• Start
  • Wiadomości
  • Uniwersytet Gdański. Uczelnia otrzymała unikalny skaner potrzebny do projektu badawczego 

Uniwersytet Gdański. Uczelnia otrzymała unikalny skaner potrzebny do projektu badawczego 

To unikalne urządzenie posiada zaledwie kilka laboratoriów na świecie. Skaner do obrazowania hiperspektralnego rdzeni osadów geologicznych trafił do Wydziału Oceanografii i Geografii UG. Umożliwia on wykrywanie w osadach fotopigmentów, które są ważnymi wskaźnikami zmian środowiska w przeszłości. 
09.02.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na pierwszym planie stoi mężczyzna w średnim wieku, w koszulce z krótkimi rękawami obok niego z lewej strony stoi skaner
Jak tłumaczy profesor Wojciech Tylmann (na zdjęciu) skaner jest urządzeniem pozwalającym na analizę próbek o dużych wymiarach (szerokość 4,5-12 cm, długości do 150 cm), co ma znaczenie w przypadku rdzeni osadów geologicznych.
Fot. Mat. prasowe UG

 

 

Gdańska uczelnia urządzenie otrzymała w ramach grantu NCN Opus pt. Eutrofizacja, zmiany reżimu mieszania i anoksja: reakcje warwowego Jeziora Gorzyńskiego (Polska NW) na zmienność klimatu i wpływ człowieka w holocenie, kierowanego przez prof. dr. hab. Wojciecha Tylmanna z Wydziału Oceanografii i Geografii UG. 

Pomysł badań, które są planowane w projekcie i zorganizowania specjalistycznego laboratorium zrodził się dzięki współpracy Prof. dr. hab. Wojciecha Tylmanna z grupą badawczą Prof. Martina Grosjeana z Uniwersytetu w Bernie. Zapoczątkowane w Bernie badania nad zastosowaniami obrazowania hiperspektralnego w analizach rdzeni osadów jeziornych doprowadziły do opracowania przez firmę Specim Ltd (Finlandia) prototypu skanera hiperspektralnego, który został zainstalowany na Uniwersytecie w Bernie. Obecnie takim samym sprzętem dysponuje Uniwersytet Gdański.

Jak tłumaczy profesor Tylmann skaner jest urządzeniem pozwalającym na analizę próbek o dużych wymiarach (szerokość 4,5-12 cm, długości do 150 cm), co ma znaczenie w przypadku rdzeni osadów geologicznych. Zainstalowana w urządzeniu kamera hiperspektralna umożliwia obrazowanie w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni (400-1000 nm) z bardzo wysoką rozdzielczością przestrzenną (40 μm). 

 

 

Wyniki dotychczasowych badań wskazują, że dzięki tej technice można wykrywać w osadach fotopigmenty (np. z grupy chlorofili czy bakteriochlorofili), które są ważnymi wskaźnikami zmian środowiska w przeszłości. Główne zalety w porównaniu do klasycznych metod laboratoryjnych to szybkość wykonywania analiz, bardzo wysoka rozdzielczość przestrzenna i niskie koszty użytkowania. Urządzenie  zainstalowane w Zakładzie Geomorfologii i Geologii Czwartorzędu jest obecnie w fazie testowania i kalibracji, ale niebawem zyska pełną zdolność operacyjną. 


Źródło: Uniwersytet Gdanski 

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki