• Start
  • Wiadomości
  • Upamiętnienie gdańszczanina Brunona Zwarry w setną rocznicę urodzin

Upamiętnienie gdańszczanina Brunona Zwarry w setną rocznicę urodzin

Brunon Zwarra to rodowity gdańszczanin, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych, autor książek o historii Gdańska. Zmarł przed rokiem - 14 sierpnia. W dniu 18 października 2019 obchodziłby sto lat. W rocznicę urodzin odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa a jeden z nowych tramwajów otrzyma jego imię.
05.08.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Brunon Zwarra żył 99 lat, napisał 10 książek o historii Gdańska
Brunon Zwarra żył 99 lat, napisał 10 książek o historii Gdańska
fot. Stowarzyszenie Biskupia Górka

 

Brunon Zwarra urodził się 18 października 1919 w Gdańsku. Był uczniem Gimnazjum Polskiego, działał w polskich organizacjach na terenie Wolnego Miasta Gdańska, od 1935 pracował w Emalierni Johannesa Segora w Gdańsku Wrzeszczu.

Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany we wrześniu 1939 w Gdyni, trafił do obozów koncentracyjnych Stutthof i Sachsenhausen. Zwolniony w 1942 roku wrócił do pracy w Emalierni Segora. Po przejściu frontu i powrocie Gdańska do Polski, zajął się odbudową zniszczonego zakładu, pod nową nazwą Zakład Lakierniczo-Emalierski „Gedania”.

W latach siedemdziesiątych, dzięki namowom i wsparciu prof. Mariana Pelczara, dyrektora Biblioteki Gdańskiej PAN, zajął się pracą pisarską. Za najważniejsze osiągnięcia Brunona Zwarry uważa się dziś opracowanie publikacji “Gdańsk 1939. Wspomnienia Polaków gdańszczan”, która zawiera 73 dokumentalne relacje o początku II wojny światowej w Gdańsku. Jest też autorem autobiograficznej pięciotomowej książki “Wspomnienia gdańskiego bówki”, powieści “W gdańskiej twierdzy” i “Gdańszczanie”.

W swoich książkach m.in. prowadził ostrą polemikę z Günterem Grassem, który jego zdaniem w książce “Blaszany Bębenek” pokazał wypaczony i szkalujący dobre imię Polaków obraz obrony Poczty Polskiej 1 września 1939. W 1993 oficjalnie zaprotestował przeciwko przyznaniu Grassowi honorowego obywatelstwa miasta Gdańska.

Gdański samorząd doceniał zasługi Brunona Zwarry, uhonorowano go m.in. medalem księcia Mściwoja II oraz Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury "Splendor Gedanensis". 

- Tak zasłużony człowiek dla naszego miasta i mieszkańców, zasługuje na godne upamiętnienie. W rocznicę urodzin odsłonimy tablicę pamiątkową, nadamy także imię Brunona Zwarry jednemu z nowych tramwajów -  mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

 

W środku budynek przy ul. Biskupia 4. Na nim zostanie umieszczona tablica upamiętniająca Brunona Zwarrę
W środku budynek przy ul. Biskupia 4. Na nim zostanie umieszczona tablica upamiętniająca Brunona Zwarrę
fot. gdansk.ukosne.pl

 

Zwarra przed wojną mieszkał na Biskupiej Górce. Tablica upamiętniająca zostanie umieszczona na kamienicy przy ul. Biskupia 4. 

Z kolei na wniosek radnych jeden z tramwajów wyprodukowanych w zakładach „Pesa” w Bydgoszczy otrzyma imię gdańskiego pisarza. 

- Cieszę się, że ten pomysł połączył tak różne środowiska w gdańskiej radzie miasta - mówi Bogdan Oleszek, radny Wszystko dla Gdańska, i wieloletni przewodniczący Rady Miasta Gdańska.

Wkrótce będzie miała miejsce także reedycja książki Brunona Zwarry pt. „Gdańsk 1939”. Władze miasta pracują także nad dodatkowym upamiętnieniem pana Brunona, ale każdy taki pomysł wymaga konsultacji z rodziną pisarza.

 

Czytaj także:

Gdańsk żegna Brunona Zwarrę - pisarza, który stworzył portret miasta

Gdańszczanie pożegnali Brunona Zwarrę na Cmentarzu Oliwskim w Gdańsku

 

 

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych