• Start
  • Wiadomości
  • Unia Metropolii Polskich przeciwko zmianom w oświacie, forsowanym przez ministra Czarnka

Unia Metropolii Polskich przeciwko zmianom w oświacie, forsowanym przez ministra Czarnka

Coraz śmielsze projekty zmian w oświacie, forsowane przez ministra edukacji Przemysława Czarnka, będą skutkowały zniszczeniem szkoły, jaką od dziesięcioleci budują samorządy: uważnej, krytycznej i obywatelskiej. Dwanaście największych miast skupionych w Unii Metropolii Polskich wyraża stanowczy sprzeciw wobec nowych planów MEiN i apeluje do premiera “o wycofanie się z tych bezprawnych i szkodliwych dla polskiej edukacji pomysłów”.
19.08.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Grupa dzieci stojących w szeregu na boisku szkolnym. Przed nimi na rowerze przejeżdża uczeń w czarnym kasku na głowie, ubrany w białą koszulę i czarne spodnie. Rower skierowany jest w lewo
Inauguracja roku szkolnego 2020/21 w Szkole Podstawowej nr 56 na Oruni była połączona z otwarciem miasteczka ruchu drogowego. To samorządy ponoszą większość kosztów utrzymania placówek oświatowych.
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

List w tej sprawie Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza wysłała do premiera Mateusza Morawieckiego. “Chcemy głośno i jednoznacznie oznajmić, że Oświata, Kształcenie i Wychowanie są dla nas niezwykle ważne. I dlatego nie chcemy oddawać szkół we władanie scentralizowanej machiny, nie chcemy powrotu do przeszłości. A takie właśnie zmiany przygotowuje obecnie pan minister Przemysław Czarnek ze swoimi współpracownikami”.

Działania MEiN dążą do odebrania gminom wpływu na edukację, choć to samorządy lokalne pokrywają większość kosztów funkcjonowania szkół. “Przy udziale i zaangażowaniu mieszkanek i mieszkańców naszych miast budujemy, remontujemy, wyposażamy i dofinansowujemy przedszkola, szkoły, różnego typu i rodzaju placówki oświatowe, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, ośrodki wychowawcze i socjoterapii, centra kształcenia zawodowego a także placówki doskonalenia nauczycieli. To nasze wspólne dobro i nasze wspólne decyzje. Dzięki temu w naszych metropoliach, miastach, samorządach jest miejsce na dodatkowe kształcenie, zajęcia rozwijające zainteresowania oraz budujące kompetencje, edukację regionalną i lokalną, kulturalną, ekologiczną, samorządową” - czytamy w liście Unii Metropolii Polskich.  

UMP przypomina, że działania ministra Czarnka stoją w sprzeczności z ustaleniami sprzed dwóch lat. w ramach Edukacyjnego  Okrągłego Stołu. “Pytamy zatem Pana, Panie Premierze: czy takie były wnioski Edukacyjnego Okrągłego Stołu, którego obrady toczyły się przecież zupełnie niedawno - w 2019 roku? Czy w ogóle wyciągnięto wnioski z zaistniałej wówczas sytuacji, która właściwie zmusiła Pana do tak szerokiej, społecznej debaty?” - pisze w imieniu prezydentów dwunastu największych polskich miast Tadeusz Truskolaski, prezes Zarządu Unii Metropolii Polskich i prezydent Miasta Białegostoku. 

 

PEŁNA TREŚĆ LISTU UNII METROPOLII POLSKICH DO PREMIERA

 

Szanowny Panie Premierze!

 

Ogłoszone niedawno plany MEiN, dotyczące zmian prawa oświatowego skłaniają nas, prezydentów miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich do odważnego wyrażenia pewnych oświadczeń i deklaracji. Chcemy głośno i jednoznacznie oznajmić, że Oświata, Kształcenie i Wychowanie są dla nas niezwykle ważne. I dlatego nie chcemy oddawać szkół we władanie scentralizowanej machiny, nie chcemy powrotu do przeszłości. A takie właśnie zmiany przygotowuje obecnie pan minister Przemysław Czarnek ze swoimi współpracownikami.

Nasze dotychczasowe działania: apele (o zmianę sposobu finansowania systemu oświaty), postulaty (o uporządkowanie i uproszczenie przepisów prawa), protesty (w związku z próbą odebrania szkołom jej demokratyzującej roli) wynikały z głębokiego poczucia odpowiedzialności za realizację niezwykle ważnego naszym zdaniem zadania, jakim jest EDUKACJA.

Przy udziale i zaangażowaniu mieszkanek i mieszkańców naszych miast budujemy, remontujemy, wyposażamy i dofinansowujemy przedszkola, szkoły, różnego typu i rodzaju placówki oświatowe, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, ośrodki wychowawcze i socjoterapii, centra kształcenia zawodowego a także placówki doskonalenia nauczycieli. To nasze wspólne dobro i nasze wspólne decyzje. Dzięki temu w naszych metropoliach, miastach, samorządach jest miejsce na dodatkowe kształcenie, zajęcia rozwijające zainteresowania oraz budujące kompetencje, edukację regionalną i lokalną, kulturalną, ekologiczną, samorządową. Po prostu edukację uważną, krytyczną, obywatelską.

To wszystko chce nam odebrać minister właściwy ds. oświaty i wychowania coraz śmielszymi projektami nowych rozwiązań prawnych. Pytamy zatem Pana, Panie Premierze: czy takie były wnioski Edukacyjnego Okrągłego Stołu, którego obrady toczyły się przecież zupełnie niedawno - w 2019 roku ? Czy w ogóle wyciągnięto wnioski z zaistniałej wówczas sytuacji, która właściwie zmusiła Pana do tak szerokiej, społecznej debaty?

Samorząd lokalny oznacza prawo i zdolność społeczności lokalnych, w granicach określonych prawem, do kierowania i zarządzania zasadniczą częścią spraw publicznych na ich własną odpowiedzialność i w interesie ich mieszkańców.

My tę odpowiedzialność czujemy każdego dnia. Jednak systematycznie, od kilku lat, próbuje się nam odebrać prawo oraz zdolność do realizowania tych zadań i przedsięwzięć. Dlatego sprzeciwiamy się nowym planom MEiN i apelujemy o wycofanie się z tych bezprawnych i szkodliwych dla polskiej edukacji pomysłów.

 

Z wyrazami szacunku

Prezes Zarządu

Unii Metropolii Polskich

Tadeusz Truskolaski

Prezydent Miasta Białegostoku

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej