• Start
  • Wiadomości
  • UCK. 35 tys. wymazów w pięciu punktach testowych na COVID-19 i nowa strona dla pacjentów 

UCK. 35 tys. wymazów w pięciu punktach testowych na COVID-19 i nowa strona dla pacjentów

Ponad 35 tysięcy wymazów pobrały działające na Pomorzu Centra Testowe COVID-19 Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Nowością jest uruchomienie specjalnej strony internetowej, na której można sprawdzić szczegóły i uzyskać odpowiedzi dotyczące planowanego badania.
02.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dobremuzeum
Punkt testowy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
                                                                                                                                                                               Fot. Sylwia Mierzewska/UCK


Na dziś test na obecność SARS-CoV-2 można zrobić w pięciu centrach testowych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego - dwa z nich działają w Gdańsku, po jednym w Gdyni oraz w Chojnicach i Słupsku. Cztery centra funkcjonują w formule drive-thru, jedno, zlokalizowane przy Uniwersytecie Gdańskim, w formule walk-thru. Od kwietnia do listopada 2020 roku punkty pobrały łącznie ponad 35 tysięcy wymazów.

Jak podkreśla Łukasz Michalewski, koordynator centrów testowych UCK, w ostatnim czasie zmieniła się organizacja pracy punktów - do niedawna na jednym stanowisku przebywały trzy osoby, teraz są dwie.

- Mogliśmy wprowadzić taką zmianę m.in. dzięki drukowaniu zleceń i używaniu kodów kreskowych. Oczywiście przy wprowadzaniu jakichkolwiek zmian priorytetem jest bezpieczeństwo - mówi Łukasz Michalewski.

Aktualnie w Zespole ds. Centrów Testowych COVID-19 zatrudnionych jest 86 studentów, część z nich zaangażowana jest od kwietnia.

 - To fantastyczni, zmotywowani i bardzo zaangażowani ludzie - dodaje Łukasz Maciejewski. - W organizacji punktów pomagają również żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT), którzy są z nami od samego początku. Dbają o bezpieczeństwo i sterują ruchem pacjentów, którzy przyjechali na badanie. Punkt w Chojnicach w całości jest zorganizowany jest przez nich.

W zaplanowaniu i przygotowaniu się do badania pacjentom pomaga uruchomiona niedawno specjalna strona internetowa. Działa pod adresem: https://testcovid.uck.pl i zawiera takie informacje, jak m.in. liczbę wolnych miejsc w konkretne dni i godziny, aktualny czas oczekiwania na rejestrację telefoniczną czy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. 

 

W organizacji punktów pomagają również żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT), dbają o bezpieczeństwo i sterują ruchem pacjentów, którzy przyjechali na badanie
W organizacji punktów pomagają również żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT), dbają o bezpieczeństwo i sterują ruchem pacjentów, którzy przyjechali na badanie
                                                                                                                                                                               Fot. Sylwia Mierzewska/UCK

 

Jak zaznacza koordynator centrów testowych UCK, w przyszłości planowane jest wprowadzenie kolejnych funkcjonalności, czyli m.in możliwość rejestracji internetowej i sprawdzenia wyniku bezpośrednio na stronie laboratorium, bo obecnie często jest tak, że wynik jest dostępny kilka godzin po pobraniu wymazu, ale na platformie e-pacjent pojawia się z pewnym opóźnieniem.

Usprawniono także działanie COVID-19 Call Center UCK. Pacjenci informowali, że czas oczekiwania dochodził momentami nawet do kilku godzin.

- W tej chwili, tuż po otwarciu infolinii, obserwujemy skoki czasu oczekiwania wynoszące nawet do 35 minut  - tłumaczy Michalewski. - Jednak gdy początkowy „pik” zostanie rozładowany po około godzinie od rozpoczęcia pracy, można dodzwonić się w zaledwie kilka sekund. W weekendy sytuacja jest zupełnie komfortowa, każde połączenie odbierane jest od razu.

Test na obecność SARS-CoV-2 można zrobić w pięciu centrach testowych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Na pobranie wymazu można umówić się posiadając skierowanie od lekarza POZ lub dzwoniąc pod numer infolinii 58 727 05 05 i wypełniając ankietę.

Przedsięwzięcie Centrów Testowych COVID-19 realizowanych pod egidą Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego to wynik współpracy wielu jednostek: Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Miasta Gdańsk, Miasta Gdynia, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych, Wojewody Pomorskiego, Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojsk Obrony Terytorialnej, Muzeum II Wojny Światowej, Uniwersytetu Gdańskiego, Stadionu Energa Gdańsk, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu