• Start
  • Wiadomości
  • Ujeścisko. Ulica Wilanowska ponownie przejezdna – od soboty, 1 września

Ujeścisko. Ulica Wilanowska ponownie przejezdna – od soboty, 1 września

Odbudowano fragment ul. Wilanowskiej "przecinający" tutejszy Jar Wilanowski. W najbliższą sobotę, w samo południe, będą mogły ponownie przejechać nią samochody i autobusy. Dla pierwszych osób przejeżdżających 1 września, po godz. 12, przez fragment otwartej ulicy przygotowano upominki.
29.08.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Fragment ul. Wilanowskiej został odbudowany. W sobotę będzie można nim przejechać
Fragment ul. Wilanowskiej został odbudowany. W sobotę będzie można nim przejechać
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Ul. Wilanowską trzeba było zamknąć ze względu na zaplanowaną pod nią budowę tunelu. By mógł on powstać trzeba było wykonać w tym miejscu ogromny wykop, na 10 m głębokości. Prace rozpoczęły się w połowie czerwca br. W ostatnich tygodniach powstała konstrukcja tunelu, dzięki czemu można było odtworzyć rozebraną drogę. Natomiast prace wykończeniowe i instalacyjne w nowym podziemnym przejściu potrwają jeszcze kilka tygodni.

Udostępnienie tunelu dla mieszkańców nastąpi po zakończeniu wszystkich robót. W podziemnym przejściu powstanie szeroki na 3 metry chodnik dla pieszych z niefazowanej kostki brukowej. Wybudowana będzie także ścieżka rowerowa o szerokości 2,5 metra, z nawierzchnią z mastyksu asfaltowego (połączona zostanie z istniejącą już ścieżką na terenie jaru).

Wewnątrz tunelu nie zobaczymy blachy fałdowej, którą obecnie można zauważyć na zdjęciach z placu budowy. Docelowo wykończony zostanie on tynkiem imitującym granit. Zainstalowany zostanie tu także monitoring i oświetlenie.

Obecnie wykonywane są podbudowy pod chodnik i ścieżkę. Do tego, od strony ul. Wilanowskiej, powstaje zejście do jaru, umożliwiające wejście na ten teren osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich czy osobom z wózkami dziecięcymi.

Co warto zaznaczyć, o powstanie wygodnego i bezpiecznego dojścia do jaru, w tym tunelu podziemnego, zabiegali mieszkańcy okolicznych osiedli. Przed blisko dwoma laty, na profilu FB prezydenta Gdańska, kiedy dopiero planowano zagospodarowanie tej części jaru, młode mamy zwracały uwagę, że mają spory problem z dotarciem z dziecięcym wózkiem do tego miejsca. Obiecano wówczas rozwiązać ten problem. 

- Ul. Wilanowska to ważna trasa dla mieszkańców południowych dzielnic Gdańska. Dlatego tak istotne było przywrócenie na niej ruchu przed rozpoczęciem roku szkolnego. Cieszę się że w ciągu najbliższych tygodni mieszkańcy będą mogli korzystać z nowego miejsca rekreacji w Jarze Wilanowskim - zaznacza prezydent Paweł Adamowicz.

Ulicę trzeba było rozebrać ze względu na zaplanowaną budowę tunelu
Ulicę trzeba było rozebrać ze względu na zaplanowaną budowę tunelu
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Ponowne otwarcie ul. Wilanowskiej oznacza zmiany w funkcjonowaniu komunikacji autobusowej:

· Linia 918:

- od soboty, 1 września, od godz. 13:00, autobusy tej linii pojadą w obu kierunkach przez ulicą Wilanowską, tj. z obsługą przystanków: „Osiedle Jary” [1861, 1862], „Rogalińska” [1863, 1864], „Płocka” [1865, 1866]

· Linia 262:

- autobusy tej linii od poniedziałku, 03.09.2018 r. pojadą w obu kierunkach przez ulicą Wilanowską, tj. z obsługą przystanków: „Osiedle Jary” [1861, 1862], „Rogalińska” [1863, 1864], „Płocka” [1865, 1866]

· Linia N4:

- od nocy z 01/02.09.2018 r. (z soboty na niedzielę), autobusy tej linii pojadą w obu kierunkach przez ulicą Wilanowską, tj. z obsługą przystanków: „Osiedle Jary” [1861, 1862], „Rogalińska” [1863, 1864], „Płocka” [1865, 1866]. W kierunku Rębowa brak obsługi przystanku „Płocka” [1316]. Objazd przez al. Armii Krajowej będzie nadal utrzymany

Nowe przejście podziemne będzie gotowe za kilka tygodni
Nowe przejście podziemne będzie gotowe za kilka tygodni
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Budowa tunelu to jeden z elementów większej inwestycji związanej z zagospodarowaniem zespołu parkowo-rekreacyjnego Jar Wilanowska.

Chełm. Jar Wilanowski jeszcze atrakcyjniejszy i bardziej dostępny dla mieszkańców

Oprócz poprawy dostępu do tego miejsca (dzięki budowie tunelu), dużo zmieni się również na terenie samego parku. Powstaną nowe miejsca zabawy i rekreacji, łąki i trawniki. Będą też nowe nasadzenia drzew i krzewów. Zbudowane zostaną ścieżki, po których będzie można wygodnie spacerować i biegać, zainstalowane zostanie także oświetlenie i monitoring. Będzie też skwer ze stawkiem, miejsce do ćwiczeń Tai Chi, a nawet place sąsiedzkie. Nie zabraknie również małej architektury. Dodatkowo zaplanowano budowę budek lęgowych, domków dla owadów i karmników dla ptaków.

Koszt realizowanego obecnie etapu zagospodarowania jaru wynosi 5,7 mln zł, w tym koszt budowy tunelu - 1,8 mln zł. Wykonawcą inwestycji jest firma Eurovia S.A.

TV

Mniej bruku - więcej drzew!