Karłowicza, Pendereckiego, Hindemitha i Szymanowskiego. Za nagranie wszystkich utworów Karola Szymanowskiego otrzymał nagrodę specjalną Polskiego radia, a za płytę z dwoma Koncertami skrzypcowymi Szymanowskiego otrzymał w Paryżu w 1981 roku Grand Prix du Disque. Nagrywał też polską muzykę współczesną (Pendereckiego, Lutosławskiego, Knapika, Blocha, Jabłońskiego i in.).

Za granicą często wykonuje utwory polskich kompozytorów. Jest pierwszym po Isaacu Sternie wykonawcą I Koncertu Krzysztofa Pendereckiego – grał ten utwór wielokrotnie w Europie i Ameryce Północnej, zazwyczaj pod batutą kompozytora. Bierze udział w licznych zagranicznych tournée z polskimi orkiestrami. Od 1984 roku jest ściśle związany z Filharmonią Narodową, z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii – głównie pod batutą Witolda Rowickiego, a później Kazimierza Korda – objechał wielokrotnie niemal cały świat.

 

Gratulacje złożyła wybitnemu artyście również Barbara Frydrych, dyrektorka Biura Prezydenta ds. Kultury
Gratulacje złożyła wybitnemu artyście również Barbara Frydrych, dyrektorka Biura Prezydenta ds. Kultury
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Konstanty Andrzej Kulka otrzymał wiele wyróżnień, m.in. nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi w promowaniu kultury polskiej za granicą, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, wiele tytułów honorowych oraz odznaczeń okolicznościowych. Od 1994 roku jest profesorem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet), a od roku 2012 Konsultantem Artystycznym Cappelli Gedanensis, z którą wykonał kilkadziesiąt koncertów.

Tablice dla upamiętnienia wybitnych gdańszczan

Tablice pamiątkowe to projekt realizowany przez miasto. Założeniem inicjatywy jest umieszczanie w przestrzeni Gdańska spójnych wizualnie oznaczeń w celu upowszechniania wśród mieszkańców i turystów wiedzy o miejscach związanych z wydarzeniami i osobami ważnymi dla historii kraju i regionu. System tablic pamiątkowych zainicjowany został w czerwcu 2018 roku.

Tablice wykonane są z blachy emaliowanej, mają znormalizowany kształt i kolorystykę oraz zawierają treść w języku polskim i w tłumaczeniu na język angielski, a w szczególnych przypadkach także na trzeci język.

Zasłużony burmistrz i słynny rzeźbiarz będą mieli swoje tablice. Odsłonięcie - w lipcu

Odsłonięto nowe, kamienne tablice na budynku Muzeum Poczty Polskiej

Mistyczka Dorota z Mątów ma tablicę pamiątkową na jednej z gdańskich kamienic

Informacje o wszystkich tablicach umieszczonych na terenie Gdańska oraz szczegóły dotyczące składania wniosków można znaleźć na portalu www.gdansk.pl.

Wnioski o zawieszenie tablic złożone do Biura Prezydenta ds. Kultury w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, rozpatrywane są przez komisję ds. pomników. Autorem wniosku mogą być właściciele nieruchomości, wspólnoty mieszkaniowe, grupy co najmniej 5 radnych Rady Miasta Gdańska, Rady Dzielnic, osoby prawne, instytucje bądź organizacje mające siedzibę w Gdańsku. Szczegóły oraz niezbędne wnioski można znaleźć na stronie Biura Prezydenta ds. Kultury

 

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask