Pierwsze e-skierowania na szczepienie przeciwko Covid-19 dla młodzieży w wieku od 12 do 15 lat zostały wystawione 7 czerwca 2021 roku. Szczepienia dzieci i młodzieży odbywają się w punktach szczepień, od września mają ruszyć także w szkołach.
W środę, 23 czerwca 2021 roku w Centrum Medycyny Nieinwazyjnej UCK odbyło się spotkanie dotyczące kwestii szczepień nastolatków.
- Dwa tygodnie temu rozpoczęliśmy szczepienie młodszych nastolatków w wieku 12-15 lat - powiedział Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. - Dynamika tych szczepień jest nieco mniejsza niż osób dorosłych, w tym czasie zaszczepiliśmy 1400 dzieci pierwszą dawką, co jest wynikiem dobrym, ale dalekim od idealnego. Aby wakacje nie pokrzyżowały szczepień, drugą dawkę można przyjąć między drugim a trzecim tygodniem, w punkcie szczepień można poprosić o odpowiednie ustawienie terminu, żeby nie kolidował z wakacyjnymi wyjazdami.
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia szczepienia dla osób w wieku 12-15 lat odbywają się na tych samych zasadach, co dla młodzieży w wieku 16-18 lat. Podczas szczepienia przeciw Covid-19 dla grupy młodszych nastolatków konieczna jest obecność rodzica lub opiekuna prawnego, którzy muszą wyrazić zgodę na szczepienie.
- W województwie pomorskim mamy 131 tysięcy młodych ludzi w wieku 12 do 16 lat. Wszystkim nam zależy, żeby ta grupa wiekowa była bezpieczna - podkreśla Małgorzata Bielang, Pomorski Kurator Oświaty. - Żeby wakacje minęły w atmosferze bezpieczeństwa zdrowotnego, a nowy rok szkolny mógł rozpocząć się w nauczaniu stacjonarnym, jak największa grupa młodzieży w tym przedziale wiekowym powinna zostać zaszczepiona. Na razie ciągle ta liczba jest za mała, aby gwarantować bezpieczeństwo młodzieży i bliskich jej osób.
Pomorska kurator zapowiedziała też spotkania z dyrektorami szkół, radami rodziców, z uczniami, w sprawie jak najszerszej informacji o dostępności szczepień dla młodzieży, o tym że istnieje możliwość zaszczepienia się w czasie wakacji. Podkreśliła też że ci, którzy nie skorzystają ze szczepienia w letnich miesiącach, będą mogli zrobić to we wrześniu także w szkołach.
Małgorzata Bielang przypomniła też, że w minionym roku szkolnym nauczyciele otrzymali możliwość zaszczepienia się, z której wielu skorzystało. Efektem tak masowych szczepień była możliwość powrotu od 1 czerwca uczniów i nauczycieli do nauczania stacjonarnego.
- Szczepienia są jedną z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod profilaktyki nie tylko w chorobach zakaźnych, ale w medycynie w ogóle - powiedział profesor Tomasz Smiatacz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Skuteczność szczepień w grupie 12-15-latków jest 100-procentowa, całkowicie chroni przed wirusem. Nie odnotowano też ciężkich reakcji poszczepiennych. Szczepienia mają wartość indywidualną, pozwalają uchronić się przed zakażeniem, ale mają też wartość populacyjną. A pandemia pokazała, jak ważna jest dla nas szkoła, jak wiele funkcji pozaedukacyjnych spełnia. Z tego punktu widzenia warto zachęcić młodych ludzi do szczepień, aby uniknąć lockdownów w przyszłości.
Jak podkreślił profesor Smiatacz są dwie metody uzyskania odpornosci - pierwsza to szczepienie, druga przechorowanie koronawirusa.
- Nie widzę żadnych korzyści z przebycia koronawirusa - dodał profesor Smiatacz. - Wręcz przeciwnie, a w przypadku szczepień przeciw Covid-19 korzyści są oczywiste, a ryzyko minimalne.