• Start
  • Wiadomości
  • Upamiętnienie marszałka Józefa Piłsudskiego w 87. rocznicę śmierci

Upamiętnienie marszałka Józefa Piłsudskiego w 87. rocznicę jego śmierci

Już od 16 lat w Gdańsku odbywają się uroczystości pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Coroczne upamiętnienie marszałka odbyło się w czwartek, 12 maja u zbiegu al. Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego na Strzyży. W tym roku nie zabrakło odniesień do obecnej sytuacji w Ukrainie.
12.05.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uroczystości związane z 87. rocznicą śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły pod pomnikiem marszałka w dzielnicy Strzyża.
Uroczystości związane z 87. rocznicą śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły pod pomnikiem marszałka w dzielnicy Strzyża
fot. Piotr Wittman/ www.gdansk.pl

85 lat temu zmarł Józef Piłsudski. Dlaczego Gdańsk czci pamięć marszałka?

- Wierzył, że wolna i niepodległa Ukraina jest dla interesów Polski niezbędna. Zakładał stworzenie wspólnego frontu zniewolonych narodów dawnego imperium rosyjskiego, który miał stanowić przeciwwagę wobec agresywnej Rosji – przypominał Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Polska i Ukraina – powiedział – przeżyły ciężką niewolę. Oba te kraje należą do tych, na których panował stały terror. Już dziecko uczono tutaj, aby trzymało na uwięzi swe myśli. Niewola i prześladowanie były stałym udziałem obydwu krajów. Wolna Polska nie może być istotnie swobodną, dopóki naokoło panuje wciąż hasło niewolniczego poddawania woli narodowej przy przemocy terroru – przytaczał słowa marszałka Piotr Borawski.

W uroczystości rocznicowej wzięli udział także ppłk Artur Ostrowski, Sekretarz Zarządu Okręgu Gdańskiego Związku Piłsudczyków, asysta Wojska Polskiego z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich, poczty sztandarowe
i młodzieży wraz z nauczycielami. Modlitwę w intencji zmarłego prowadził ks. Wiesław Okoń, proboszcz Rzymskokatolickiej parafii wojskowo-cywilnej pw. Matki Odkupiciela.

Zobacz galerię zdjęć z uroczystości

Pomnik wielkiego Polaka

Pomnik u zbiegu al. Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego na Strzyży powstał z inicjatywy społecznego komitetu zawiązanego w latach 90-tych, którego celem było upamiętnienie związków Józefa Piłsudskiego z Gdańskiem, gdzie przebywał w roku 1917 osadzony w więzieniu (aktualnie areszt na ul. Kurkowej). 28 października 2004 roku decyzją Rady Miasta wystawienie pomnika oddano w gestię prezydenta Gdańska. W wyniku konkursu (wpłynęło 17 propozycji), zwyciężył projekt Tomasza Radziewicza - figura idącego zamyślonego, charyzmatycznego pochylonego mężczyzny w sile wieku, z założonymi do tyłu rękoma, w których trzyma marszałkowską buławę, na cokole. Wysokość odlanej w brązie figury 380 cm, całość z cokołem 455 cm, ciężar figury 1200 kg.

Pomnik został odsłonięty 11 listopada 2006 roku przez ostatniego Prezydenta Polski na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego w obecności władz miasta i licznych delegacji. Pomnik stoi na specjalnie skomponowanej nawierzchni z dwukolorowej kostki kamiennej, z wyobrażeniem orła w koronie.  Więcej informacji o pomniku można znaleźć w Gedanopedii.

Wydawnictwo Polskiego Chóru Kameralnego

Z inicjatywy dyrektora Jana Łukaszewskiego, wydany został Album nutowy „Drogi do Niepodległej". Jego premiera przypadła 12 maja - dokładnie w 87. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego. Unikatowa publikacja, wzbogacona o zdjęcia i słowo z ciekawym opisem historyczno-muzykologicznym, zawiera 14 pieśni legionowych oraz 4 utwory Ignacego Jana Paderewskiego, opracowane na chór a cappella przez Ireneusza Łukaszewskiego. Szczegóły dostępne są na stronie Polskiego Chóru Kameralnego.

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór