• Start
  • Wiadomości
  • Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza uczciło Dzień Patrona

Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza uczciło Dzień Patrona

W piątek, 12 stycznia, Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza obchodziło Dzień Patrona. W uroczystościach, które rozpoczęły się o godzinie 12:00, udział wzięli m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Magdalena Adamowicz, Piotr Adamowicz, Zbigniew Canowiecki, Małgorzata Rybicka, Andrzej Stelmasiewicz i prof. Cezary Obracht-Prondzyński.
12.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ubrana na galowo uczennica przepasana szarfą z flagą Polski pozuje obok portretu śp. prezydenta - uśmiechniętego mężczyzny w okularach
W piątek, 12 stycznia, w ramach obchodów 5. rocznicy śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odbyło się Święto Patrona Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza przy ulicy Traugutta
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Czytaj także: Andrzej Kowalczys, radny Gdańska: „Gdańszczanie pamiętają o Pawle Adamowiczu”

Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące powołano do życia przy Uniwersytecie Gdańskim w 2019 roku. Patronem szkoły został śp. prezydent Paweł Adamowicz, która powstała z jego inicjatywy i pomysłu. Dziś jest jedyną szkołą średnią w Polsce prowadzoną w ścisłym partnerstwie z trzema uczelniami: Uniwersytetem Gdańskim, Politechniką Gdańską i Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, a organem prowadzącym jest Fundacja Pozytywne Inicjatywy. Święto Patrona obchodzi 12 stycznia.

- Jestem pod wielkim wrażeniem tego, co dzisiaj zobaczyliśmy, począwszy od laudacji dotyczącej prezydenta Pawła Adamowicza, poprzez występ muzyczny i prezentację naukową – powitała uczniów i nauczycieli podczas uroczystych obchodów Święta Patrona, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - To coś wspaniałego, że możecie w taki sposób ludzi zachęcać do tego, żeby naprawdę zajmować się nauką. Myślę, że mając takiego patrona jak Paweł Adamowicz, cały czas marzącego o tym, że w końcu ten doktorat z historii doktryn politycznych i prawnych skończy, pamiętajcie także o swojej nauce, myślcie o swoich maturach magisterkach, doktoratach czy profesurach, które być może przed wami. Także o tym, co wynosicie z tego miejsca, które daje wam wyjątkowe szanse, by już w tak młodym wieku stykać się z naukowcami. Przełóżcie to na wasze życie. Tego wam życzę, dziękując za to, co już zrobiliście

mężczyzna przemawia
Dyrektor Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza Waldemar Kotowski
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Waldemar Kotowski, dyrektor Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza, przypomniał, jak doszło do powołania wyjątkowej w skali kraju placówki oświatowej.

- Prezydent Paweł Adamowicz w 2018 roku przedstawił swoją wizję nowoczesnej szkoły w rozmowie z ówczesnym rektorem Uniwersytetu Gdańskiego Jerzym Gwizdałą - wspominał Waldemar Kotowski. - Chciał, by w Gdańsku powstała nowoczesna szkoła współpracująca z wyższymi uczelniami, która w lepszy sposób przygotowywałaby młodzież do zmieniających się technologii i zmieniającego się rynku pracy. Niestety, styczeń 2019 roku zweryfikował te plany. Natomiast idea powołania do życia nowego liceum, nowej szkoły, została bardzo szybko wprowadzona w życie. Decyzja zapadła niedługo po śmierci prezydenta Adamowicza. Wiosną 2019 roku zaczęliśmy organizować Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące. W sierpniu mogliśmy przeprowadzić pierwszą rekrutację, a 2 września rozpoczęliśmy prace w nowej szkole w Uniwersytecie Gdańskim, gdzie przyjęliśmy 96 uczniów. Tak zaczął się proces dydaktyczny w naszej szkole – nie krył dumy dyrektor.

W wydarzeniu udział wzięli Piotr Adamowicz - brat zmarłego prezydenta, Magdalena Adamowicz, posłanka na Sejm RP Magdalena Kołdziejczak, władze Uczelni Fahrenheita: rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski, rektor Politechniki Gdańskiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde oraz prorektor ds. studenckich Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego dr hab. n. med. Tomasz Smiatacz, a także: wójt gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk, pełniący obowiązki wójta gminy Pruszcz Gdański Michał Nowak, dyrektor biura senatora Sławomira Rybickiego Grzegorz Kuleta, przewodniczący zarządu „Pracodawców Pomorza” Zbigniew Canowiecki, dyrektor Gdańskiego Centrum Usług Wspólnych Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydział Rozwoju Społecznego Katarzyna Ziemann, szef Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska Krzysztof Małkowski, działaczka społeczna Małgorzata Rybicka, radni miasta Gdańska Łukasz Bejm, Andrzej Kolwaczys, Emilia Łodzińska i Andrzej Stelmasiewicz, i inni.

Szacunek, otwartość, tolerancja

Imię swojego pomysłodawcy szkoła otrzymała w pierwszą rocznicę śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Na sztandarach pojawiły się trzy słowa, którym przez całe życie hołdował: szacunek, otwartość, tolerancja. Od pierwszej rocznicy śmierci prezydenta ULO obchodzi ten dzień jako Dzień Patrona. Ale tegoroczne obchody miały szczególny charakter.

- W tym roku pierwszy raz nasze uroczystości zostały wpisane do uroczystości miejskich. Z tego względu chcemy zainicjować coroczne debaty, rozmowy ważne dla uczniów i ważne dla całego społeczeństwa. Wydaje nam się, że jest to zgodne z pomysłami pana prezydenta na temat nowoczesnej edukacji w Gdańsku – mówił Waldemar Kotowski.

kobieta, brunetka w okularach, po 40-tce, mówi do trzymanego w ręce mikrofonu, obok niej siedzi łysiejący mężczyzna
O „Nowoczesnej szkole w nowoczesnym mieście” mówiła m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz socjolog i historyk prof. Cezary Obracht-Prondzyński (oboje na zdjęciu)
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

„Nowoczesna szkoła w nowoczesnym mieście”

Z tego powodu w programie Święta Patrona oprócz przemówień, laudacji, prezentacji naukowej jednego z uczniów oraz występu artystycznego w wykonaniu jednego z uczniów, który zaśpiewał symboliczny utwór „Sound of Silence” (z ang. „Dźwięk ciszy”), znalazła się debata na ważny dla młodzieży, ale też i społeczeństwa temat: „Nowoczesna szkoła w nowoczesnym mieście”. 

Do udziału w niej zaproszeni zostali prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz; prof. Cezary Obracht-Prondzyński – socjolog, antropolog, historyk; Wojciech Rzehak – polonista, scenarzysta, kierownik działu edukacji w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, były wicedyrektor jednego z krakowskich liceów; oraz Zofia Wyrzykowska – uczennica ULO. Podczas godzinnego panelu uczniowie mogli przysłuchiwać się wymianie poglądów doświadczonego samorządowca, socjologa, nauczyciela, oraz przedstawicielki młodego pokolenia.

Zobacz fotorelację z Dnia Patrona w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym im. Pawła Adamowicza:

Gdańsk pamięta o Pawle Adamowiczu

Święto Patrona w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym odbyło się w ramach trwających od piątku, 12 stycznia, do niedzieli, 14 stycznia, uroczystości upamiętniających 5. rocznicę śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Ich głównym punktem będzie spotkanie przy płycie znajdującej się nieopodal Złotej Bramy, które odbędzie się w sobotę, 13 stycznia, o godzinie 19.00.

Czytaj także: Światełko dla Pawła Adamowicza. Uczcij prezydenta Gdańska w 5. rocznicę tragicznej śmierci. PROGRAM wydarzeń

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask