• Start
  • Wiadomości
  • Więcej zieleni, lepsza retencja wody w rejonie ulicy Focha. Propozycja programu Gdańskie Przestrzenie Lokalne

Więcej zieleni, lepsza retencja wody w rejonie ulicy Focha. Program Gdańskie Przestrzenie Lokalne

Teren pomiędzy ulicami Focha i Powstańców Warszawskich może stać się doskonałym miejscem integrującym lokalną społeczność. Fragment ul. Focha mogłaby zamienić się w woonerf, czyli być deptakiem, ulicą i parkingiem w jednym. Na zielonym skwerze przedstawiciele Rady Dzielnicy widzieliby roślinność umożliwiającą retencję wody a mieszkańcy elementy sztuki.
18.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Bezpośrednio przy skwerze i placu parkingowym istnieją obiekt usługowy oraz budynki mieszkalno-usługowe
Bezpośrednio przy skwerze i placu parkingowym istnieją obiekt usługowy oraz budynki mieszkalno-usługowe
fot. BRG

 

Gdańskie Przestrzenie Lokalne to projekt realizowany przez Biuro Rozwoju Gdańska przy współudziale mieszkańców i Rad Dzielnic. Jego celem jest poprawa funkcjonalności i estetyki przestrzeni publicznych zlokalizowanych w gdańskich dzielnicach i osiedlach. 

Wyznaczono 108 lokalizacji, które powinny stać się bardziej atrakcyjne i funkcjonalne dla lokalnych społeczności. 

Opracowanie służy przede wszystkim mieszkańcom, Radom Dzielnic, lokalnym liderom i społecznikom, dla których spójne wytyczne mogą być pomocne przy składaniu wniosków do Budżetu Obywatelskiego, bądź przy realizacji projektów w ramach środków własnych Rad Dzielnic.


Jedną z opracowanych lokalizacji jest rejon ulic Focha i Powstańców Warszawskich w dzielnicy Aniołki.

W miejscu tym obecnie znajduje się minimalnie wyposażony zielony skwer wraz z parkingiem. Bezpośrednio przy skwerze i placu parkingowym istnieją obiekt usługowy oraz budynki mieszkalno-usługowe. 

Głównym kierunkiem zmian jest urządzenie zielonej, przyjaznej mieszkańcom przestrzeni oraz powiększenie jej o teren obecnie istniejącego placu parkingowego. 

- Wypracowane z mieszkańcami Aniołek wytyczne opierają się o zachowanie istniejących ciągów pieszych oraz wprowadzenie rodzimych gatunków roślin. Bardzo ważnym aspektem dla przedstawicieli Rady Dzielnicy jest takie kształtowanie terenu oraz roślinności, które będzie umożliwiać retencję wody. Mieszkańcy bardzo chętnie widzieliby także wprowadzenie do przestrzeni elementów sztuki - wylicza Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.

- Przy tworzeniu wytycznych wraz z mieszkańcami skupialiśmy się również na uspokojeniu ruchu na ulicy marszałka Focha - dodaje Agnieszka Rózga-Mickewicz, projektantka Biura Rozwoju Gdańska. - Finalnie w zapisach karty Gdańskich Przestrzeni Lokalnych wskazano na rozwiązania przestrzenne typu przestrzeń współdzielona („shared space”) z priorytetem ruchu pieszego. Jednym z takich rozwiązań mógłby być na przykład woonerf.

Woonerf to przestrzeń publiczna łącząca funkcje deptaka, ulicy, parkingu, miejsca spotkań mieszkańców. W takim rozwiązaniu ulica ma ograniczoną funkcję komunikacyjną (pierwszeństwo mają piesi i rowerzyści), znajdują się przy niej zieleń, ławki, stojaki na rowery, place zabaw. 

 

Szkic koncepcyjny rejonu ul. Focha
Szkic koncepcyjny rejonu ul. Focha
rys. Agnieszka Rózga-Mickewicz / BRG

 

Wskazane szczegółowe wytyczne projektowe to:

  1. Wprowadzenie rozwiązań przestrzennych typu przestrzeń współdzielona (ang. „shared space”) z priorytetem ruchu pieszego; stworzenie strefy uspokojenia ruchu kołowego np. w formie woonerfu.
  2. Urządzenie zielonego skweru rekreacyjnego pomiędzy ulicą marsz. Focha a skarpą, uwzględniające takie kształtowanie terenu oraz roślinności, które będzie umożliwiać retencję wody; zachowanie istniejących powiązań pieszych oraz wprowadzenie rodzimych gatunków roślin.
  3. Wprowadzenie elementów sztuki.
  4. Wprowadzenie chodnika po północnej stronie ulicy Powstańców Warszawskich u podnóża skarpy oraz powiązanie go z przestrzenią lokalną;
  5. Urządzenie zaproponowanych przejść dla pieszych (a i b) w formie wyniesionej jezdni do poziomu chodników.
  6. Maksymalne zachowanie zieleni wysokiej w obrębie przestrzeni lokalnej i na skarpie.


(kliknij w grafikę, aby powiększyć)

Fragment mapy miasta. Na nią naniesione kreski i kropki w różnych kolorach. Pod mapą legenda

 

 

Teren przy ul. Focha jest jedną z 25 lokalizacji wybranych w dzielnicy urbanistycznej Wrzeszcz w ramach programu Gdańskich Przestrzeni Lokalnych.

W dzielnicy Aniołki oprócz ul. Focha wyznaczono jeszcze jedną lokalizację:

  • rejon ul. Skłodowskiej-Curie


(kliknij w grafikę, aby powiększyć)

Plansza informacyjna z napisem: WRZESZCZ 25 lokalizacji. Po lewej mapa części miasta, w środku i po prawej zdjęcia lokalizacji oraz ich nazwy, od których strzałki prowadzą w konkretne miejsca na mapie

 


Na stronie Biura Rozwoju Gdańska znajduje się interaktywna mapa, na której zaznaczono wszystkie 108 lokalizacji.

Więcej o Gdańskich Przestrzeniach Lokalnych.

 

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki