• Start
  • Wiadomości
  • Szpital UCK wstrzymuje część przyjęć planowych. Potrzebne łóżka dla chorych na Covid-19 

Największy szpital na Pomorzu wstrzymuje część przyjęć planowych, potrzebne łóżka dla chorych na Covid-19 

Od 1 grudnia 2021 roku w związku z podwyższonym ryzykiem transmisji wirusa SARS-CoV-2 w województwie pomorskim w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku do odwołania zostanie wstrzymana większość przyjęć planowych. Szpital musi zapewnić dodatkowe 50 łóżek dla pacjentów covidowych. 
30.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nowoczesny, czteropiętrowy budynek
Od 1 grudnia 2021 roku w UCK zostanie wstrzymana część przyjęć planowych, nie będzie działał Kliniczny Oddział Ratunkowy - do odwołania
Fot. Mateusz Ochocki/KFP

 

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, jeden z największych szpitali na Pomorzu i w Polsce, na swoim profilu FB poinformowało we wtorek, 30 listopada o wstrzymaniu przyjęć planowych:

 

 

Od dnia 1 grudnia 2021 roku, do odwołania, w UCK wstrzymane zostają wszystkie przyjęcia planowe, z wyłączeniem Klinik: 

Pediatrycznych, 

Onkologii i Radioterapii,

Hematologii i Transplantologii, 

Położnictwa i Ginekologii, 

Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej. 

 

Nadal wykonywane będą procedury: transplantacyjne, onkologiczne, realizowane u dzieci, endoprotetycznych, udzielanych w trybie leczenia jednego dnia,  koniecznych ze wskazań życiowych (za zgodą Dyrektora ds. Lecznictwa Lekarza Naczelnego, na wniosek Ordynatora).

 

Zmiany te zostaną wprowadzone z powodu decyzji wojewody pomorskiego o natychmiastowym przekształceniu dodatkowych 50 łóżek UCK w łóżka covidowe. Ta konieczność sprawi także, że od 1 grudnia do odwołania będzie wstrzymane działanie Klinicznego Oddziału Ratunkowego. Władze szpitala proszą wszystkich o wyrozumiałość w tej szczególnej sytuacji.

 

 

 

 

Kilka godzin później Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK ponformował, że działalność Klinicznego Oddziału Ratunkowego zostanie jednak utrzymana, o ile napływ pacjentów COVID nie przekroczy założonych możliwości przyjęciowych UCK. Tym samym informacja o wstrzymaniu działania KOR zostaje zawieszona w wykonalności.

- Obecnie na Pomorzu mamy 1014 łóżek dla pacjentów z Covid-19 - mówi Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki. - Zajętych jest 860 łóżek, jednak te wolne miejsca znajdują się głównie w szpitalach w terenie, najmniej miejsc jest w placówkach w Trójmieście i tu są potrzebne kolejne łóżka dla chorych. Stąd decyzje o wstrzymaniu przyjęć planowych w sytuacjach nie zagrażających życiu i zdrowiu pacjentów. Każdy szpital sam określa w tym względzie swoje możliwości, ile łóżek może “oddać” dla pacjentów z Covid-19, zgłasza to do NFZ, Fundusz kieruje z kolei taką informację do wojewody, który taką decyzję wydaje. 

 

Kilka boksów ze szpitalnym łózkiem i szafką stojącą obok
Szpital tymczasowy w halach Amber Expo w Gdańsku ruszył z początkiem marca 2021 roku i działał do końca czerwca. Za jego działanie odpowiadała spółka Copernicus
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Sytuację na Pomorzu na pewno rozładowałby szpital tymczasowy. Wojewoda pomorski wystąpił do ministra zdrowia o zgodę na uruchomienie szpitala tymczasowego na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich 20 listopada 2021 roku. Na jego uruchomienie, od momentu otrzymania zgody, potrzeba od trzech tygodni do miesiąca. W pierwszej kolejności zostałoby uruchomionych od kilkudziesięciu do stu łóżek i do 20 łóżek respiratorowych. 


- Czekamy na decyzję - mówi dyrektor Karpiński - Pismo zostało wysłane, trudno powiedzieć czy chodzi o jakieś uzupełnienia, względy proceduralne. My jesteśmy gotowi do uruchomienia - tak jak poprzednio - szpitala tymczasowego na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich, mamy gwarancję od władz spółki Copernicus o gotowości i pełnym zabezpieczeniu personalnym.


TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Dwa nowe żłobki dla Gdańska