• Start
  • Wiadomości
  • Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Adamowicza inwestuje w fotowoltaikę i zielony dach

Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Adamowicza inwestuje w fotowoltaikę i zielony dach

Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza we Wrzeszczu przejdzie w najbliższych trzech latach prawdziwą transformację energetyczną. W kompleksie trzech budynków szkoły, zbudowanych w latach 50. ubiegłego wieku, zamontowana zostanie m.in. instalacja fotowoltaiczna. Powstanie też zielony dach gromadzący deszczówkę. Inwestycja może liczyć na ponad 800 tys. zł dofinansowania ze środków unijnych.   
11.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy wejście do budynku szkoły średniej, konkretnie Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza w Gdańsku. Na kamiennej ścianie po lewej stronie wisi tablica z nazwą szkoły oraz godło Polski. Wejście do szkoły jest przeszklone, a przez drzwi wchodzą uczniowie – chłopcy i dziewczyna, ubrani w białe koszule, z plecakami na ramionach. W tle, za szklanymi drzwiami, widoczna jest zieleń i zaparkowane samochody. Wygląda na to, że uczniowie właśnie przychodzą na zajęcia lub wychodzą ze szkoły.
2 wrzesień 2022 r. Inauguracja nowej siedziby Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza przy ul. Traugutta
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Inwestycja liceum na liście pomorskich projektów

Termomodernizacja siedziby ULO wraz z montażem odnawialnych źródeł energii znalazła się w pierwszym pakiecie 12 projektów z całego Pomorza zgłoszonych do realizacji przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS). Inwestycja będzie objęta współfinansowaniem w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Pieniądze na ten cel pochodzą z budżetu Unii Europejskiej.
 
Lista inwestycji OMGGS, na której znajduje się także gdańskie liceum, została przekazana Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Pomorskiego. Kolejny etap to nabór wniosków o dofinansowanie, a następnie podpisanie umów z poszczególnymi podmiotami odpowiedzialnymi za inwestycję. 
 
OMGGS podał, że Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza może liczyć na wsparcie w ramach ZIT w kwocie 817 tysięcy złotych. 

Gdańskie Lekcje Obywatelskie. - Miejcie oczy i uszy szeroko otwarte, nie mówcie: „nie da się”

ULO to placówka publiczna, ale jej organem prowadzącym, w przeciwieństwie do większości gdańskich szkół nie jest miejski samorząd. Liceum zarządza Fundacja Pozytywne Inicjatywy. Ta organizacja kieruje też w Gdańsku Pozytywną Szkołą Podstawową im. Arkadiusza Arama Rybickiego w dzielnicy Kokoszki.

Jak energetycznie zmieni się ULO?

Termomodernizacja w ULO obejmie nie tylko podstawowy zakres prac w przypadku takiej inwestycji jak wymianę okien, docieplenie dachu i ocieplenie ścian, ale też montaż odnawialnych źródeł energii. 
 
- Jesteśmy w takim momencie, że większość szkół w mieście znajdujących się w starszych budynkach będzie musiała podjąć takie wyzwanie. Rachunki za ogrzewanie z roku na rok rosną. Obawiamy się prognoz, które mówią o jeszcze wyższych cenach w przyszłości. Dlatego, musimy się starać, aby budynek naszego liceum był możliwie jak najbardziej energooszczędny. I jednocześnie, żeby był bardzo przyjazny dla środowiska naturalnego - mówi prezes Arkadiusz Gawrych, prezes zarządu Fundacji Pozytywne Inicjatywy. 
Na zdjęciu widać nowoczesny budynek Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza w Gdańsku. Budynek jest biały, z dużymi oknami, a na jego froncie widoczny jest napis z nazwą szkoły. Konstrukcja ma charakterystyczny korytarz przerzucony nad chodnikiem. Przed szkołą znajduje się przestrzeń wyłożona kostką brukową oraz ławki, przy których widoczne są zaparkowane samochody. Na pierwszym planie po lewej stronie widoczna jest młoda kobieta w ciemnej marynarce, jeansach i czarnych balerinach, która idzie chodnikiem. W tle, za nią, idą dwaj mężczyźni w garniturach, rozmawiając ze sobą. Pogoda wydaje się być słoneczna z lekkim zachmurzeniem, co wskazuje na przyjemny dzień.
Wartościami Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego są: szacunek, otwartość, tolerancja. Te trzy słowa wyszyte są na sztandarze szkolnym
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Zwraca uwagę, że do takiej inwestycji skłania też samo położenie ULO. Wokół kompleksu szkoły na wzniesieniu przy ul. Traugutta 92, jest dużo zieleni, a obok znajduje się historyczny Dwór Studzienka ze starodrzewem. 

Fotowoltaika i rośliny na dachu

Założenie paneli fotowoltaicznych będzie o tyle łatwe, że dach kompleksu szkolnego jest płaski. 
 
- Przewidujemy, że fotowoltaika o mocy 40 kW pokryje część dachu. Z tej instalacji będzie m.in. zasilana pompa ciepła do sali gimnastycznej - wyjaśnia Arkadiusz Gawrych. 

Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza uczciło Dzień Patrona

Ale to nie wszystko. W siedzibie gdańskiego liceum powstanie też zielony dach. Jego zadaniem będzie m.in. gromadzenie deszczówki do podlewania roślin, oczyszczanie powietrza i obniżenie temperatury wewnątrz budynku. 
 
- Zielony dach będzie miał powierzchnię kilkudziesięciu metrów kwadratowych. O tym, jakie rośliny się tam znajdą zdecyduje już specjalista, architekt krajobrazu - dodaje prezes Pozytywnych Inicjatyw. 

Jaki jest harmonogram inwestycji?

Całkowita wartość inwestycji w ULO szacowana jest na ok. 2,7 milionów złotych. Po uzyskaniu pieniędzy z ZIT resztę kosztów Fundacja Pozytywne Inicjatywy zamierza pokryć z własnych środków lub pożyczki. 

To jeden z najstarszych "ogólniaków" w Gdańsku. VI LO świętowało jubileusz 75-lecia

Pierwsze prace mają ruszyć w maju 2025 r. Finał inwestycji zaplanowano na marzec 2027 r. Aby nie dezorganizować pracy nauczycieli i uczniów główne roboty będą wykonywane w okresie wakacji letnich. 
Na zdjęciu przedstawiony jest widok na budynek Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza w Gdańsku. Szkoła jest nowoczesna, z białymi ścianami i dużymi oknami. W centrum zdjęcia znajduje się charakterystyczny korytarz, który łączy dwie części budynku nad przejściem. Na budynku widnieje napis z nazwą szkoły. Po prawej stronie zdjęcia, na ścianie budynku, widoczne są logotypy współpracujących instytucji: Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz herb miasta Gdańsk.  W dolnej części zdjęcia, na schodach przed szkołą, widoczny jest chłopiec z kaskiem rowerowym na głowie, a za nim na schodach siedzi inna osoba. W tle rosną drzewa i krzewy, co wskazuje na zielone otoczenie szkoły.
ULO zajmuje wysokie pozycje w rankingach szkół przyjaznych LGBTQ+. W 2022 r. było to 16. miejsce w kraju, a 4. miejsce w województwie pomorskim w 2023 r.
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza w budynkach przy ul. Traugutta funkcjonuje od września 2022 r. Obiekt przeszedł gruntowny remont. Od 1954 r. w budynku mieściła się Szkoła Podstawowa nr 54, a później Gimnazjum nr 26

Szkoła z morenowego wzgórza. XX LO w kwiecie wieku, “stuknęła” 30-tka

- Co jakiś czas pojawiają się różne problemy związane z instalacją, np. pękają rury. Na bieżąco robimy naprawy. Termomodernizacja jest dla nas konieczna ze względu na straty energii i duże rachunki za ogrzewanie. Miesięcznie w sezonie grzewczym jest to prawie 50 tys. zł - objaśnia Waldemar Kotowski, dyrektor ULO.   

Historia ULO 

Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznym zostało powołane w 2019 r. przez Uniwersytet Gdański jako szkoła średnia o charakterze akademickim. Początkowo jej siedziba mieściła się w budynku Wydziału Nauk Społecznych UG przy ul. Jana Bażyńskiego 4, w pomieszczeniach Instytutu Politologii i Instytutu Psychologii.
 
10 stycznia 2020 r. szkoła otrzymała imię prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Dzień jego śmierci, 14 stycznia, ustanowiono Dniem Patrona i świętem ULO. 

Jak Unia Europejska zmieniła Gdańsk przez 20 lat? Przypominamy 20 topowych inwestycji

Z początkiem roku szkolnego 2021/22 nastąpiła zmiana organu prowadzącego: UG przekazał prowadzenie szkoły Fundacji Pozytywne Inicjatywy. 
 
Dziś do ULO uczęszcza 548 uczniów. O ich edukację dba 50 nauczycieli. 
 

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna