• Start
  • Wiadomości
  • Udogodnienia dla niepełnosprawnych w Muzeum Gdańska. Zobacz jakie

Udogodnienia dla niepełnosprawnych w Muzeum Gdańska. Zobacz jakie

W Ratuszu Głównego Miasta oddano do użytku windę, która ma służyć głównie osobom niepełnosprawnym i umożliwić im zwiedzanie Ratusza. W tym celu zmodernizowano także piętra, a w Sali Czerwonej postawiono rampę umożliwiającą bezpieczny podjazd. Inwestycje sfinansowano ze środków PFRON-u, Miasta Gdańsk i Muzeum Gdańska.
30.01.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Nowa inwestycja w Muzeum Gdańska. Winda umożliwiająca zwiedzanie osobom niepełnosprawnym

Do końca ubiegłego roku Ratusz Głównego Miasta mogły zwiedzać tylko osoby pełnosprawne. Wszystko zmieniło się dzięki wybudowaniu odpowiedniej infrastruktury: windy, toalet a także rampy. 

Winda

Winda znajduje się przy dziedzińcu zewnętrznym od strony ulicy Piwnej. Ułatwi zwiedzanie nie tylko osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, ale także rodzicom z wózkami, czy osobom starszym, dla których wchodzenie i schodzenie po schodach zabytkowego obiektu było problemem. Winda umożliwia dostęp do wszystkich kondygnacji Ratusza.

Na każdym z pięter Ratusza w pobliżu windy wybudowano toalety przystosowane dla dla osób niepełnosprawnych oraz nowe wejścia. 

Zobacz relację wideo:


- Jednym z najważniejszych celów, do których dąży Muzeum, jest uczynienie zabytkowych wnętrz muzealnych dostępnymi dla jak najszerszego grona odbiorców. Po wielu latach oczekiwań udało się udostępnić Ratusz Głównego Miasta osobom niepełnosprawnym. Dzięki całej infrastrukturze każdy, bez względu na stan zdrowia, będzie mógł zobaczyć zabytkowe wnętrze jednej z największych atrakcji turystycznych Gdańska. Nowe rozwiązania umożliwią rozszerzenie oferty edukacyjnej dla niepełnosprawnych dzieci – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.


Koszt prac modernizacyjnych w Muzeum Gdańska wyniósł 1,4 mln zł

Rampa w Sali Czerwonej

Aby umożliwić pełny dostęp do pomieszczeń Wielkie Sali Rady i zniwelować różnicę wysokości w stosunku do Małej Sali Rady konieczne okazało się wykorzystanie aluminiowej rampy. Będzie ona montowana w chwili otrzymania informacji o wizycie osoby lub grupy osób niepełnosprawnych. Jej montaż i demontaż zajmuje kilkadziesiąt minut.


Rampa w Sali Czerwonej

- Rampa spełnia wszystkie wymogi prawne i zalecenia. Ze względu na rangę Wielkie Sali Rady  musieliśmy zamówić rozwiązanie, które nie będzie trwale ingerować w zabytkowy charakter wnętrza. Rozważaliśmy zamontowanie dedykowanych rozwiązań elektrycznych, ale ich wdrożenie do użytku oznaczałoby trwałą ingerencję w substancję zabytkową i przekraczałoby koszt produkcji rampy - tłumaczy Ossowski. - Po przeprowadzeniu testów zostanie określona procedura zamawiania konstrukcji. Informacje znajdą się na stronie Muzeum Gdańska.

Rampę wykonano za kwotę ok. 35 tys. złotych netto. Wykonawcą była firma Lukstal ze Zblewa.

Wspólne finansowanie

Projekt adaptacji budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych zrealizowany został ze środków PFRON-u, Gminy Miasta Gdańska oraz Muzeum Gdańska. Opiewał na kwotę 1,4 mln złotych, prawie połowę tej kwoty przeznaczyła Gmina Miasta Gdańska, 1/3 kwoty wartości projektu pozyskano z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pozostałą część sfinansowano ze środków Muzeum Gdańska. 

oprac. MW



TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki