Wczoraj o godzinie 15.00 wypisaliśmy z oddziału COVID ostatniego pacjenta. Od tego momentu oddział jest zamknięty. Ja osobiście od 31 maja wracam do pracy "od podstaw" na pneumonologię. Proszę w moim imieniu przekazać podziękowania wszystkim, którzy bez przymusu i z zaangażowaniem pracowali na rzecz chorych z COVID
- taki wpis profesora Krzysztofa Kuziemskiego, który w ostatnich miesiącach koordynował pracę oddziałów COVID w UCK, znalazł się na Facebooku gdańskiego szpitala.
- To jest bardzo dobra wiadomość - mówi Sylwia Mierzewska z biura prasowego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. - We wtorek 25 maja ostatni pacjent opuścił szpital i oddział dla chorych na koronawirusa, dla nas oznacza to zamknięcie oddziału, który około siedmiu miesięcy temu został stworzony dla chorych na Covid-19. Do pracy na nim zaangażowany był personel z innych oddziałów, teraz pracownicy mogą wrócić na swoje stanowiska.
- Najwięcej łóżek “covidowych” mieliśmy w szpitalu od 2 do 29 kwietnia 2021 roku, łącznie 159 - przypomina Aleksandra Staszkiewicz, kierownik Działu Rozliczeń Medycznych UCK. - W tym 35 łóżek pierwszego poziomu zabezpieczenia - tak zwanych buforowych dla pacjentów z podejrzeniem Covid-19, 90 łóżek drugiego poziomu zabezpieczenia - dla pacjentów z potwierdzonym Covid-19.
Kolejnych 14 łóżek to były łóżka respiratorowe dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem, 20 łóżek - na trzecim poziomie zabezpieczenia, tzw. poziom specjalistyczny dla pacjentów z potwierdzonym Covid-19 (18 łóżek dla Kliniki Neonatologii i Położnictwa) oraz Trombektomii Udarowej (1 łóżko) i Kliniki Hematologii i Transplantologii (1 łóżko).
W szpitalu nie ma już oddziałów dla chorych na Covid-19, ale zostały łóżka dla pacjentów z innymi schorzeniami chorych na koronawirusa, na przykład jedyne na Pomorzu łóżka dla kobiet w ciąży z potwierdzonym zakażeniem Covid-19, czy dla osób z udarem chorych na koronawirusa.
Na dziś to 43 łóżka dla pacjentów w tym:
- 15 łóżek pierwszego poziomu zabezpieczenia (łóżka respiratorowe dla pacjentów z potwierdzonym Covid-19, dla pacjentów z podejrzeniem Covid-19), od 1 czerwca liczba ta będzie zredukowana do pięciu.
- 8 łóżek trzeciego poziomu zabezpieczenia (łóżka respiratorowe dla pacjentów z potwierdzonym Covid-19)
- 20 łóżek trzeciego poziomu zabezpieczenia dla pacjentów z potwierdzonym Covid-19 (łóżka dla Kliniki Neonatologii i Połóżnictwa (18) oraz Trombektomii Udarowej (1) i Kliniki Hematologii i Transplantologii (1)