Ulica Wajdeloty - najlepsza przestrzeń w mieście

Samorząd województwa pomorskiego uznał, że jedną z najlepszych metamorfoz w regionie przeszła w minionym roku ulica Wajdeloty w Gdańsku. Efekt rewitalizacji tej części miasta zasłużył na wyróżnienie w 10. edycji konkursu „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego 2015”.
10.12.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Ulica Wajdeloty we Wrzeszczu – przykład bardzo udanej rewitalizacji.

Program rewitalizacji Dolnego Wrzeszcza objął leżącą w sercu dzielnicy ulicę Wajdeloty wraz z fragmentami ulic Konrada Wallenroda, Grażyny, Aldony i Kilińskiego. Wyróżniona w regionalnym konkursie ulica Wajdeloty zyskała nową jezdnię, chodniki i miejsca postojowe, stanęły tu latarnie i ławki nawiązujące do historycznego charakteru ulicy, towarzyszy im na nowo zaaranżowana zieleń.

– Cieszy, że dostrzeżono wysiłek, nakłady i rezultat projektu rewitalizacji ulicy Wajdeloty – podkreśla zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej Wiesław Bielawski. – Mamy nadzieję, że w najbliższych latach, w następnych projektach uda nam się zmienić oblicze kolejnych fragmentów miasta.

Nagrody i wyróżnienia w konkursie mają charakter honorowy, a przyznawane są gminom, na których terenie zrealizowano najciekawsze i najlepiej służące mieszkańcom zmiany w przestrzeni. W tym roku nagrodę główną zdobyła gmina Stężyca za budowę Nadraduńskiego Centrum Turystyczno-Rekreacyjnego.

Gdańsk zasłużył na wyróżnienie I stopnia. Fragmenty uzasadnienia werdyktu:

Działania podjęte przy ulicy Wajdeloty pozwoliły na przeprowadzenie rewitalizacji istniejącej przestrzeni miejskiej, podniesienie jej walorów estetycznych oraz poziomu odczuwanego bezpieczeństwa, wskutek czego nastąpiła pozytywna zmiana w postrzeganiu tej ulicy przez mieszkańców dzielnicy Dolny Wrzeszcz i miasta Gdańska (...). Wyeksponowanie walorów architektonicznych spowodowało przewartościowanie symboli, detali kompozycji oraz odczuwalnej przyjemności wizualnej. Program przekształcenia ulicy Wajdeloty uruchomił proces przyciągania i skupiania w tym miejscu ludzi młodych, od których zależy przyszłość Gdańska. Projekt wskazuje jedną z możliwych dróg rewaloryzacji zaniedbanej przestrzeni miejskiej. Należałoby mieć nadzieję, że przekształcenia dzielnicy będą kontynuowane zarówno przez miasto, jak i samych mieszkańców, a podobne miejsca pojawią się w innych pomorskich miastach.

Zobacz wyniki konkursu 

Źródło: Referat Prasowy UMG

TV

Alia - nowa żyrafa w gdańskim zoo