Kilkanaście stoisk z książkami naprzeciwko Parku Oliwskiego
Niektórzy w drodze powrotnej ze spaceru w parku, inni na rowerach, niektórzy w drodze na lody z dziećmi, a część - specjalnie na to wydarzenie. Zainteresowanych stoiskami nie brakowało praktycznie przez cały dzień, a te działały w godz. 12 - 18.
Zadowoleni byli też przedstawiciele lokalnych oficyn wydawniczych, którzy w Oliwie prezentowali i sprzedawali swoje książki.
W ocenie pani Dominiki Żukowskiej z wydawnictwa "Poławiacze Pereł" mieszkańcy są zainteresowani przede wszystkim tym, że książka... pojawia się w przestrzeni publicznej.
- To jest taki pierwszy "punkt zaczepienia", i, myślę, bardzo pozytywny aspekt całego wydarzenia - książka, która znika z mediów, wychodzi naprzeciw czytelnikom. Ci pytali przede wszystkim o to, jakie książki wydaliśmy, dla jakiego wieku, co się kryje za tytułami - opowiadała pani Dominika.
Na Oliwskim Święcie Książki to wydawnictwo wystawia się już od kilku lat.
- Z przyjemnością tu wracamy, bo jest to okazja do pokazania czytelnikom naszych książek - nie ukrywała Dominika Żukowska.
Dom Sąsiedzki przy ul. Dworcowej oficjalnie otwarty
Wydawnictwo "Poławiacze pereł" wydaje książki dla dzieci i młodzieży.
- Przyświeca nam hasło: "Ważna treść w pięknej formie". Mamy obecnie np. taką serię, do której zapraszamy autorów dwukulturowych. Nie stawiamy im żadnych granic. To oni decydują, co napiszą, jaki to będzie gatunek literacki. Wychodzą z tego ciekawe rzeczy, o wartościach uniwersalnych. Mamy też taką serię książek, w których prezentujemy różne zawody, które mogą uprawiać także kobiety, a, które są właśnie niedoreprezentowane przez kobiety, np. kosmonautka. Promujemy w ten sposób poszerzanie horyzontów - tłumaczyła pani Dominika.
Książki w przystępnych cenach
Przy ul. Opata Rybińskiego można było też znaleźć stoisko wydawnictwa "Jasne", które wydaje książki dotyczące Pomorza. Ich ceny wahały się od kilkunastu złotych do około 30 złotych.
- Tematy, które nas najbardziej interesują to historia, etnografia, kultura i nazewnictwo. Wydajemy też literaturę wspomnieniową i literaturę dla dzieci. Zainteresowanych nie brakowało. Były zakupy, ale też rozmowy, dyskusje na temat niektórych książek. Największym zainteresowaniem cieszyły się takie wydawnictwa jak: "Opowieści magicznego Trójmiasta". W tej książce opisano historie osób, które faktycznie żyły, i były związane z Trójmiastem, ale z lekką domieszką fantazji. To pozycja zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników. Ja polecam z kolei naszą serię "Etnografia dla każdego" - zachęcał pan Andrzej Chludziński z wydawnictwa "Jasne".
Nagrodzeni za Twórczość Translatorską 2023: Ireneusz Kania, René Koelblen, Stanisław Waszak
Zadowolony z sobotniego wydarzenia był też pan Krzysztof Grynder z Gdańskiego Kantoru Wydawniczego. Podkreślał on, że największym zainteresowaniem przy jego stoisku cieszyły się książki poświęcone tematyce lokalnej.
- W zasadzie wszystkie związane z Oliwą, z Gdańskiem. Były to głównie książki historyczne, ale z też książki dla dzieci, w których zawarte były właśnie wątki gdańskie. W Oliwskim Święcie Książek uczestniczymy "od zawsze". Wiemy więc, czego najczęściej poszukują czytelnicy. W porównaniu z poprzednimi latami wydaje mi się, że w tym roku było dużo mniej wystawców - ocenił pan Krzysztof Grynder. - Natomiast jeżeli chodzi o zainteresowanie czytelników, w mojej ocenie, ich liczba była podobna do tych z poprzednich lat. Byli ludzie, którzy kupowali nawet dwie siatki książek, a byli i tacy, którzy wyciągali ostatnie grosze i brali jedną pozycję.
Światowy Dzień Książki świętujemy 23 kwietnia
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy corocznie 23 kwietnia, dlatego idealnym wstępem do uczczenia tego dnia był udział w sobotnim Oliwskim Święcie Książki. Jego organizatorem była Fundacja Wspólnota Gdańska, która wraz z partnerami przygotowała dodatkowe atrakcje.
Jedną z nich był rodzinny spacer uliczkami dzielnicy, który poprowadził Michał Ślubowski, historyk, wraz z Karoliną Ubych, autorką książki „Sonia, Piotrek i tajemnica rzygaczy”. Uczestnicy ruszyli śladami bohaterów docierając do różnych, nieoczywistych oliwskich zakamarków.
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ
Atrakcyjnie w Oliwskim Ratuszu Kultury
Sporo działo się w Oliwskim Ratuszu Kultury, który także znajduje się przy ul. Opata Rybińskiego. Odbyło się tu m.in. spotkanie z polską poezją, które poprowadziła grupa teatralna Konrada Steina. W jego trakcie można było wysłuchać wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w interpretacji tej właśnie grupy. Były też warsztaty "Sketchnoting - notatki graficzne w pisaniu opowieści i życiu codziennym", a także spotkanie wokół najnowszej książki Michała Ślubowskiego „Proszarki, celebrytki i święte. Gdańskie herstorie”, wydanej przez Wydawnictwo Marpress. Bohaterkami tej książki są gdańszczanki, m.in. Anna Renata Breyne, Alma Richter czy Johanna Schopenhauer.
“Wasze historie po oruńsku” - gazeta powraca
Gdańska autorka Monika Milewska wydała książkę pt. „Podróż na Księżyc i w kilka innych miejsc”. To zbiór sztuk scenicznych i słuchowisk autorki, wydanych przez krakowską Księgarnię Akademicką. Podczas spotkania w Oliwskim Ratuszu Kultury znakomici gdańscy aktorzy: Elżbieta Goetel-Dąbkowska, Jerzy Kiszkis i Jarosław Tyrański przeczytali fragmenty tych utworów.
Oliwskie Święto Książki rozgościło się także w Bibliotece Oliwskiej. Tam odbyły się spotkania literackie dla dzieci w wieku 6-9 lat.