W najnowszym zestawieniu QS World University Ranking Uniwersytet Gdański wspiął się o 100 miejsc w górę wśród uczelni z całego świata: z przedziału 951-1000 wszedł do przedziału 851-900. Jak podają władze UG jest to największy awans wśród polskich uczelni z pierwszego tysiąca zestawienia.
- W realiach ogromnej konkurencji, gdy wszystkie uczelnie usilnie zabiegają o jak najlepsze pozycje rankingowe - jest to wspaniałe osiągnięcie - mówi Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski. - Awans potwierdził wybraną przez nas i konsekwentnie realizowaną politykę rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego. Potwierdzają to najlepiej ocenione w UG w skali światowej wskaźniki, między innymi udział w międzynarodowych sieciach badawczych czy zagadnienia zrównoważonego rozwoju.
Gdańska uczelnia znacząco poprawiła także notowania także w ujęciu krajowym, awansując z pozycji 11. na 8. wśród wszystkich notowanych uczelni polskich oraz z pozycji 6. na 4. w grupie uniwersytetów klasycznych. Lepiej notowane są jedynie Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Dr Julia Balcerowska z UG tegoroczną laureatką Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców
Uczelnie polskie w rankingu QS 2025
Jak podaje biuro prasowe UG, aż 5 663 uczelni wyższych z całego świata ubiegało się o klasyfikację w tegorocznej edycji rankingu, z czego zakwalifikowano jedynie 1503. W zestawieniu znalazły się 22 polskie uczelnie wyższe, spośród których najlepiej oceniono Uniwersytet Warszawski (258 pozycja na świecie), Uniwersytet Jagielloński (312) oraz Politechnikę Warszawską (527).
W przedziale 851-900 obok UG znalazły się Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Poznański Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Wrocławski. Politechnika Gdańska znalazła się w przedziale 801-810, czyli wyżej niż UG.
Pierwsza dziesiątka światowego rankingu to:
- Massachusetts Institute of Technology (MIT)
- Imperial College London
- University of Oxford
- Harvard University
- University of Cambridge
- Stanford University
- ETH Zurich
- National University of Singapore
- University College London (UCL)
- Caltech: California Institute of Technology
Pierwsza dziesiątka polskich uczelni w światowym rankingu:
- Uniwersytet Warszawski (miejsce 258)
- Uniwersytet Jagielloński (312)
- Politechnika Warszawska (527)
- UAM Poznań (761-770)
- Politechnika Gdańska (801-850)
- AGH Kraków (851-900)
- Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (851-900)
- Uniwersytet Gdański (851-900)
- Uniwersytet Wrocławski (851-900)
- UMK Toruń (901-950)
Metodologia rankingu
Ranking QS oparty jest na 5 głównych kryteriach. 50 proc. wagi to oceny ekspertów akademickich z całego świata i liczba cytowań. Kolejne 20 proc. składowej oceny końcowej to wskaźnik opracowany w oparciu o opinie pracodawców oraz o zdolności instytucji do zapewnienia wysokiego poziomu zatrudnialności swoich absolwentów. Pozostałe kryteria oceny i ich wagi to: stosunek liczby wykładowców do liczby studentów, zaangażowanie międzynarodowe oceniane przez pryzmat liczby zagranicznych naukowców, studentów oraz udziału z międzynarodowych sieciach badawczych, oraz zaangażowanie w realizację zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem.