• Start
  • Wiadomości
  • Ukraiński Tydzień w Gdańsku. Warsztaty, koncerty, seanse filmowe 

Ukraiński Tydzień w Gdańsku. Warsztaty, koncerty, seanse filmowe PROGRAM

Koncert ukraińskiej muzyki i poezji, pokaz filmów dokumentalnych, koncert Orkiestry Sił Zbrojnych Ukrainy, warsztaty kulinarne i malarstwa - to niektóre z atrakcji Tygodnia Ukraińskiego w Gdańsku, który rozpocznie się w środę 18 października 2023 roku.  Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.  
18.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Młoda piękna kobieta w tradycyjnym wieńcu na głowie
Tydzień Ukraiński w Gdańsku (18 - 24 paździenika 2023 roku) to coroczna, szeroka prezentacja kultury ukraińskiej, zapoczątkowana przez Konsula Generalnego Ukrainy w Gdańsku Lwa Zacharczyszyna i jego żonę Tetianę Yermak
Mat. prasowe

Konsulat Ukrainy w Gdańsku zaprasza na tydzień atrakcji 

Organizatorem Ukraińskiego Tygodnia jest konsulat Ukrainy w Gdańsku, współorganizatorem Samorząd Województwa Pomorskiego. Te szczególne dni rozpoczną się od pokazu dwóch filmów dokumentalnych: „BEYOND the PEACE” (2023) i „Tro Media” Ukraina, (32 min). Zobaczymy też film MYRNYJ 21 w reżyserii Ahtema Sejtablajewa (117 min).

III Gdańskie Forum Zmian Klimatu - co ustalili mieszkańcy w trosce o klimat

Pierwszy dzień Ukraińskiego Tygodnia to też spotkanie z Andrzejem Sydorenko, żołnierzem Armii Ukraińskiej i Igorem Traczem, polskim wolontariuszem, którzy będą dyskutować o wojnie jako części życia. Także w środę warto odwiedzić wystawę fotografii wykonanych przez fotografów Włada i Konstantyna Libertowych oraz operatora filmowego służącego obecnie w wojsku -  Serhija Mykhalczuka. Te wydarzenia odbędą się w Centrum Filmowym Uniwersytetu Gdańskiego (sala im. Andrzeja Wajdy) przy ul. Wita Stwosza 53.

Muzyczne koncerty uczniów i żołnierzy. Zamiast broni instrumenty 

W czwartek 19 października o godz. 17.00 odbędzie się koncert ukraińskiej muzyki i poezji Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania. Uczniowie tej szkoły znaleźli się w trudnej sytuacji. Ich ojcowie, często również matki, pozostali w Ukrainie, by bronić Ojczyzny przed najeźdźcą. Żeby zrozumieć z jakim okrucieństwem walczy Ukraina, trzeba zapoznać się z niektórymi faktami. Właśnie to proponują uczniowie Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim. Koncert odbędzie się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku o godz. 19.00. 

Każdy może pomóc dzieciom i seniorom – ruszyła świąteczna akcja w Gdańsku

Z kolei w piątek 20 października 2023 roku odbędzie się koncert Orkiestry Sił Zbrojnych Ukrainy. Członkowie orkiestry to czynni żołnierze, którzy walczą z rosyjskim wrogiem. W międzyczasie koncertują we wschodnich częściach Ukrainy, aby dodać otuchy innym żołnierzom. W czasie pełnoskalowej inwazji zagrali ponad dwieście koncertów na froncie wschodnim. Orkiestra jest stałym uczestnikiem defilad wojskowych z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. Ich muzyka zdobyła uznanie i brawa na międzynarodowych festiwalach w Litwie, Czechach, Niemczech, Włoszech i we Francji. Głównym repertuarem orkiestry są własne aranżacje klasycznej i nowoczesnej muzyki ukraińskiej. Dzięki festiwalowi Ukraiński Tydzień w Gdańsku muzycy - żołnierze zamiast broni wezmą do rąk instrumenty, aby w wyjątkowy sposób pokazać moc i wolność muzyki, która wciąż kwitnie w Ukrainie. Koncert odbędzie się o godz. 19.00 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 

Warsztaty malarstwa i teatr OKO z Lwowa

W sobotę 21 października 2023 roku odbęda się warsztaty malarstwa z Ivanną Rybliuk. Będzie to nauka technik ukraińskiego malarstwa tradycyjnego pod przewodnictwem absolwentki studiów artystycznych i pedagogicznych, jak i twórczyni serii antywojennych murali w Gdańsku. Warsztaty odbędą się w Ukraińskiej Bibliotece w Gdańsku, przy ul.Wita Stwosza 23 o godz. 14.00.

18.Festiwal Filmów Jednominutowych w środę i czwartek. Dokumenty, animacje, filmy grozy...

Dzień później (22 października) organizatorzy zapraszają na spektakl „Córeczka” teatru OKO z Lwowa. Performance “Córeczka” przedstawia obraz wojny w Donbasie 2013/14 oczami młodej kobiety. Tytułowa córeczka w obliczu nowej rzeczywistości postanawia zostać wolontariuszką w strefie działań wojennych. W kontekście wojny w Ukrainie przedstawione wydarzenia stają się brutalnie żywe i boleśnie aktualne. Twórcy performansu pytają o to, jak mówić o wojnie i jak wystawić ją na teatralnych deskach. Eksplozja, która jest źródłem zniszczenia tworzy jednocześnie moc w człowieku, która potrafi ocalić i ochronić ofiary brutalnej wojny. Autorka powieści Tamara Duda, dedykuje swój tekst tysiącom bezimiennych wolontariuszy, którzy z ogromnym poświęceniem i niezwykłą odwagą walczą w Ukrainie.

Po spektaklu organizatorzy zapraszają na dyskusję „Jak opowiadać o wojnie na świecie poprzez sztukę, żeby się nie znudzić?, która odbędzie się w Gdańskim Archipelagu Kultury, (ul. Dworcowa 9) o godz. 18.00.

Prezentacje książek i warsztaty kulinarne

W poniedziałek 23 października odbędą się prezentacje książek: Oksany Draczkowskiej „Zajczyk-Nestrybajczyk ”, Andrija Meronyka „Dziennik wojenny”, prezentacja komiksu na podstawie wierszy Bohdana Cordoby 3.3.3., to też spotkanie z Khrystyną Potapenko (redaktorką naczelną wydawnictwa K&N, które wydaje polską wersję książki 3.3.3.). Spotkanie i prezentacje odbędą się w Kunszcie Wodnym (Instytut Kultury Miejskiej, ul. Targ Rakowy 11) o godzinie 17.00. 

Dzień Niepodległości Ukrainy. Gdańsk pomaga sąsiadom nie tylko od święta

We wtorek 24 października odbędą się warsztaty z właścicielką sieci Restauracji AZIMA tatarskie przysmaki w Trójmieście, w trakcie których wspólnie będzie można przygotować tradycyjne dania kuchni krymskotarskiej. Miejsce: Centrum Dolna Brama, ul. Dolna Brama 8 o godz 16.00. 







TV

Historyczna zmiana warty pod Katownią, uroczyste przysięgi przed Dworem Artusa