Centrum Społeczno-Kulturalne w Sobieszewie - umowa na projekt podpisana 

Przy ulicy Turystycznej w Gdańsku powstanie Centrum Społeczno-Kulturalne. Pierwszym krokiem do stworzenia nowego domu sąsiedzkiego w Sobieszewie jest projekt adaptacji i przebudowy budynków, które znajdują się na tym obszarze. Właśnie podpisano umowę na jego opracowanie.
15.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
To zdjęcie przedstawia widok z góry na teren miejski z budynkami, drzewami i trawnikiem. Widoczna jest także droga z samochodami oraz kilka osób spacerujących chodnikiem.
Nz. Budynek Domu Kultury „Wyspa Skarbów” przy ul. Turystycznej w najbliższych latach ma przejść kompleksowy remont, by móc zaadaptować jego wnętrza na nowo
fot. Mat. prasowe DRMG

Rok na prace projektowe

Doskonale znany mieszkańcom Wyspy Sobieszewskiej budynek Domu Kultury „Wyspa Skarbów” przy ul. Turystycznej w najbliższych latach ma przejść kompleksowy remont, by móc zaadaptować jego wnętrza na nowo. W obiekcie powstać ma Centrum Społeczno-Kulturalne, w którym swą siedzibę mieć będą m.in. Wyspa Skarbów - Gdański Archipelag Kultury, Biblioteka na Wyspie - Biblioteka Publiczna, filia nr 48, Rada Dzielnicy Wyspy Sobieszewskiej, Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej i Koło Emerytów i Rencistów „Bursztynek”. 

Nowa książka Andrzeja Januszajtisa zabiera czytelników w trzeci wymiar Gdańska

W poniedziałek, 13 maja podpisano umowę na opracowanie kompleksowego projektu. Dokumentację wykona biuro Gzowski Architekci Sp. z o.o. Koszt to ponad 587 tys. złotych. Prace projektowe mają potrwać rok.

Biblioteka, dom kultury, warsztaty

Projekt obejmie remont i adaptację budynku przy ul. Turystycznej, z odtworzeniem historycznej bryły budynku i odkryciem ceramicznej elewacji obiektu oraz przywróceniem dawnej formy werandy. Obok biblioteki na parterze mieścić się będzie w przyszłości aneks kuchenny, tak, by przy bibliotece umożliwić stworzenie mini-kawiarenki. Pozostała część obiektu ma w przyszłości służyć jako Dom Kultury. W dokumentacji ujęty będzie m.in. projekt aranżacji i wyposażenia wnętrz czy projekt renowacji i konserwacji cennych historycznie elementów.  

Nowy, ogólnodostępny parking przy Parku Oruńskim. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu

Piekarnia jak dawniej, energooszczędnie z przestrzenią parkową  

Dokumentacja ma uwzględnić również projekt zagospodarowania budynków przy ul. Turystycznej 3a pod warsztaty i biura, tak aby zwiększyć powierzchnię użytkową działających na tym obszarze instytucji. Ważnym elementem dokumentacji będzie przywrócenie wyglądu dawnej piekarni.

Rekomendowane będzie uwzględnienie w zamawianych dokumentacjach możliwych rozwiązań dotyczących energooszczędności, a jeżeli okaże się to ekonomicznie zasadne, także zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Pomiędzy budynkami ma zostać zaprojektowana przyjazna przestrzeń parkowa oraz przestrzeń do organizacji imprez plenerowych. 

“100 lat polskiego żeglarstwa” na Ołowiance - tak dużej wystawy o rodzimym jachtingu jeszcze nie było

Budynek przy ul. Turystycznej 3 funkcjonował od początku XX w. W latach 20-tych i 30-tych mieścił się w nim hotel „Lindenhof” (hotel „pod Lipami”) oraz restauracja i kawiarnia „Restaurant und Cafe Bohnsack”. Kompleks ten działał do końca II Wojny Światowej. Potem służył m.in. jako szkoła, przedszkole i biblioteka. 

(opr. AK)

TV

Wieczór dla tramwaju widmo