Boisko o wymiarach 40 na 20 metrów otoczone bandami, dwie drużyny - po 5 zawodników w polu i bramkarz, mecz trwający trzy tercje po 20 minut każda. Zasady takie jak w hokeju na lodzie, tylko do gry używa się nie krążka a ażurowej plastikowej piłki, zawodnicy i zawodniczki nie jeżdżą na łyżwach a biegają w butach sportowych po parkiecie.
Emocje w unihokeju są nie mniejsze niż w hokeju na lodzie. Można się będzie o tym przekonać już w środę, 30 stycznia. Tego dnia w hali Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu rozpoczyna się turniej eliminacyjny do mistrzostw świata w unihokeju kobiet.
Mistrzostwa świata odbędą się w grudniu w Szwajcarii. Zagra w nich 16 najlepszych reprezentacji wyłonionych w eliminacjach kontynentalnych (gospodarz ma już zapewniony udział). W Azji, Australii i Oceanii osiem zespołów powalczy o cztery miejsca w dwóch grupach 4-zespołowych. Mecze Kanady z USA wyłonią przedstawiciela Ameryki.
W Europie o awans zespoły rywalizują w czterech grupach, dwie z nich w Gdańsku. W jednej z nich grać będzie Szwecja, aktualny mistrz świata.
Grupa EUR1:
- Szwecja
- Norwegia
- Dania
- Francja
Grupa EUR3:
- Polska
- Czechy
- Estonia
- Włochy
- Belgia
Dwie pozostałe europejskie grupy swoje mecze rozgrywać będą w słowackim Trencinie. Awans z Europy do światowego championatu uzyska łącznie 10 zespołów: dwa najlepsze z czterech grup eliminacyjnych oraz dwa najlepsze z trzecich miejsc.
- Celem reprezentacji Polski jest awans do turnieju finałowego mistrzostw świata, który odbędzie się w grudniu w Szwajcarii - mówi Paweł Ludwichowski, który jest asystentem selekcjonera polskiej kadry, którym jest Szwed Christer Bertilsson. - Głównym faworytem do wygrania naszej grupy są Czeszki. Polki powinny walczyć o drugie miejsce z ekipami Estonii i Włoch. Zespół z Belgii jest zdecydowanie najsłabszym rywalem.
W reprezentacji Polski są cztery zawodniczki Interplastic Olimpia Osowa Gdańsk, czyli aktualnego mistrza kraju (8 złotych medale w ostatnich dziesięciu latach): Patrycja Bernacka, Hanna Samson, Malwina Zagórska oraz Maja Stenka. Czołową rolę w drużynie biało-czerwonych odgrywa gdańszczanka Weronika Noga, która reprezentuje barwy szwajcarskiego Zug United.
- Nasza kadra to mieszanka doświadczenia i młodości. Mamy sporo dziewcząt grających w silnych ligach zagranicznych oraz kilka młodych, ale bardzo dobrych i ambitnych zawodniczek z naszej ligi - wylicza trener Ludwichowski. - Uważam, że mamy duże szanse awansu i bardzo liczymy na wsparcie kibiców.
Eliminacje w Gdańsku odbywać się będą od środy do niedzieli (30 stycznia - 3 lutego) w hali AWFiS przy ul. Kazimierza Górskiego 1.
Bilety w cenie od 10 zł do 35 zł do nabycia na stronie e-bilet. W sprzedaży są bilety jednodniowe lub karnety na cały turniej.
Uroczyste otwarcie turnieju odbyło się we wtorek, 29 stycznia, o godz. 19.00 w Sali Białej Ratusza Głównego Miasta. Udział w nim wzięli m.in. Piotr Borawski - zastępca prezydenta Gdańska, Terg Kalsta - przedstawiciel Międzynarodowej Federacji Unihokeja, Marek Chomnicki - prezes Polskiego Związku Unihokeja, Józef Sarnowski - wicemarszałek województwa pomorskiego oraz reprezentacja polskich unihokeistek.
Harmonogram meczów w Gdańsku:
środa, 30 stycznia
- 12:00 Szwecja - Francja
- 15:00 Estonia - Czechy
- 18:00 Włochy - Polska
czwartek, 31 stycznia
- 9:00 Francja - Dania
- 12:00 Belgia - Włochy
- 15:00 Norwegia - Szwecja
- 18:00 Polska - Estonia
piątek, 1 lutego
- 12:00 Włochy - Estonia
- 15:00 Czechy - Belgia
- 18:00 Szwecja - Dania
sobota, 2 lutego
- 11:00 Norwegia - Francja
- 14:00 Czechy – Włochy
- 17:00 Belgia - Polska
niedziela, 3 lutego
- 11:00 Estonia - Belgia
- 14:00 Dania - Norwegia
- 17:00 Polska- Czechy
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI OTWARCIA ZAWODÓW W GDAŃSKU